Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Kimdir?

Ağız ve diş sağlığı teknikeri, kamu ve özel sektöre bağlı klinik ve hastanelerde, diş tedavisi öncesinde gerekli randevu ve kayıt işlemlerini yapan, ürün ve aletleri hazırlayan kişidir.

Diş tedavisi olacak kişinin tedavi öncesi tüm işlemleri ağız ve diş sağlığı teknikeri tarafından yapılır.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Nasıl Olunur?

Ağız ve diş sağlığı teknikeri olabilmek için üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında bulunan 2 yıllık Ağız ve diş sağlığı bölümü‘nü bitirmek gereklidir.

Tekniker unvanına sahip mezunlar yetiştiren ön lisans ağız ve diş sağlığı bölümü diş hekimine yardımcı olan personeller yetiştirme amacını taşır. 2 yıllık eğitim süresi içinde de bu amaca yönelik dersler ve eğitim programı yer alır.

Ağız ve diş sağlığı bölümü, hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilen bir bölümdür. Bu bölümün öğrencileri 2 yıllık eğitim süresi içinde bir klinikte alacakları görevlere yönelik beceriler ve yetkinlikler edinirler.

Öğrenciler; tıbbi ürünleri hazırlama, hekimin randevularını düzenleme, gerekli müdahale için hekime yardımcı gibi alanlarda eğitim alırlar. Ayrıca dental anatomi, muayene yöntemleri, sterilizasyon ve hasta kabul-kayıt gibi konular da bölümde verilen eğitimler arasındadır.

EğitimÜniversite (2 Yıllık)
Gerekli Yeteneklerİletişim Becerisi, Zaman Yönetimi, Takım Çalışması
Aylık Ortalama Maaş (2020)3500 TL
İstihdam Büyüme Tahmini%8 (Artış)

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Ne Yapar?

Ağız ve diş sağlığı teknikerinin temel görevi diş tedavisi veya diş muayenesi ile ilgili diş hekimine yardımcı olmaktır. Hasta kabul-kayıt işlemleri, tedavi öncesinde gerekli ürün ve aletlerin hazırlanması gibi işlemleri ağız ve diş sağlığı teknikeri yapar.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Teknikerlik alanları genel olarak ortalama maaş grubu içinde yer alırlar. Ağız ve diş sağlığı teknikerliği de ortalama maaş grubunda yer alan bir meslektir. Ağız ve diş sağlığı teknikerliği maaşı 2020 yılı için ortalama 3500 TL seviyelerindedir. Elbette çalışılan firmaya ve tecrübeye göre maaş seviyeleri farklılık gösterebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri İş İmkanları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri Diş Hekimliği Fakültelerinde, özel muayenelerde, özel klinik ve Diş Hastanelerinde çalışabilmektedirler. Günümüzde çok sayıda özel diş polikliniği bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da bu alanda artış beklenmektedir. Ülkemizde özellikle diş tedavisi turizmi nedeniyle diş ve ağız sağlığı sektöründe geniş iş alanları bulunmaktadır.

İstihdam büyüme tahminleri yıllık %8 olarak hesaplanmaktadır. Bu da yakın gelecekte daha fazla ağız ve diş sağlığı teknikeri ihtiyacı doğuracaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here