Bilgisayar teknolojileri artık hayatımızın her alanına yayıldı. Bazen bir fark etmesek bile kullandığımız her türlü hizmet için bilgisayar sistemlerinden destek alınıyor. Bununla beraber birçok genç bilgisayar ve yazılım alanlarına büyük ilgi duyuyor ve gelecekte bu işlerden para kazanmayı hedefliyor.

Siz de bilgisayar teknolojilerine ilgi duyuyor ve gelecekte bu alanda bir mesleği seçmek istiyorsanız sizin için iş arama siteleri taranarak geleceği parlak 10 bilgisayar işini listeledik.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Mobil uygulama geliştirme, dünyanın en hızlı büyüyen mesleklerinden biridir. Akıllı telefonlar ve tabletler iletişim, iş yapma, haber ve eğlenceye alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ettikçe, yeni ve yenilikçi mobil uygulamalara olan talep inanılmaz bir hızla artmaktadır.

Bu artan talep, çok fazla mobil uygulama geliştirme işi ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Google’ın Android ve Apple’ın iOS (iPhone ve iPad) platformları mobil geliştiriciler için en fazla iş fırsatını sunmaya devam ediyor ve muhtemelen etmeye devam edecek. Bunun yanında önümüzdeki yıllarda yeni mobil platformların da ortaya çıkması çok olası ve bu platformlarda uzmanlaşmak çok parlak bir fikir.

Bilgi : Mobil Uygulama Geliştiricisi

Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendislerine yönelik işgücü talebi, teknolojik ilerleme ve yazılımın her alanda mevcut olmasıyla birlikte artacaktır.

Örneğin, bulut teknolojilerinin hızlı bir şekilde benimsenmesi, güvenli ve ölçeklenebilir bulut programları oluşturabilen uygulama yazılım mühendisleri için talebi artırıyor.

Benzer şekilde, bilgisayar sistemlerinin çoğalması devam ettikçe ve yazılım yeni endüstrilere ve akıllı cihazlara yayıldıkça, bu girişimleri destekleyen bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi ihtiyacı sistemler yazılım mühendisleri için iş fırsatları yaratacaktır.

Bilgi : Yazılım Mühendisi

Video Oyun Tasarımcısı

Yaklaşık 100 milyar dolarlık hacmi olan oyun endüstrisi, son on yılda neredeyse üç kattan fazla büyüyen bir sektör. PC ve konsol oyunları için gelişen pazarın ötesinde, mobil cihazların artan popülaritesi, işlem gücü ve grafik özellikleri, video oyun tasarımcıları, sanatçılar ve programcılar için yeni bir iş olanakları dünyasının kapısını açtı.

Akıllı telefonlar ve tabletler, video oyunlarının oynamasını değiştirmeye devam ettikçe, mobil geliştirme uzmanlığına sahip oyun tasarımcıları özellikle aranacak. Oyun tasarımcısı istihdamı aynı zamanda gelişen teknolojilerden ve artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) uygulamalarına olan talebin artmasından da faydalanacak.

Bilgi Güvenliği Uzmanı

Siber saldırıların sıklığı, kapsamı ve karmaşıklığı artmaya devam ettikçe, güvenlik bilgi teknolojileri yöneticileri ve işe alım yöneticileri için önemli bir endişe olmaya devam edecektir.

Bilgi Güvenliği Uzmanı

En çok talep gören bilgisayar güvenliği becerileri BT operasyon güvenliği, mobil cihaz güvenliği, risk yönetimi, bilgi güvencesi, ağ ve bulut / sanallaştırma güvenliğidir.

Bilgi: Bilgi Güvenliği Uzmanı

Sistem Analisti

Şirketler ve devlet kurumları teknolojiye olan güvenlerini artırmaya devam ettikçe, bilgisayar sistemleri analistleri yeni sistemler inşa etmek için iş imkanı bulacaklar.

Sistem analisti; bilgi teknolojilerini kullanarak, iş problemlerini çözmek için analiz yapar. Sistemler üzerinde küçük değişiklikler uygulayarak, sistemi kullanılabilir duruma getirmek için çalışır. Sistemi etkin şekilde kullanmak mümkün değil ise, sistemin yeniden planlanmasını sağlamak için analiz yapar.

Ticari faaliyetleri bilgisayar sistemlerine dayanan şirketler için sistem analistleri günden güne önemi artan bir meslek halini almıştır.

Web Geliştirici

Şirketler artık tüm işlerini internet ortamına taşıyor. Çevrimiçi ürün ve hizmet sayısı artmaya devam ettikçe, web geliştiricileri ve tasarımcıları için iş fırsatları da artacaktır.

Sosyal ağların çoğalması, işletmeler yeni nesil müşterileri çekmek ve bu hızla büyüyen alanda rekabetçi bir avantaj sağlamak için web geliştiricileri için talebi artıracaktır. Responsive web tasarımı, kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) becerileri, bu alandaki en fazla aranan becerilerdir.

Bilgi: Web Geliştirici

Sağlık Bilgileri Teknisyeni

İlk bakışta bilgisayar ile sağlık alanı ilgili gibi görünmese de sağlık sektörü bilgi teknolojilerinin en fazla kullanıldığı ve en fazla veri üreten sektörlerin başında gelir. Yapılan tahminlere göre 2020’li yıllarda sağlık sektörü diğer tüm sektörlerden daha fazla bilgisayar işi üretecektir.

En küçük sağlık birimi olan aile hekimine veya eczaneye bile gittiğinizde sağlık bilgileriniz kayıt altına alınır. Ülkemizde tüm kurum ve kuruluşları kapsayan sağlık ve reçete sistemleri vardır. Bu sistemlerin entegrasyonu ve sağlıklı çalışabilmesi için özel eğitimli kişiler gereklidir.

Sağlık bilgileri teknisyenleri bu listedeki en düşük başlangıç maaşını alabilir, ancak en hızlı şekilde edinen meslek sağlık bilgileri teknisyenliği olup ayrıca şimdi bu mesleği edinen kişiler gelecekte yönetici pozisyonları için tecrübe sahibi olacaktır.

Bilgi Teknolojisi Yöneticisi

Bilgi teknolojisi yöneticileri için iş alanlarının büyümesi, yönettikleri BT çalışanlarının büyüme oranlarına doğrudan bağlıdır. Ağ oluşturma, mobil geliştirme, yazılım mühendisliği, veri yönetimi ve bulut bilişim de dahil olmak üzere çeşitli teknik işlerde görülen büyüme, yetenekli BT yöneticileri için 2025 ve sonrasına kadar iş imkanlarını canlı tutacaktır.

BT yöneticileri, ekiplerinin verimli, etkin ve kurumsal hedeflere uygun bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu uzmanlar, yeni teknoloji çözümlerini belirlemek, geliştirmek ve desteklemek için üst düzey yöneticiler ve bölüm başkanları ile yakın çalışır. BT yöneticileri aynı zamanda kurumsal BT politikasına, prosedürlerine ve en iyi uygulamalara bağlılık oluşturmaktan ve sağlamaktan da sorumludur.

Veritabanı Yöneticisi

Şirketler, sahip oldukları verileri depolamak, düzenlemek, analiz etmek ve güvence altına almak için eğitimli ve sertifikalı veritabanı yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır. Ek olarak, birçok veritabanı İnternete ve buluta bağlı olduğundan, veri güvenliği giderek daha hayati ve karmaşık hale gelecektir.

Veri tabanı yöneticileri ve geliştiricileri – özellikle bilgi güvenliği becerisine sahip olanlar – kurumsal verileri bilgisayar korsanlarından ve diğer siber tehdit vektörlerinden korumak için işe alınacaklar.

Ağ Yöneticisi

Ağ yöneticileri için talep, kuruluşların verimliliği artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için yeni bilgisayar sistemlerine ve ağ teknolojilerine yatırım yapmasıyla artacaktır.

Tabletlerin ve akıllı telefonların kurumsal kültüre hızlı bir şekilde adapte edilmesi, daha fazla kurumun İnternet’i çevrimiçi ortamda iş yapmak için kullanacağı ve bu sayede işletmelerin bu yeni teknolojileri güvenli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilecek ağ yöneticileri ve ağ yöneticileri için artan iş fırsatlarına dönüşmesini sağlayacaktır.

Bulut bilgi işlem becerileri, ağ yönetimi iş olanaklarını en üst düzeye çıkarmak için de hayati öneme sahiptir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here