2006 yılında Knight Online ve benzeri oyunların pin ve ekipmanlarını satan bir e-ticaret sitesi kurduğumda yaşadığımız en büyük sorun banka hesabı olmayan kişilerin para göndermesi olmuştu. Bugün ise banka hesabınız olmadan alışveriş yapabilmenize veya banka hesabı olmayan başka birine para gönderebilmenize imkan tanıyan onlarca alternatif var.

Bu alternatiflere genel olarak e-cüzdan, elektronik cüzdan veya e-ödeme sistemleri adı veriliyor.

Peki neden banka hesabı olmadan para gönderme tercih ediliyor?

E-Cüzdan Avantajları

Herhangi bir bankada hesap açtırmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız, bizzat banka şubesine gidip başvuru yapmanız, bir çok evrak vermeniz ve imzalamanız gerekiyor. Üstelik her yıl 80 ile 140 lira arasında değişen hesap işletim ücreti de ödemeniz gerekiyor. Yani teknoloji ve hız çağında oldukça demode bir prosedür.

E-cüzdanlar ise yaş sınırı ve genellikle sabit ücretler olmadan, sadece bir telefon numarası ve e-posta adresi ile üye olup hızlı ve ekonomik şekilde para gönderebileceğiniz veya alışveriş yapabileceğiniz sistemler.

Tüm bunların yanında istediğiniz kadar para yükleyerek dolandırılma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Uyarı: E-cüzdanlar kredi kartı değildir. Sahip olmadığınız parayı harcayamazsınız.

Bu yazıda sizlere en yaygın elektronik cüzdan alternatifleri hakkında bilgi vereceğiz.

Elektronik Ödeme Alternatifleri

Papara

Papara, Türkiye’nin ilk elektronik ödeme servislerinden birisidir. Papara ile papara hesabı olan arkadaşlarınıza para gönderebilir, papara hesabınızdaki parayı banka hesabınıza aktarabilir veya üye işyerlerinde veya web sitelerinde alışveriş yapabilirsiniz.

Papara ile para almak veya göndermek ücretsizdir. Ayrıca dilerseniz tüm dünyada geçerli Mastercard özellikle hesap kartı da alıp hesabınızdaki parayı her yerde harcayabilirsiniz.

Papara’ya üye olmak için buraya tıklayın.

EcoPayz

Ecopayz, 2000 yılında kurulmuş uluslararası elektronik ödeme sistemidir. Ülkemizde de Türkçe dil desteği ve Türk lirası hesabı ile hizmet vermektedir.

Ecopayz ile 45 farklı para biriminde ödeme alabilir ve ister TL ister dolar olarak hesabınızda tutup harcama yapabilirsiniz. Ecopayz hesabından bir başka ecopayz hesabına para göndermek ücretsizdir. Diğer işlemlerin ücretleri için işlem ücretleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

EcoPayz’ye üye olmak için buraya tıklayın.

Tosla

Tosla, Akbank’ın elektronik ödeme hizmeti olup 2019 yılında açılmıştır. Üyelik veya yapacağınız işlemlerde herhangi bir ücreti yoktur. Tosla, basit bir ödeme yöntemi olup sadece üye yerlerde alışveriş yapabilir ve diğer Tosla kullanıcılarına para gönderebilirsiniz.

Tosla hesabınıza kendi banka hesabınızdan veya ATM’den para yükleyebilir ve kendi hesabınıza para çekebilirsiniz.

Diğer e-cüzdanlara göre daha az özelliği olan Tosla, sadece para gönderip alma ihtiyacı olanlar için basit ama kullanışlı bir sistemdir.

Tosla’ya üye olmak için Google Play veya App Store‘dan indirin.

Fastpay

Fastpay, Denizbank tarafından kurulmuş bir elektronik ödeme hizmetidir. Diğer e-cüzdanlara göre bir çok artı yanı bulunan fastpay tüm işlemleri ücretsiz yapmanıza imkan sağlar.

Fastpay ile sadece cep telefonu numarasını bildiğiniz birine para gönderebilir, İstanbul Kartınıza para yükleyebilir, semtinizdeki dükkanlardan hatta A101’den alışveriş yapabilir veya kendi hesabınıza para çekebilirsiniz. Tüm bu işlemleri QR kod, temassız veya sesle yapma imkanınız da vardır.

FastPay’e üye olmak için Google Play veya App Store‘dan indirin.

Skrill

Skrill, Dünya’nın en bilinen online ödeme servisleri arasındadır. Ancak Türkiye için zorunlu olmadıkça kullanılmasını gerektirecek bir avantajı bulunmamaktadır.

Skrill’e kredi kartı ile ücretsiz para yatırabilir, Dünya’nın birçok ülkesine ücretsiz para transferi yapabilirsiniz. Ancak Skrill hesabınızdaki parayı kendi banka hesabınıza aktarmak için 18,5 TL ödemeniz gereklidir. Bu tutara bankanın belirlediği değişken Swift işlemi masrafları da eklenir.

Dilerseniz Skrill VİP üyesi olarak sanal kredi kartı oluşturabilir ve Skrill hesabınızdaki parayı harcayabilirsiniz.

Skrill’e üye olmak için buraya tıklayın.

Payoneer

Payoneer de Skrill gibi Dünya’da en çok kullanılan ödeme alma sistemleri arasındadır. Skrill’e göre en büyük avantajı Türkiye’deki banka hesabınıza TL veya döviz olarak kolayca para çekme imkanı tanımasıdır.

Birçok anket, satış ortaklığı firması payoneer ile para göndermektedir. Ayrıca örnek olarak Udemy platformu da payoneer ile para göndermektedir.

Skrill’e üye olmak için buraya tıklayın.

ininal

ininal, 2012 yılında kurulmuş türkiye’nin en yaygın elektronik ödeme sistemlerinden birisidir. Özellikle oyun pinleri alabilir, birçok anlaşmalı firmadan alışveriş yapabilir, para gönderip para çekebilirsiniz.

Para yüklemek için atm veya banka hesabına gerek olmayıp Migros, Şok, Kipa, PTT, Teknosa gibi zincir mağazalardan da hesabınıza para yükleyebilirsiniz.

ininal’e üye olmak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here