Bilirkişi Kimdir ?

Bilirkişi, hukuki konular haricinde uzmanlık veya teknik bilgi gerektiren durumlarda sözlü veya yazılı olarak görüş bildiren kişilerdir. Bilirkişi tarafından hazırlanan raporlar, bir davanın seyrini değiştirebildiğinden hukuk sisteminde bilirkişilik önemli kabul edilen bir meslektir.

Bilirkişi olma şartları, 3 Kasım 2016 tarihli ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ile düzenlenmiştir.

Bilirkişi Nasıl Olunur ?

Bilirkişi olabilmek için,  uzmanlık gerektiren bir meslekte en az 5 yıl çalışmış olmak gereklidir. 5 yıllık çalışma süresi, sertifika veya diplomanın alındığı tarihten itibaren değil fiili olarak çalışmaya başlanan tarihten itibaren hesaplanır.

Ayrıca çalıştığınız meslekte disiplin cezası almamış olmak ve adli sicil kaydınızın olmaması da gereklidir.

Bilirkişilik başvuruları, bulunduğunuz ildeki Adli Yargı Adalet Komisyonu’na şahsen yapılması gerekmektedir. Bilirkişilik başvuruları her yıl Ekim ayı içinde yapılır.

Bilirkişilik başvuruları, her ile göre ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarına göre kabul edilir.

Bilirkişi Ne İş Yapar ?

Bilirkişiler, hakimlerin sahip olduğu hukuk bilgisi ile çözülemeyecek teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren konularda, hakimlerin karar vermesine yardımcı olacak dava raporlarını düzenlerler. Bu raporlar bazen çok detaylı olabildiği gibi davanın, olayın veya bilirkişinin uzmanlık alanındaki olayın niteliğine göre kısa ve sade de olabilir.

Bilirkişi, mahkeme tarafından kendisine verilen dava dosyasını inceler. Gerekli durumlarda olay yerini gezip görgü şahitleri veya olay yeri hakkında bilgi sahibi olan diğer kişilerle görüşebilir. Bir çok olayda bulgu ve deliller, bilirkişi raporunun doğruluğunu arttıracaktır.

teknik_bilirkisi

Tüm bulgular doğrultusunda hazırlanan rapor hakime sunulur. Hakim gerek gördüğü takdirde ek ve detaylı bilirkişi raporu isteyebileceği gibi, davalı ve davacı taraflar bilirkişi raporuna itiraz edebilir, yeni bilirkişi raporu isteyebilirler.

Bilirkişi Maaşı Ne Kadardır ?

Bilirkişilik, maaşlı çalışan bir meslek grubu değildir. bilirkişiler baktıkları dava dosyasına göre ücret alırlar. Bu ücret de dosya başına 150 TL’den başlayıp 10-20 bin TL seviyesine kadar çıkabilir. Bu miktar dosyanın niteliği ve davanın durumu ile ilgilidir.

Bilirkişi İş İmkanları Nelerdir ?

Bilirkişi iş imkanları, bilirkişinin kendi uzmanlık alanı ile orantılıdır. Daha fazla davaya konu olan alanlardaki bilirkişiler daha fazla dosyaya bakacağından daha fazla iş imkanına sahip olurlar. Örneğin son dönemde iş anlaşmazlıkları, iş güvenliği davaları ve bilişim konuları çok fazla bilirkişi ihtiyacı olan konulardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here