Beslenme Uzmanı Ne Yapar ?

Beslenme Uzmanı Kimdir ?

Beslenme uzmanı sağlıklı beslenmenin yöntemleri konusunda uzmanlaşmış ve insanları sağlıklı beslenme konusunda yönlendirme becerisine sahip sağlık çalışanıdır. Diyetisyen veya Beslenme ve diyet uzmanı olarak da bilinirler.

Beslenme Uzmanı Nasıl Olunur ?

Beslenme uzmanı olabilmek için üniversitelerin dört yıllık lisans beslenme ve diyetetik bölümünü başarıyla tamamlamış olmak gereklidir. Bu bölümü bitirenler diyetisyen unvanı alırlar. Diyetisyen olduktan sonra yüksek lisans derecesi alan kişiler beslenme uzmanı veya beslenme ve diyet uzmanı unvanını alırlar. Doktora yapanlar ise doktor diyetisyen unvanı almış olurlar.

Beslenme Uzmanı Ne İş Yapar ?

Beslenme uzmanı, sağlıklı veya hasta kişilerin kendilerine en uygun beslenme planlarını belirler. Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,

Beslenme uzmanlarının toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarının üzerinde çalışması ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı önlemler belirlemesi beklenir.

Beslenme uzmanı, besinlerin analizlerini yapar ve diyet besin ürünlerinin geliştirilmesinde rol oynar.

beslenme-uzmanı

Ayrıca besinlerin hazırlanması, pişirilmesi, saklanması ve satılması sırasındaki şartları belirler.

Bu amaçla, özellikle hastalarının ya da danışanlarının yaşam standardı ve fiziksel özelliklerini bir arada ele alarak, kişinin amacına uygun beslenme şekli üzerinde yoğunlaşırlar.

Beslenme Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır ?

Beslenme uzmanları, doktor olmamaları nedeniyle kamu ve özel sektörde doktorlardan daha az maaş alırlar. Ancak bir çok beslenme uzmanı kendi özel işyerini açarak yüksek gelir edebilme şansına sahiptir. Özellikle bireylerin sadece beden sağlığı değil ruh sağlığını da etkileyen kilo ve beslenme sorunlarının arttığı bu yıllarda, beslenme uzmanlarının danışma ücreti olarak yüksek ücretler alabilmesi mümkündür.

Beslenme Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Beslenme uzmanları, özel sağlık kuruluşlarının ilgili bölümlerinde iş imkanı elde edebileceği gibi rahatlıkla kendi özel sağlık merkezlerini de kurabilirler. Bunun yanında kitap yazabilir, bazı dergi veya programlara konuk olabilir ve bu şekilde ek kazanç elde edebilirler.

Beslenme uzmanı iş ilanları genelde gelir düzeyi yüksek bölgelerde, istanbul, izmir gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here