Çevrenizde gördüğünüz başarılı insanların ortak özelliklerini merak ediyor olabilirsiniz. Biraz incelediğinizde sıradan şeyler haricinde başarılı olma sırları göremeyeceksiniz. Başarılı insanların en iyi yaptığı şey, başarısız olmaya neden olan alışkanlıkları olmamasıdır.

Başarısızlık çok kolay elde edilebilir ancak bir o kadar da kolay uzaklaşılabilir.

Bu yazıda sizlere başarısız olan insanların ortak kötü alışkanlıklarını anlatacağız.

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemi günümüzün popüler problemlerinden birisi. Bir konuda okuma yaparken birden kendinizi telefonda arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğrafları gezerken buluyorsanız kesinlikle dikkat dağınıklığı sorununuz var demektir.

Dikkat dağınıklığı, yaptığınız işi, okuduğunuz kitabı, karşınızdaki insanı anlamanızı engeller. Bu da başarısızlığa giden yolda ilk adımdır.

Dikkat dağınıklığını önlemek için odaklanma ve konsantrasyon tekniklerini öğrenip uygulamalısınız.

Hedeflerinizi Erkenden Anlatmak

Psikolojlara göre birine amaçlarınızdan bahsettiğinizde ve karşı taraf bunu onayladığında beynimiz bize hedeflerimize ulaştığımızı söylüyor. Bunun sonucunda hedefe olan inancımız ve konsantrasyonumuz azalıyor.

Hedefleriniz ve planlarınız ne olursa olsun çok erkenden arkadaşlarınıza söylemek veya sosyal medyada paylaşmak kötü bir fikir olabilir.

Yanlış İnsanlarla Zaman Geçirmek

Sizi iyi veya kötüye yönlendiren en büyük etken yakın çevrenizdeki arkadaşlarınızdır. Mesela daha sağlıklı olmak için bir hedefiniz var mı? Sizi hayatınızda bu değişiklikleri yapmaya teşvik edecek insanlarla takılın.

İnsanlar birbirlerinin enerjisinden beslenir.

İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.

Jim Rohn

Daima Negatif Olaylara Odaklanmak

Tüm gün olumsuz düşünmek ve her şeyden şikayet etmek kesin olarak kötü bir gün geçirmenize neden olur. Sürekli negatif düşünen ve şikayet eden insanların şikayet ettiği şeyler çoğunlukla birkaç dakika içinde çözülebilecek basit sorunlardır.

Ancak sorunu çözmek yerine şikayet etmeyi seçen kişinin hayatı çözülmemiş onlarca küçük sorunla doludur ve bu başarısızlık için ideal bir ortamdır.

Geciktirmek

Yapacağınız işlerin bitiş süresini geciktirmek çoğunlukla daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlamaz. Bunu üniversite yıllarında ödev yapanlar çok iyi bilirler. Ödev için verilen 1 haftalık ek süre asla ödevin daha iyi olmasını sağlamaz hatta genellikle normal sürede tamamlanacak bir ödev daha uzun süre olmasına rağmen tamamlanamaz.

Planlarınız için belirlediğiniz bitirme tarihlerine iyi karar vermeli ve o süre içinde bitirmelisiniz. Sürekli ertelemek başarısızlık getirir.

Başkalarını Dinlemek

Başarılı insanların belki de tek ortak özelliği iyi birer dinleyici olmalarıdır. Diğer insanları dinlemek sizi doğru yola yönlendirebilir, onlarla sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkiler kurmanızı sağlar.

Sürekli kendi konuşan ve karşısındakini dinlemeyen insanların başarılı olduğu pek görülmemiştir.

Tembellik

Hepimizin hiçbir şey yapmak istemediği anlar olur. Ancak tembellik alışkanlık haline geldiğinde tehlikeli olmaya başlar.

Meraklı Olmamak

Bundan 100 yıl önce baban bir çiftçiyse ve sen bir erkeksen muhtemelen çiftçi olurdun. Kadınlar ise ne olmak istediklerini seçemezlerdi. İmkansız olmasa da, dünyanızın ötesindeki şeyleri öğrenme yeteneği sınırlıydı.

Bugün bilgiye erişim hiç olmadığı kadar kolay. Açıkçası, insanların yapabileceklerini sınırlayan hâlâ yapısal engeller var, ancak bilgiye erişimden yararlananlar – kitap okuyan, soru soran, meraklarını izleyen – geleceklerini öngörme ve şekillendirme konusunda daha fazla güce sahipler. Bilmediklerinizi hayal etmek zor.

Kibar Olmamak

Kibar olmak büyük başarılar elde etmenizi sağlayacak küçük kapıları açmanın tek anahtarıdır. Sadece iş dünyası değil toplumda ve ikili ilişkilerinizde kibar olmak bir çok problemi daha başlamadan ortadan kaldırır.

Vazgeçmek

“Başarılı olmanın en kesin yolu, her zaman sadece bir kez daha denemek” dedi Thomas Edison. Tekrarladığınız her başarısız deneme, bir sonrakinin başarılı olması için size fikir ve güç verir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here