Home Medya, Sosyal Medya 3D Grafik Tasarımcı Ne Yapar

3D Grafik Tasarımcı Ne Yapar

3D Grafik Tasarımcı Kimdir ?

3D grafik tasarımcı, nesnelerin veya yapıların üç boyutlu tasarımlarını yapan kişidir. 3D, ingilizce üç boyutluluk anlamına gelen three dimensionality ifadesinin kısaltılmış halidir. Buradan yola çıkarak 3D grafik tasarımcının mesleği, adından da anlaşılacağı üzere üç boyutlu tasarımlar yapmaktır.

Günümüzde tasarım kelimesi yerine artık dilimize yerleşen ingilizce ‘design’ kelimesi daha fazla kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu meslek için 3D dizayn demek de mümkündür. Tasarımı yapılmış bir projenin bilgisayar yazılımları yardımıyla 3 boyutlu görsel hale getirilmesi 3 boyutlu grafik tasarım işidir.

3D Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

3D grafik tasarımcı olmak için ayrı ayrı tasarım, 3 boyutlu tasarım uygulamaları konusunda bilgili olmak gereklidir. Dolayısıyla 3d grafik tasarımcı mesleği için özel bir eğitim yoktur. Meslek liselerinin grafik tasarımı bölümleri, üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde güzel sanat bölümlerinde veya reklamcılık iletişimi bölümleri mezunu olanlar grafik tasarımcısı olacak bilgi ve beceriyi edinirler.

3D Animasyon Örneği

3d grafik tasarımcı olmak için ise 3 boyutlu tasarım yazılımlarını iyi derecede bilmek çok önemlidir. Bu beceriyi ise öğrenmek istediğiniz 3 boyutlu tasarım programının kursuna giderek edinebilirsiniz.

Örneğin 3 boyutlu nesne modelleme için kullanılan 3D Studio Max programı için 3d max kursu sizin için yeterli olacaktır. Farklı konularda da tecrübelenmek ve bilgilenmek için siğer programların da kurslarına gidebilirsiniz.

Tek bir kursa giderek tüm konulara hakim 3d grafik tasarımcı olmak mümkün değildir.

3D Grafik Tasarımcı Ne Yapar ?

3 boyutlu olarak mimari yapılar, otomobil, uçak gibi araçlar, insan, hayvan ve animasyon karakterlerinin gerçeğe çok yakın detaylarda tasarlanması mümkündür. 3d grafik tasarımcısı, bu yapı veya nesneleri en baştan tasarlar veya iki boyutlu tasarımı yapılmış planlar üzerinden 3 boyutlu tasarımlar oluşturur.

3 boyutlu tasarımlar günümüzde sinema ve animasyon sektöründe de çok tercih edilmektedir. Çeşitli animasyon yazılımları ile 3 boyutlu nesneleri film haline dönüştürmek de 3d grafik tasarımcı olan kişilerin yapabileceği işler arasındadır.

3 Boyutlu Nesne Tasarımı

3D Grafik Tasarımcısı Ne Kadar Maaş Alır ?

3D grafik tasarımcılığı, büyük beceri, tecrübe ve yaratıcılık isteyen nitelikli meslekler arasındadır. Dolayısıyla yüksek gelir elde etme potansiyeli yüksektir. 3d grafik tasarımcı olarak maaşlı veya serbest yani freelance çalışabilmek mümkündür. Maaşlı olarak çalışan tasarımcılar, çalıştıkları firmanın büyüklüğüne ve yapılan projelere göre 3000 TL ile 20000 TL arasında maaş alabilirler.

Serbest çalışan tasarımcılar ise yaptıkları işe ve becerilerine göre zaman zaman çok daha fazla para kazanabilirler. Serbest çalışmada önemli olan tasarımcının yeteneği ve müşterinin isteklerinin örtüşmesidir.

3D Grafik Tasarımcısı İş İmkanları Nelerdir ?

Genel anlamda bir grafik tasarımcısı ve alt dallarından biri olan 3D grafik tasarımcısı reklamcılık ve pazarlama sektöründe iş bulabilmektedir. Reklam ajansları, animasyon stüdyoları, medya kuruluşları, gazete, dergi ve kitap sektöründe de çalışma imkanları vardır.

3D grafik tasarımcısı ayrıca serbest olarak çalışarak yeteneklerine en uygun işleri yapabilir.

 • Döner Ustası Ne Yapar ?

  Döner Ustası Kimdir ? Döner, Türk mutfağının en ünlü yemeklerinden biridir. Hızlı tüketim …
 • Başarılı İnsanlar Ne Yapar ?

  Başarılı insan olmak kesinlikle tesadüf değildir. Bir çok insan, kendi kendine başarılı ol…
 • Meslek Seçimi Rehberi

  Meslek seçimi, genç yaşta herkesin en büyük kaygıları arasında gelir. Doğru meslek seçimi,…
Benzer Yazılar
Load More In Medya, Sosyal Medya

One Comment

 1. Tugay

  23 Ekim 2018 at 12:36

  Merhabalar

  3D Grafik tasarımcı ile ilgili vermiş olduğunu bilgiler için çok teşekür ederiz.
  Alternatif meslek gruplarından önerebileceğim hobimod.com adresinden harika tasarım örneklerinden faydalanabilirsiniz.
  Saygılarımla

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.