Bankacılık; çağımızın en çok rağbet gören iş kollarından birini oluşturuyor. Bu alanda işe girmek isteyenler banka iş ilanları araştırması yaparak kriterlerine uyan işi bulabiliyorlar. Bankacılık mezunu olan kişiler, stajlarını yapmış oldukları bankada işe devam etme imkanları bulunuyor olmasına rağmen, daha farklı avantaj ve imkanları bulunan banka araştırması yapabiliyor.

Bankada İş Nasıl Bulunur?

Bankalar sektör olarak aranılan ve sonu gelmeyen bir iş alanı oluşturuyor. Bu bakımdan tıpkı devlet dairesinde çalışıyormuş gibi güvenilir bir iş dalı alanına giriyor. Bankacılık, uluslararası ilişkiler, dil ve sigortacılık bölümlerini okuyan kişiler bankalar tarafından öncelikle tercih edilen adayları oluşturuyor. Bankalar her yıl belirli dönemlerde banka iş ilanları yayınlıyor.

Bu ilanları kendi web sitelerinde yayınlayan bankalar olduğu gibi kariyer sitelerinde de banka iş ilanları yer alıyor. Bankada çalışmak için gerekli olan şartları ve nitelikleri taşıyan bireyler banka yönetiminin de uygun görmesi durumunda bankada personel olarak göreve başlayabiliyor. Bankacılık, belirli kural ve şartlara uymayı gerekli kılıyor.

Müşteri ilişkileri, parasal değerler, hesaplama ve finansal içerikler banka personelinin çalışma skalasının yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Bankacı olmak isteyenlerin 4 yıllık üniversitelerin bankacılık bölümünü bitirmiş olmaları gerekiyor. Aynı zamanda banka tarafından banka iş ilanları içeriğinde belirtilen şartları da taşımaları gerekiyor. Bankacılık kaliteli bir iş dalı olmasına rağmen, çok da zor olan meslek dalları arasında yer alıyor.

Bankada Çalışmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli

Bankada çalışmak, gişe işlemleri, bireysel müşteri temsilcileri, vezne, kasa, sigorta, telefon bankacılığı operatörü, müdür yardımcısı, müşteri ilişkileri yöneticisi ve müdür gibi kadroları içine alıyor. Her pozisyon çalışan kişiye farklı sorumluluklar yüklerken, hesabı tutturmak, işlemlerde hata yapmamak ve işleyişe göre doğru hareket etmek personelin yalnızca birkaç sorumluluğunu ortaya koyuyor. Bankada çalışmak saygın bir kariyer ortamı oluştursa da büyük bir sorumluluk almak anlamına da geliyor.

Bankada Çalışmak İçin Nerelere Başvuru Yapılır?

Bankada çalışmak için gerekli yeterliliği taşıyan kişiler banka iş ilanları arayışında bulunmak için;

  • Bankaların internet sitelerine,
  • Kariyer sayfalarına,
  • Staj yapmış oldukları bankaya,
  • Ösym müdürlüklerine başvuru yapabiliyor. Bu ilanlar Türkiye genelinde yayınlanıyor.

İkamet adresinden farklı şehirlerde de banka iş ilanları başvurusu yapılabiliyor. Devlet bankası kategorisine giren bankalar personel alımlarını öncelikle stajyer öğrencilerinden yana olacak şekilde kullanıyor. Eğer bu alım şekli gerekli olan istihdamı sağlamayacak seviyedeyse ilan verme ya da resmi web sitesinden personel alım ilanı duyurusu yapılmak suretiyle yer alıyor.

Banka İş Başvurusu Onaylanan Kişi Hemen İşe Başlar Mı?

Bankaya iş başvurusu yapıp da başvurusu onaylanan tüm adaylar işe hemen başlamıyor. Bu konuda tüm bankaların farklı prosedürleri bulunuyor. Bazı bankalar yeni aldıkları personeli rotasyon eğitimine tabi tutarken, bazıları ise tecrübeli personellerinin yanına yardımcı olarak verirler.

Bu dönem bazen 15 gün bazen ise 1 aylık bir zaman dilimini kapsar. Bu şekilde varlık gösteren ve iş bilinci kazandığı anlaşılan aday personel normal göreve getirilir. Bazı bankalar ise yeni alım yaptıkları personeli kurslara tabi tutarak belirli süre kurs edinmelerini sağlamakta ve kurs bitiminde sınav yaparak sınavların sonuçlarına göre işe devam etmelerini uygun görmektedir.

Kaliteli, güzel gelir sağlatan ve saygın bir meslek grubuna giren bankacılık aynı zamanda maddi açıdan risk grubuna giren bir meslek alanına girmektedir. Personelin bir anlık dalgınlığı veya yanlış yaptığı bir işlem, finansal bakımdan büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilecektir. Bankada iş bulmak için bankaların internet şubeleri ve internetteki kariyer sitelerini zaman zaman kontrol etmek gerekecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here