Asbest Söküm Uzmanı Kimdir ?

Asbest söküm uzmanı, kanserojen bir madde olan asbest içeren yapıların sökülmesi işinde danışmanlık yapan eğitim almış uzman kişidir. Asbest, kanserojen yapıda bir malzeme olup insan sağlığı için yüksek kanser riski oluşturur. Geçmiş yıllarda inşaat malzemelerinde bolca kullanılan asbest, günümüzde yıkılan inşaatlar nedeniyle insan sağlığı için tehlikeler oluşturur. Bu tehlikeleri kontrol altına alabilmek için asbest söküm uzmanlığı mesleği oluşturulmuştur.

Asbest Söküm Uzmanı Nasıl Olunur ?

Asbest söküm uzmanı olmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp başarılı olmak gereklidir. Asbest söküm uzmanlığı eğitimine katılabilmek için öncesinde iş güvenliği uzmanı olmak şarttır.

Asbest söküm uzmanlığı eğitimi 5 gün süren bir eğitimdir. Eğitim sırasında katılımcılara asbest özellikleri, asbestin tehlikeleri, asbest sökümü hakkında teknik bilgi ve söküm işlemi sırasında alınması gereken iş güvenliği önlemleri detaylı olarak öğretilmektedir.

Eğitim sonrasında yapılan sınavda 100 puan üzerinden 70 puan alan katılımcılara “Asbest Söküm Uzmanlığı Belgesi” verilir. Sınavda başarısız olan katılımcıların 2. sınav hakkı da mevcut olup 2. sınavda da başarısız olanlar tekrar eğitim almalıdır.

Asbest Söküm Uzmanı Ne İş Yapar ?

Asbest tozları, solunduğunda akciğerlere yerleşerek kansere neden olmaktadır. Bu nedenle sökümü yapılacak taşıtlar veya yapılarda asbest bulunup bulunmadığı ve asbest miktarı bilinmelidir. Asbest söküm uzmanı, sökülen gemi, otomobil gibi taşıt veya binalardaki asbest içeren malzemeleri tespit ederek asbest raporu hazırlar.

Hazırlanan asbest raporu doğrultusunda asbest söküm işinin yöntemlerine karar verilerek alınacak önlemler belirlenir.

Asbest söküm işi sırasında ise asbest söküm uzmanı, söküm elemanlarına danışmanlık ve gözetimde bulunur.

Asbest Söküm Uzmanı İş İmkânları

Asbest söküm uzmanı, aynı zamanda iş güvenliği uzmanı da olacağından sadece asbest söküm uzmanı olarak değil iş güvenliği uzmanı olarak da iş bulma imkanı fazladır. Ülkemizde asbest ölçümü yapan firmalarda iş imkanı vardır.

Ayrıca bireysel olarak da asbest raporu hazırlamak mümkün olup serbest çalışma imkanı vardır.

Asbest Söküm Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır ?

Asbest söküm uzmanı maaşı, iş güvenliği uzmanı maaşına ek olarak düşünülmektedir. Yani iş güvenliği uzmanlığı maaşına ek olarak ücret alınabilir. 2018 yılı itibariyle asbest söküm uzmanlığı maaşı 4000 TL civarında olup çalışılan firmaya göre farklılık gösterebilir.

Ayrıca serbest çalışarak asbest raporu hazırlayan asbest söküm uzmanları, rapor başına ücret alabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here