Barista Ne Yapar ?

Barista Kimdir ?

Barista, kahve ve kahve temelli sıcak içecekleri hazırlayan kişidir. Barista kelimesi kökeni italyanca olan bir kelimedir ve barmen anlamına gelir. Ancak dünyada alkollü içkileri hazırlayanlara barmen dendiği için barista kullanımı kahve türü içecekler ile sınırlı kalmıştır.

Nasıl barista olunur ?

Türkiye’de baristalık eğitimi alınacak bir eğitim kurumu veya kurs yoktur. Barista olmak isteyenler, kahve ve kahve ekipmanları ile ilgili bilgileri yabancı kaynaklardan, örnek videolardan öğrenebilirler. Baristalık, bilginin yanında el becerisi de gerektiren bir iş olması nedeniyle tecrübe kazandıkça uzmanlaşılır.

Yurtdışında ise baristalık eğitimi veren sertifika programları vardır.

Barista Ne İş Yapar ?

Barista olan kişilerin asıl görevi kahve ve kahve ekipmanları ile ilgili bilgilerini en doğru şekilde kullanarak istenilen kahveyi hazırlamaktır. Bunun yanında kahvenin hazırlanmasından önceki aşamaları ile ilgilenmeleri gerekir. Bunlar kahve ekipmanlarının bakımını ve temizliğini yapmak, kahve çekirdeklerinin kavrulması gibi aşamalardır.

Barista, sadece kahveyi hazırlamakla kalmayıp sunumunu da en güzel şekilde yapabilmelidir. Son dönemlerde kahvenin üzerine süt ve krema ile şekiller yapma modası yaygınlaşmıştır. İyi ve tecrübeli bir barista, krema şekillendirme konusunda da uzman olmalıdır.

Barista Ne Kadar Maaş Alır ?

Baristalık, günümüzde yeni yaygınlaşan mesleklerden biridir. Bu nedenle bir çok barista olarak çalışan kişi aslında kafelerde otomatik kahve makinelerini kullanmak dışında bilgi gerektiren bir iş yapmaz. Baristalık bilgi ve tecrübesi bu seviyede olan bir kişinin alacağı ücret, o kafede veya mekanda çalışan diğer kişilerden çok farklı olmayacaktır.

Ancak yukarıda da anlatılan şekilde gerçekten kahve hazırlama ve sunumu konusunda önemli bilgi ve tecrübeye sahip yetenekli baristalar yüksek maaş alabilirler. İyi bir barista, çalıştığı mekana özel olarak müşteri çekeceğinden işletme sahipleri baristaları çalışan olarak değil reklam olarak da görebilirler.

Barista İş İmkanları Nelerdir ?

Barista, kahve gibi sıcak içecek hazırlama ve sunumu yapılan tüm işletmelerde iş imkanı bulabilir. Bunun yanında baristalar, kahve hazırlama ve sunumu konusunda bilgileri sayesinde kendi kafelerini de işletebilirler.

Özellikle kahveye olan artan ilgi sayesinde gençlere ve tarz sahibi kişilere yönelik kafeler, barista çalıştırmaya başlamıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here