Bilgisayar Mühendisi Kimdir ?

Bilgisayar mühendisi, temel bilgisayar teknolojilerine hakim, bilgisayar sistemlerinin tasarım, planlama ve kurulumunu yapan kişidir. Genel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenirler.

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur ?

Bilgisayar mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirmek gereklidir. bilgisayar mühendisliği bölümü bir çok üniversitenin en yüksek puanlı bir kaç bölümünden biridir. Bu nedenle bilgisayar mühendisi olabilmek için üniversitelere giriş sınavından yüksek puan almak gereklidir.

Bilgisayar mühendisliği bölümünde algoritma, ingilizce, fizik, ileri matematik, programlama, elektronik, veri işleme, bilgisayar ağları ve yapay zeka gibi konularda eğitim verilir.

Türkiye’de ilk bilgisayar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kullanılmıştır. İlk bilgisayar mühendisliği bölümleri ise 1977 yılında Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından açılmıştır.

Bilgisayar mühendisi olabilmek için mutlaka teknoloji ve bilgisayar dünyasına ilgili olmak gerekir. Sayısal zekası yüksek, yaratıcı ve araştırmacı kişiler daha kolay meslekte ilerleme sağlayabilirler.

Bilgisayar mühendisi olabilmek için ileri derecede ingilizce bilmek gereklidir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar ?

Bilgisayar mühendisi, toplumda sanıldığı gibi bilgisayar tamircisi değildir. Bilgisayar mühendisleri bir bilgisayar sisteminin planlama ve tasarımını yaparlar. Bilgisayar sistemi olarak düşünülmesi gereken sistem sadece ev ve işyerinde kullandığımız bilgisayarlar değil günlük hayatımızda kullandığımız tüm teknolojik sistemlerdir. Örneğin belediye otobüslerinde kullanılan kartlı sistemler geniş bir bilgisayar sistemidir ve bilgisayar mühendisleri tarafından tasarlanır.

Sistem tasarımının yanında yazılım da bilgisayar mühendisliğinin önemli bir parçasıdır. Bilgisayar programcılığı farklı bir meslek olsa da tüm bilgisayar mühendisleri ileri derecede yazılım ve kod bilgisine sahip olmalıdır. Tüm elektronik cihazlar, ekranı olsun veya olmasın arka planında var olan bir yazılım sayesinde çalışmaktadırlar.

Günümüzde bilgisayar sistemleri mobil hale gelmeye başlamasıyla beraber bilgisayar mühendisleri mobil teknolojiler alanında da çalışmalar yapar hale geldiler. Akıllı mobil sistem tasarımları ve mobil yazılımlar konusunda da çalışmalar yaparlar.

İş analizi de bilgisayar mühendislerinin, mühendislik ve veri madenciliği yeteneklerini kullanarak yapacağı işlerden birisidir.

Bilgisayar Mühendisi Maaşı Ne Kadardır ?

Bilgisayar mühendisliği, kazanması ve mezun olması zor bir bölümdür. Ayrıca bölümde alınan eğitime ek olarak çok fazla programlama dili bilgisi de gerektirir. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği maaşı, bir çok mesleğe göre yüksektir. Ülkemizde 2020 yılı itibariyle tecrübe ve çalışılan firmaya bağlı olarak 5 Bin – 20 Bin TL arası maaş alabilme imkanı vardır.

Bir süre çalıştıktan sonra ekip lideri veya yönetici olan bilgisayar mühendisleri çok daha fazla maaş alabilirler.

Bilgisayar Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

Bilgisayar mühendisleri özel veya kamuya ait araştırma geliştirme merkezleri (ARGE), endüstri, yönetim ve hizmet sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda farklı pozisyonlarda (yazılım geliştirici, yazılım mühendisi, kalite/test mühendisi, sistem analisti, sistem uzmanı, arayüz geliştirici, veritabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı) çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca bilgisayar mühendisliği, girişimci olup kendi işini kurmaya da uygun bir meslektir. Özellikle mobil yazılımlar, mobil uygulamalar alanında bir çok iş fırsatı bulunabilir.

Son yıllarda özellikle siber güvenlik alanında bilgisayar mühendisleri yer almaktadır. Ayrıca bilgisayar teknolojileri alanında faaliyet gösteren alanlarda satış bölümünde de iş bulma imkanı vardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here