Anestezi Teknisyeni Ne Yapar?

Anestezi Teknisyeni Kimdir?

Anestezi Teknisyeni, ameliyatlarda hastanın uyutulması işlemlerini anestezi uzmanı hekimin talimatlarına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan kişidir.

Anestezi teknisyeni ile anestezi teknikeri aynı işi yapmaktadır ancak aralarındaki fark mezun oldukları okuldur. Lise düzeyindeki okuldan mezun olanlar teknisyen iken, üniversite düzeyindeki okuldan mezun olanlar tekniker olmaktadır.

Nasıl Anestezi Teknisyeni Olunur ?

Meslek liselerinin Anestezi bölümü veya Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar anestezi teknisyeni olabilirler.

Ayrıca anestezi teknisyeni olan kişiler, “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans bölümlerine sınavsız olarak girebilirler.

Anestezi teknisyenliği göz-el koordinasyonu gelişmiş, kimya ve biyoloji konularına ilgili, işbirliği içinde çalışmayı gerektiren bir iştir.

Anestezi teknisyeni olmak isteyen kişiler, edence güçlü ve dayanıklı, sözlü ve yazılı talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, görme sorunu olmayan, dikkatli, sorumlu ve tedbirli kişiler olması gerekir.

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

Anestezi teknisyeni ameliyata girecek kişini genel sağlık durumunu gözlemler, hastanın sağlık durumunu ve vücudunun yapısını göz önünde bulundurarak gerekli anestezi (narkoz, uyutucu madde) miktarını hekimin gözetiminde belirlemek ve bunu hastaya uygular.

Hastanın ameliyata hazır olduğunu ameliyatı yapacak doktora bildirir, ameliyat boyunca hastanın durumunu gözlemler ve yaşamı tehlikeye girdiğinde doktorla birlikte müdahale eder. Uyandırma işleminde hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu kurumlarında yani devlete ait sağlık kurumlarında görev alan anestezi teknisyeni maaşı Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre belirlenir. Bunun yanında yan ödemeler de almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.

Özel sektör çalışanları ise çalıştıkları kuruluş ile yaptıkları anlaşmaya göre maaş alırlar. Riskli ve tecrübe gerektiren bir iş olduğu için tecrübeli bir anestezi teknisyeni, yüksek maaş alabilir.

Anestezi Teknisyeni İş İmkanları

Ameliyat yapılabilen hemen hemen her türlü sağlık kurumunda iş bulma olasılıkları vardır. Bu tip kurumlar devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversite hastaneleri, SSK hastaneleri veya özel kliniklerdir.

Anestezi teknisyenlerine ihtiyaç büyük olduğundan mezun olur olmaz iş bulma ihtimalleri yüksektir.

Kariyer siteleri incelendiğinde bir çok anestezi teknisyeni iş ilanı olduğunu görebiliriz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here