Anestezist Kimdir ?

Anestezist, cerrahi müdahale öncesinde hastayı tamamen uyutan veya belirli gölgelerin uyuşmasını sağlayıp ağrı veya acı hissetmeden tedavi uygulanmasını sağlayan doktor grubudur.

Anestezi uzmanı olarak da bilinen anestezistler ayrıca ameliyat sonrasında hastaların ağrısının azalması, yoğun bakımda kritik hastaların bakım ve tedavilerinin yapılması ve ağrısız doğum hizmetlerinin verilmesine de yardımcı olurlar.

Anestezi Nedir ?

Anestezi, en kısa tanım olarak ilaçlarla meydana getirilen geçici uyku halidir. Ancak normal uykudan çok farklı ve daha komplikedir. Anestezi kelimesi Yunanca bir kelime olup hissizlik, duyusuzluk anlamına gelmektedir. Modern tıpta anestezi, hastaya cerrahi müdahalenin sağlıklı ve konforlu bir şekilde yapılmasını sağlayan duyusuzluk hali olarak tanımlanabilir. Anestezi, hastanın ağrı duyusunu kaldırır ve bilinç kaybını sağlar. Anestezinin en önemli özelliği ise geri dönüşlü olmasıdır. Yani anestezi uygulanan bir hasta, planlanan süre sonunda uyandırılabilir.

Anestezist Nasıl Olunur?

Anestezist olmak için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak gerekir. Yani lise mezunu olduktan sonra üniversite sınavına girip 6 yıllık bir eğitim sürecine sahip tıp fakültesi mezunu olunmalıdır. Daha sonra bir yılda iki defa yapılan tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girerek anestezi uzmanlığı bölümü seçilmelidir. Bu seçimin ardından TUS’u başarılı bir şekilde geçmesi sonucunda yıllık bir eğitim de bu alandan alınmalıdır. Mezun olma sürecine kadar kazanılan unvan anestezi asistanlığıdır. Mezun olduktan yani  yıllık eğitimi tamamladıktan sonra anestezist olunur.

Ülkemizde anestezi uzmanı olmak için, tıp fakültesi mezuniyeti sonrasında beş yıl anestezi ve reanimasyon ihtisası yapılması gerekir. Adaylar TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ile seçilirler.

Anestezist Ne Yapar ?

Anestezistler planlı ameliyat listesine göre cerrahi tedavi geçirecek hastaların tetkiklerini değerlendirir. Bu tetkik sonuçlarına göre hastaların ameliyat öncesinde anestezi işlemine hazırlanmaları için gereken incelemelerin yapılmasını sağlar.

Yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonucunda cerrah tarafın­dan kendisine yönlendirilen hastanın anestezi alıp almayaca­ğına ya da ne tür anestezi alacağına karar verir.

Ameliyat öncesinde hastaları hap veya iğne şeklinde uygulanan ve halk arasında ‘cesaret iğnesi’ denilen sakinleştiricilerle ameliyata hazırlar. Bu işlemdeki amaç, hastaların ameliyata stres ve korkularından arınmış olarak daha rahat girmelerini sağlamaktır.

Ameliyat sırasında anestezi altındaki hastanın sağlık duru­munu takip etmek için bütün kontrolleri yapar ya da kendi sorumluluğu altındaki teknisyenlere yaptırır. Bu kont­rollerde hastanın solunumu, böbrek ve beyin fonksiyonları, kan ve elektrolit düzeyi, ateşi, terlemesi, çıkardığı idrar miktarı sürekli takip edilir.

Anestezist Ne Kadar Maaş Alır ?

Anestezistlik zor veüstün bilgi gerektiren bir meslek olması ve az sayıda mezun olması nedeniyle yüksek maaş alınan bir meslektir. Devlet hastanelerinde çalışan bir anestezi uzmanı 5000 TL ve 10000 TL aralığında maaş alırken, özel sektörde mesleklerini yapan anestezi uzmanları ise 40000 TL ve 50000 TL aralığında bir rakama kadar maaş alabilmektedir.

Anestezist maaşı, kişilerin tecrübesi ve çalıştıkları hastanelerin durumuna göre değişmektedir. Kamu kurumlarında yani devlete ait sağlık kurumlarında görev alan anestezist maaşı Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre belirlenir

Anestezist İş İmkanları Nelerdir ?

Anestezist olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde, araştırma ve eğitim hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde ya da polikliniklerde görev yapmak mümkündür. Ülkemizde hastane açmak için anestezist bulundurmak şarttır. Bu nedenle tüm hastaneler anestezist çalıştırmaktadır.

Devlet hastaneleri için her yıl yaklaşık 300 kişilik anestezist kadrosu açılmaktadır. Özel hastaneleri de düşündüğümüzde her yıl en az 700 anestezist ihtiyacı doğmaktadır diyebiliriz. Bu açıdan baktığımızda anestesizt mesleği sağlık alanında iş imkanı olan meslekler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here