Bilgi Güvenliği Uzmanı Ne Yapar ?

Bilgi Güvenliği Uzmanı Kimdir ?

Firmaların bilgi güvenliği alanında yapılacak sistem ve uygulamaların analiz, tasarım ve proje yönetimi konularında görev yapan kişidir. Bilgi güvenliği uzmanı hangi tip bilginin gizli olduğunu belirleyip bilgi türlerine göre bilgiyi gizleme ve imha etme prosedürlerini oluşturur.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Bilgi güvenliği tamamen bilgisayar sistemleri ilgili olmasa bile günümüzde bilgilerin işlenmesi ve saklanması tamamen bilgisayar sistemleri aracılığı ile olmalıdır. Bu nedenle bilgi güvenliği uzmanı olabilmek için bilgisayar mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilişim sistemleri, enformatik gibi bölümlerden mezun olmak gereklidir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, mesleğin gerektirdiği dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konularında kendilerini rahatlıkla geliştirebilirler.

Bilgi güvenliği uzmanı olmak için iyi derecede yazılım, güvenlik sistemleri bilgisi yanında COBIT, ISO 27001, ITIL, ISO 22301 vb. standartlar hakkında bilgili olmak gereklidir. Ayrıca CIA, CISA, CISM, CRISC, CISSP, CEH gibi sertifikalara sahip olmak da tercih sebebi olmak için önemlidir.

Ülkemizde kişisel bilgiler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla bilgi güvenliği uzmanı olacak kişilerin bu kanun maddeleri ve bağlı yönetmelikler hakkında da bilgili olması gereklidir.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar ?

Bilgi Güvenliği uzmanı şirketlerin kullandığı veya depoladığı bilgilerden hangilerinin gizli olduğunun belirlenmesine destek olur. Bilgiye ulaşabilen tüm kişiler için erişim yöntemleri ve prosedürlerini belirler.

Şirketlerin yazılım altyapısı ve kullandığı sistemlerin bilgi güvenliği konusunda hangi seviyede olduğunu tespit edip güvenlik önlemlerini alma konusunda rapor hazırlar ve bu raporlar doğrultusunda iyileştirme çalışmaları yapar.

Şirkete ait bilgiye erişim sağlayan cihazların çalınması veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda uygulanacak prosedürü oluşturmaya yardımcı olur.

Dijital ortam haricinde yazılı ve görsel bilgilerin de nasıl kullanılacağı ve saklanacağı konusunda da bilgi güvenliği uzmanlarına büyük iş düşer. Örneğin toplantı odasında unutulan bir toplantı notunun nasıl saklanacağı veya imha edileceği bu prosedürlerle belirlenmiş olmalıdır.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadardır ?

Bilgi güvenliği uzmanlığı üst seviye bir mühendislik eğitiminde sonra kazanılan bir meslektir. Bilgi güvenliği uzmanı olmak için şart olan mühendislik maaşları zaten yüksek olduğundan dolayı bilgi güvenliği uzmanı maaşı da yüksek olacaktır. Çalışılan sektör, firma büyüklüğü, tecrübe veya şehire göre değişim gösterse de bilgi güvenliği uzmanı maaşı 3 bin TL – 15 bin TL arasında değişim göstermektedir. Elbette bundan daha yüksek maaş alma imkanı da mevcuttur.

Bilgi Güvenliği Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Bilgi güvenliği uzmanı, büyük çapta ticari veya kişisel bilgiyi işleyen veya depolayan her şirket için gereken bir uzmanlık dalıdır. Bir çok firma bu uzmanlığı farklı görevi olan bir personele yüklese de önümüzdeki yıllarda bilgi güvenliği konusunun özel bir uzmanlık dalı olduğu anlaşılacaktır. Bilgi güvenliği uzmanı olarak bilişim sektörü, telekomünikasyon, sağlık kuruluşları, büyük miktarda kişisel bilgiye sahip olan kargo sektörü, bankacılık ve hava yolu gibi üst düzey firmaların yer aldığı sektörlerde iş bulma imkanı fazladır.

Bunun yanında bilgi güvenliği konusunda tecrübe sahibi olarak danışmanlık veya firmalara dışarıda güvenlik sistemleri yapma imkanı da vardır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here