BİLGİSAYAR PROGRAMCISI NE YAPAR ?

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI KİMDİR ?

Bilgisayar programcısı, çeşitli yazılım dillerini kullanarak amaca uygun bilgisayar programı oluşturan veya oluşturulmasına yardımcı olan kişidir. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar hatta günümüzde tüm akıllı cihazlar sistemlerinde yüklü olan yazılımlar yani programlar olmadan hiç bir işe yaramazlar. İşte bilgisayar programcısı bu yazılımların tasarım, geliştirme ve çalışır hale gelmesi için gereken işlemleri yapan kişilerdir.

Bilgisayar programcısı, bilgisayar mühendisi ve yazılım mühendisi ile benzer meslek gibi görünse de temelde büyük farkları vardır.

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI NASIL OLUNUR ?

Bilgisayar programcısı olabilmek için bir üniversitede eğitim almak şart değildir. Bir çok programcı, programlamayı kendi çabaları ile öğrenmiştir. Ancak her meslekte olduğu gibi mesleğin eğitimini almak hem mesleği daha kolay öğrenmeye hem de kariyerinizin daha kolay ilerlemesine yarayacaktır.

Bilgisayar programcısı olmak için üniversitelerin meslek yüksekokullarında eğitim veren bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmanız gereklidir. Bu eğitim 2 yıl süren ve temel algoritma ve programlama bilgisinin aktarıldığı bir eğitimdir.

Bu eğitim haricinde özel eğitim kurumları veya halk eğitim merkezleri tarafından verilen kurslara katılıp sertifika alarak da bilgisayar programcısı olabilirsiniz.

Ayrıca internet ve kitaplar aracılığı ile kendiniz araştırıp öğrenerek de bilgisayar programcısı olabilirsiniz. Programlama öğrenebileceğiniz yüzlerce web sitesi ve kitap mevcuttur.

Üniversite veya kurs bitirmek tek başına yeterli olmayıp kendinizi geliştirmek için mutlaka yazılım sektöründeki gelişmeleri ve yeni programlama dillerini bu tür web siteleri veya forumlardan takip ederek kendinizi geliştirmelisiniz.

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI NE İŞ YAPAR ?

Bilgisayar programcısı temel olarak bilgisayar programı ile ilgili her türlü işi yapabilecek kapasitede olmalıdır. Bir programcı günlük çalışması içinde öncelikle kod yazma işlerini yapar. Bir programın tasarlanması ve kullanıcıya nasıl sunulacağının planlanması yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisinin alanına daha fazla girmekte olup bilgisayar programcıları genelde bir programın kod parçalarını oluştururlar.

Yazılan bir programın testlerini yaparlar. Bilgisayar programları test ortamından canlı ortama yani kullanıma alınana kadar bir dizi testlerden geçmelidir. Bilgisayar programcıları bu testleri yapabilirler.

Bilgisayar olmayan elektronik cihazların da bir kod altyapısı olup bilgisayar programcıları bu algoritmaların yazılmasında görev alabilirler.

Kendi alanıyla doğrudan ilgili olmamakla beraber yazılım veya veri tabanı sistemlerinin bakımlarını da yapabilirler.

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI MAAŞI NE KADARDIR ?

Bilgisayar programcısı maaşı ülkemizde istenen seviyede değildir. Tecrübesiz bir programcı maaşı 1600-1700 TL arasında olabilmektedir. Yoğun bilgi ve emek gerektiren bu meslek için düşük maaşlar ödenmektedir. Bunun nedeni ülkemizde büyük kitlelere hitap eden gelişmiş yazılım projeleri yerine daha çok firma odaklı yazılımlar oluşturulmasıdır. Bir çok programcı, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda bir kaç günlük projelerde çalışmaktadır.

Bununla beraber tecrübeli bir programcı çok yüksek maaşlar alabilir veya kendi işini kurup yüksek gelir elde edebilir.

BİLGİSAYAR PROGRAMCISI İŞ İMKANLARI NELERDİR ?

Bilgisayar programcıları yazılım, bilgi işlem ve teknik altyapı firmalarında kolaylıkla iş bulabilirler. Ayrıca büyük çaplı yazılım kullanımı ve veri madenciliği ihtiyacı olan firmalarda iş bulabilirler. Grafik programlama üzerinde uzmanlaşan bilgisayar programcıları grafik işleme alanında iş bulma imkanına sahiptir.

Maaşlı olarak çalışmanın haricinde tüm bilgisayar programcıları program geliştirip satabilme imkanına sahip olabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here