Kendi işinin patronu olmak veya ek gelir elde etmek herkesin aklında olan bir hayaldir. Ancak her iş için mutlaka sermaye veya emek gereklidir. İşi kurmadan önce mutlaka detaylı planlama ve hesap yapılmalı, işin gerektirdiği maddi kaynaklar ve insan gücü hesaplanmalıdır.

Bir çok girişimci, aklına gelen iş fikirlerini yetersiz sermaye nedeniyle hayata geçiremez. Bunun yanında az da olsa sermayesi olanlar da güzel iş fikri bulamadığı için yatırım yapamaz.

Bu yazıda getirisi çok yüksek olmasa bile kurulum maliyeti ve gereken sermaye miktarı az olan bazı işleri tanıtacağız.

Organik Tarım Yapmak

Günümüzde bir çok gıda doğal olmayan yollarla üretilmektedir. Bu da özellikle çocuk gelişimine ve insan sağlığına zarar vermektedir. Bunun bilincinde olan tüketiciler son yıllarda organik ürünlere daha fazla yönelmiştir.

Bu talebi fırsata dönüştürüp bulunduğunuz bölgede yetişebilen bazı sebze veya meyveleri organik olarak üretebilirsiniz.

Sadece ürünü üretmek haricinde ürünü konserve, salça, reçel, kurutulmuş ürün benzeri şekillerde işleyerek de satışını yapabilirsiniz.

Kuru Temizleme ve Ütücülük

Çalışan nüfus artışı ile ev işlerine günlük ayrılan zaman çok azalmıştır. Bu da bazı ev işlerinin başkaları tarafından yapılması talebini doğurmuştur.

Bu talepten yola çıkarak özellikle çalışan nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kuru temizleme ve ütücü kurmak iyi bir iş fikridir. Özellikle evde yıkanan kıyafetlerin evden alınıp ütülenerek tekrar eve teslim edilmesi son zamanda çok popüler bir iş olmuştur.

Düğün Davetiyesi ve Nikah Süsü Yapmak

Düğün hediyeleri ve davetiyeler, Türk halkı için her zaman evliliğin en dikkat çekici bölümlerinden biri olarak görülmüştür. Davetiyeci matbaaların sıradan ve standart kalıpları yerine daha özgün davetiye ve süs tasarlama işi hem düşük maliyetli hem de eğlenceli bir iştir.

Bu işin ilgi çekici yanı evden yapılabiliyor olmasıdır. Özgün davetiye tasarımları veya nikah süsleri evde yapılıp kargo ile müşterilere gönderilir.

Bu tür işler için instagram ve pinterest gibi sosyal ortamlar kullanılmaktadır.

Ev Yemeği, Börek, Sarma Yapmak

Tıpkı diğer ev işlerinde olduğu gibi yemek ve davetlik tatlı, börek yapımı da bir iş kolu haline gelmiştir.

Eğer mutfaktaki kabiliyetinize güveniyorsanız hem günlük yemek için hem de kalabalık davetler toplantılar için yemekler, tatlı, börek, sarma vb. yemekler hazırlayabilirsiniz.

Blog Yazmak

Yazmak, her insanın zaman zaman aklına gelen bir uğraştır. Bazı insanlar bunu işe dönüştürebilirler. Eğer yazacak özgün bir fikriniz varsa veya bir konuda gerçekten bilgi sahibi iseniz blog açmak size güzel gelir sağlayabilir.

Blogların temel gelir kaynakları reklam ve sponsorluklardır. Özgün içeriği olan blog sayfaları arama motorlarında üst sayfalarda çıkar ve ziyaretçi sayısı fazla olur. Fazla ziyaretçi sayısı reklam gelirlerinin yüksek olması anlamına gelir.

Meyve Suyu Dükkanı Açmak

Meyve suyu her zaman sevilen bir içecek olmuştur. Özellikle ferahlatıcı ve vitamin deposu olması nedeniyle çok tüketilir ancak yapımı da biraz zordur.

Sokakta ayak üstü meyve suyu satmak hem zahmetsiz hem de hızlı tüketimin sevildiği bu çağda güzel bir iştir.

İşlek bir sokakta küçük bir dükkanda bu iş yapılabilir. Tek yapmanız gereken gerekli izinleri almak ve taze meyveleri sıkıp satmak olacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here