Antrenör Ne Yapar ?

Antrenör Kimdir ?

Antrenör atlet, yüzücü, boksör gibi bireysel sporlarda ya da takım sporlarında yaptığı çalışmalarla takımı veya sporcuyu yarışma veya karşılaşmalara hazırlar. Aynı zamanda sporcuları yetiştiren kimse olarak tanımlanmaktadır.

Nasıl Antrenör Olunur ?

Antrenör olabilmek için, ilgilendiğiniz spor dalının bağlı bulunduğu federasyon tarafından açılan antrenörlük kursuna katılıp başarılı olmanız gerekmektedir.

Antrenör olmak isteyen bir kişide bulunması gereken özellikler, spor ahlakı, yarışma bilinci, temel anatomi, sporcu sağlığı bilgisi, hırs, çalışma azmi gibi özelliklerdir.

Antrenörlerin, sporun barışçıl ve yarışma ruhuna uygun olması gereklidir.

Antrenör Ne İş Yapar ?

Antrenörler, sporcuyu teknik ve taktik yönden yetiştirmek ve gelişimlerini sağlamak amacıyla çalışmalar yaparlar.

Sporcuları, spor faaliyetlerine hazırlamak, potansiyelini artırmak, ve periyodik çalışma planları hazırlamak da başlıca görevlerindendir.

Üstün yetenekli sporcuların daha üst düzeydeki performansa ulaşmaları için özel spor eğitim programları hazırlarlar. Sporcuların periyodik olarak sağlık ve psikolojik kontrollerinin yapılabilmesi için çalışmalar yaparlar.

Antrenör Ne Kadar Maaş Alır ?

Antrenör maaşı, çalışacağı sporcu ya da takıma göre değişiklik gösterebilir. amatör takımlarda ve sporcularla çalışmak çok kazançlı olmasa da profesyonel kulüplerde profesyonel sporcular ile çalışmak yüksek kazanç sağlayabilir.

Antrenör İş İmkanları

Her türlü bireysel ya da takım sporunda antrenörler çalışma alanı bulabilmektedir. Özellikle takım sporlarında takımlar birden fazla antrenör sahibi olabilirler.

Bunun yanında bireysel sporlarla ilgilenen antrenörler, sadece bir kaç sporcuya antrenörlük yaparlar ve sporcunun başarısı ile beraber iş ve kazanç koşulları artar.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here