Bir çok Türk vatandaşı ve girişimci Avrupa Birliği ülkelerinde iş kurarak o ülkelere yerleşmeyi hayal eder. Ancak bir çok vize türü için AB ülkeleri ve özellikle İngiltere’ye başvuru yapmak ve kabul edilmek zordur. Ancak İngiltere’de iş kurmak isteyen meslek sahibi herkes Ankara Antlaşması vizesi başvurusu yapabilir.

Ankara Antlaşması Nedir ?

Ankara Anlaşması, 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara’da, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında imzalanan bir ortaklık anlaşmasıdır. Bu antlaşmaya göre AET üye devletlerine saygı ve AET yasaları gereğince Türk vatandaşlarına ve işletmelere özgü haklar verilecektir.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere çalışma vizesi başvurusu yapmak için;

Türk Vatandaşı olmak,

18 yaşın üzerinde olmak,

yeterlidir. Ancak;

İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi niyetli olmak ve

Yapılacak iş konusunda bilgi, deneyim, yetenek ve sermaye sahibi olmak

da çok önemlidir.

Bir girişimci olarak yatırım yapacağınız miktarın kurmayı planladığınız işin gereksinimleri ile doğru orantılı olması yani yeterli olması gereklidir. Sermaye tutarı, yapılacak işe göre değişiklik gösterir. Dükkan ve malzeme gerektirmeyen en az sermaye ihtiyacı olan bir meslek için 10.000 Sterlin gösterilmesi uygun olacaktır. Ancak yaklaşık olarak 100 bin Sterlin gerektiren bir iş için daha düşük sermaye göstererek bu vizeyi alma şansınız çok azdır.

Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında asgari sermaye ihtiyacı yoktur. Tek yapmanız gereken İngiltere’de kuracağınız iş için gerekli sermayeye sahip olduğunuzu belgelemektir.

Sermayenin yanında işinizi yapmanıza yetecek düzeyde İngilizce bilgisi ve yeterli iş deneyimi de aranmaktadır. Yapmayı planladığınız iş hakkında eğitim almış olmak başvuruyu olumlu etkileyen unsurlardan biridir.

Vize başvurusunda yapılacak meslekle ilgili bilgi ve tecrübenin belgelenmesi gerekir. Ayrıca hesaplanan sermaye tutarı da belgeler arasında gösterilmelidir. Bilgi ve tecrübenin gösterilmesi farklı şekillerde olabilir. Her bir meslek için geçerli tek bir belge yoktur. Başvuru sahibinin durumuna göre uygun belgeler seçilerek başvuruya eklenmelidir. Bu nedenle başvuru yaparken bir danışmanlık firması aracılığı ile yapmanız vize sürecini olumlu şekilde etkileyecektir.

Ankara Antlaşması Vize Danışmanlığı

Bir girişimci vizesi programı olan Ankara Antlaşması vizesi için başvuru danışmanlığı hizmeti veren EngVisa, 5 yılı aşkın süre içinde 200’ün üzerinde kişiye danışmanlık hizmeti vermiştir. Yüzde 96 seviyesindeki başarı oranıyla mühendis kökenli girişimcilerin, özellikle bilişim sektörü çalışanlarının tercih ettiği EngVisa, girişimcilere desteğini İngiltere’de de sürdürmektedir.

Diğer vize türlerine göre çok daha az sermaye gerektirmesi ve beş yıl içinde İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı vermesi nedeniyle Ankara Antlaşması Vizesi, girişimciler için fırsat niteliğindedir. İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkının yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetlerinden eş ve çocukları da kapsayacak şekilde faydalanmasına olanak vermesi önemli bir avantajdır. Mesleğine İngiltere’de şirket kurarak devam etmek isteyen Türk girişimciler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına kadar Ankara Antlaşması Vizesine EngVisa kalitesiyle başvurabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here