Ayak Hastalıkları Uzmanı Kimdir ?

Ayak hastalıkları uzmanı ayak sağlığı koruması ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman doktorun teşhisine ve tedavi yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavisini yapan kişidir. Ayak hastalıkları uzmanlarının diğer adı podolog veya podiatrist olarak da bilinir.

Ayak Hastalıkları Uzmanı Nasıl Olunur ?

Ayak hastalıkları uzmanı olabilmek için üniversitelerin 2 yıllık podoloji bölümünden mezun olmak gereklidir. Podoloji bölümü ilk defa 2001 yılında Kocaeli Üniversitesi tarafından açılmıştır. Şu anda bazı vakıf üniversiteleri de podoloji eğitimi vermektedir.

Ayak Hastalıkları Uzmanı Ne İş Yapar ?

Ayak hastalıkları uzmanı olan kişilerin başlıca görevi ayak hastalıkları nedeniyle doktora giden kişilerin tedavilerini gerçekleştirmektir. Ayak hastalıkları uzmanları, ayak hastalığı olan kişilerin ayak yapısına göre tabanlık, ayakkabı veya protezler hazırlarlar.

Ayak hastalıkları uzmanlarının en çok karşılaştığı ayak hastalıkları ayak bileği ağrıları, topuk dikeni, siğil, nasır, tırnak hastalıkları, düz taban, çukur taban, bacak kısalığı ve spor hastalıkları gibi hastalıklardır.

Ayak hastalıkları uzmanları, daha çok 5-6 yaşından büyük çocukları, sporcuları, diyabet hastalarını ve uzun süre ayakta çalışan yetişkin kişileri tedavi ederler.

Ayak Hastalıkları Nelerdir ?

Ayaklar gün içinde vücutta en çok yorulan ve deforme olan bölümlerin başında gelir. Ayrıca ayak yapısının bozulması vücutta birçok başka hastalığa da neden olabilmektedir.

Günümüzde en fazla görülen ayak hastalıkları ;

  • Topuk ağrıları,
  • Nasır,
  • Tırnak Batması,
  • Kireçlenme,
  • Düz tabanlık,
  • Kas ve sinir sıkışmaları,

Burkulma, incinme ve kırık gibi hastalıklardır.

Ayak Hastalıkları Uzmanı Maaşı Ne Kadardır ?

Ayak hastalıkları uzmanı doktor değildir ancak özel bir sağlık alanında uzman olması nedeniyle yüksek maaş alabilir. Bölgesel olarak değişim gösterse de podolog maaşları ortalama olarak 2000 TL – 5000 TL civarındadır. Ayak hastalıkları uzmanı maaşı genel olarak tecrübeye ve çalışılan işyerinin zorluklarına göre değişir.

Ayak Hastalıkları Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Ayak hastalıkları uzmanı başta ayak sağlığı merkezi olmak üzere ayak bakım merkezi veya özel hastanelerin ayak bakım klinikleri gibi yerlerde iş imkanı bulabilirler. Ayrıca KPSS’de başarılı olarak kamu hastanelerinde de iş bulma imkanları vardır.

Popüler iş bulma siteleri aracılığıyla podolog olarak iş bulmak mümkündür.

Ayak hastalıkları uzmanları kendi ayak sağlığı merkezlerini açarak bireysel olarak çalışabilirler.

Günümüzde uzun ayakta kalma süreleri, uzun yürüme mesafeleri, kalitesiz ayakkabılar veya ayağa uygun olmayan ayakkabılar nedeniyle bir çok kişi ayak hastalıkları yaşamakta veya ayak sağlığından şikayetçi olmaktadır. Bu açıdan baktığımızda ayak hastalıkları uzmanı olmak sağlık sektöründe aranan ve geleceği parlak olan mesleklerden birisidir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here