Biyokimya Teknikeri Ne Yapar ?

Biyokimya Teknikeri Kimdir ?

Biyokimya teknikeri sağlık ve endüstri kuruluşları ile tıbbi malzeme üreten şirketlerde laboratuvar ortamında, her türlü tekniği kullanarak maddelerin gerekli görülen çözümlemelerini (analizleri) yapan kişidir.

Biyokimya Teknikeri Nasıl Olunur ?

Biyokimya teknikeri olmak için Laboratuvar Teknolojisi, Patoloji Laboratuvar Teknikleri veya Tıbbi laboratuvar teknikleri önlisans programı mezunu olmak gereklidir. Tıbbi laboratuvar teknikleri önlisans programı eğitim süresi 2 yıldır. Ayrıca bu eğitim programı açıköğretim fakültesinde de mevcuttur.

Meslek liselerinin Ebelik, Hemşirelik, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Laborant, Laboratuvar Laboratuvar Hizmetleri, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık, Sağlık Memurluğu ile Veteriner-Laboratuvar bölümlerinden mezun olanlar Laboratuvar Teknolojisi ve Patoloji Laboratuvar Teknikleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarına sınavsız geçebilirler.

Bu bölümlerde genel kimya, genel biyokimya, genel biyoloji, genel mikrobiyoloji, histoloji, anatomi ve fizyoloji, temel bilgi teknolojileri gibi dersler verilmektedir. Programlardan mezun olabilmek için 30 iş günü staj yapılması zorunluluğu vardır.

Biyokimya Teknikeri Ne İş Yapar ?

Biyokimya teknikerinin başlıca görevi laboratuvar ortamının çalışmaya uygun hale getirilmesini sağlamaktır. Bunun için yapılacak testlerde kullanılacak gerekli kimyasal maddeleri hazırlar, eksik malzemelerin tespit edip alınması ile ilgili uzmanla birlikte çalışmalar yapar.

biyokimya

Ayrıca ihtiyaç duyulan eriyik ve diğer malzemeleri sterilize etmek, analiz testlerini gerçekleştirmek ve test sonuçlarını uzmana iletmek de başlıca görevidir.

Deney hayvanları üzerinde yapılacak çalışmalar için, hayvanların özelliklerinin belirlemek ve siparişi, bakımı gibi işleri yürütmek de biyokimya teknikerinin görevidir.

Biyokimya Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır ?

Kamu kurumlarında çalışan biyokimya teknikerleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. Derecenin 2. Kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununda belirlenen zam oranındaki ücret artışı ile belirlenir.

Özel sektörde çalışanlar; işyerinin ücret politikası, kişinin bilgi ve becerileri çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret asgari ücretin 2 ve 4 katı arasında değişmektedir.

Biyokimya Teknikeri İş İmkanları Nelerdir ?

Biyokimya teknikeri, ilaç endüstrisinin üretim ya da kalite kontrol birimlerinde, tıp alanında hastanelerin biyokimya, mikrobiyoloji, tıbbi biyoloji ve genetik, histoloji-embriyoloji, patoloji ve adli tıp laboratuvarlarında, özel tıbbi laboratuvarlar, üniversite ya da enstitü araştırma laboratuvarları, tıbbi laboratuvar malzemesi üreten ya da pazarlayan şirketlerde çalışabilmektedirler.

İş arama siteleri incelendiğinde tıbbi laboratuvar teknikeri iş ilanları genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here