Blog yazmak, en popüler pasif gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Pasif gelir, sürekli emek harcamaya gerek kalmadan elde edilen gelirdir. Blog yazarak sürekli emek harcamadan para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu şekilde gelir elde etme elbette kolay değildir ancak doğru adımlar atıldığında güzel bir ek gelir fırsatı olarak düşünülebilir. İnternetten para kazanma yolları arasında en çok tercih edilen yöntem blog yazmaktır.

Blog yazmaya başlamadan önce blog dünyası hakkında bazı teknolojik kavramları öğrenmeniz, blog yazacağınız konuya iyi seçmeniz ve gelir hedefi belirlemeniz gerekir. Aksi halde blog sitenizi ayakta tutmak için kazandığınızdan çok para harcamanız gerekir. Sonuç olarak hedeflerinize ulaşamayıp blog yazmayı bırakırsınız.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır ?

Blog yazarı olarak gelir elde etmek için öncelikle blog sitelerinin nasıl para kazandığını anlamak gerekir. Blogların en büyük gelir kaynağı reklam gelirleridir. Yani sitenizi ziyaret eden kişilere gösterdiğiniz reklamlardan gösterim sayısı başına veya tıklama başına para kazanabilirsiniz.

Reklam haricinde satış ortaklığı ile de gelir elde edebilirsiniz.

Reklam Türleri ;

Tıklama başına ücret veren reklamlar : Google Adsense reklam programına üye olarak ziyaretçilerin tıkladığı reklamlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Reklamlara tıklama başına farklı miktarlarda para kazanabilirsiniz. Bu miktar 1 kuruşla yüzlerce lira arasında değişebilir. Örneğin bu sitenin ortalama tıklama başına geliri yaklaşık 15 kuruş olup zaman zaman tek bir tıklamadan 7-8 TL kazandığı durumlar olmuştur.

Gösterim başına ücret veren reklamlar : Bu tür reklamlarda sitenizde reklam gösterim sayısına göre ödeme yapılır. Bu tür reklam programlarına Türkiye’den Admatic firmasını örnek verebiliriz. Bin reklam gösterimine yaklaşık 1,5 TL ödeme yapmaktadır. Bu tür reklamlarda sitenizin ziyaretçi sayısı fazla olmalıdır.

Süreli Reklamlar : Sitenize reklam vermek isteyen diğer site sahipleri veya firmaların banner reklamlarını sitenizde yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Bu tür reklamlarda ücretlendirme karşılıklı anlaşma yolu ile belirlenir. Reklamlara kaç kişinin tıkladığı veya kaç kişi tarafından görüldüğü sizin açınızdan kısa vadeli düşünülürse çok önemli değildir. Ancak sitenizden hiç ziyaretçi veya müşteri gelmiyorsa reklam veren daha sonraki dönemlerde reklam vermek istemeyebilir.

Tanıtım Yazıları : Sitenizde, blog yazdığınız konu ile ilgili veya tamamen farklı konularda tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz. Tanıtım yazılarında da ücretlendirme karşılıklı anlaşma yolu ile belirlenir. Tanıtım yazısında, reklamını yaptığınız site veya firmanın tanıtımını veya incelemesini yapabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır ?

Blog açmayı işyeri açmak gibi düşünebilirsiniz. Bunun içinde önce bir isim ve dükkana ihtiyacınız vardır.

Blogların isimleri yani adresleri alan adı olarak adlandırılır. Bu sitenin ismi yani www.neyapar.net bir alan adıdır. Alan adlarını Turhost veya GoDaddy firmalarından alabilirsiniz.

Alan adını satın aldıktan sonra blog hesabınızdaki bilgilerin yer alacağı bir dükkana yani web hosting paketine ihtiyacınız var. Blog yazmaya yen başlayanlar için başlangıç paketleri fazlasıyla yeterli gelecektir. Hosting paketlerini de Turhost firmasından satın alabilirsiniz.

Alan adı ve hosting paketinizi seçtikten sonra blog sitenizi oluşturma kısmına geçebilirsiniz. Peki bloglar nasıl böyle güzel görünüyor ? Kodlama bilgisi olmadan bunu yaparbilir miyiz ? Elbette evet. WordPress hazır site temaları ile milyonlarca farklı türde site yapabiliriz. Her gün girdiğiniz, çok bilinen milyonlarca ziyaretçisi olan siteler bile wordpress altyapısı ile hazırlanmıştır.

Hosting paketinizde wordpress kurulumunu otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Yaklaşık 2 dakika içinde siteniz hazır olacaktır. Artık size sadece içerik yani yazı oluşturmak kalıyor.

Blog Konusu Nasıl Seçilir ?

Blog içeriği yani blog konusu, bir blog için en önemli şeydir. Blog konusunu belirlerken bazı kriterlere dikkat etmelisiniz ;

Blog konusu iyi bildiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bir konu olmalı.
⇒ İnsanların çok aradığı bir konu olmalı.
⇒ Sizden önce açılan blog sayısı az olmalı.
⇒ Reklam değeri yüksek olmalı.

Blog konusu iyi bildiğiniz veya araştırmak istediğiniz bir konu olmalı çünkü bilmediğiniz bir konuda insanlara faydalı içerik oluşturamazsınız. Bu da kimsenin sitenize girmemesine neden olur. Kimsenin girmediği veya girip hemen çıktığı, paylaşmadığı bir site google tarafından da arama sonuçlarında üst sıralara çıkarılmaz. Bu nedenle blog konunuz hakkında mutlaka bilginiz veya araştırma isteğiniz olmalı.

Blog konunuz insanların çok aradığı, ihtiyaç duyduğu bir konu olmalı. İnsanların aramadığı bir konuda ne kadar iyi içerik oluşturursanız oluşturun sitenize az ziyaretçi gelecektir. Blog konunuz insanların bazı sorunlarına çözüm olmalı. Örneğin Nokia 3310 hakkında bir blog yazarsanız kimse girmeyecektir ancak Samsung modellerinin inceleme ve sorunları hakkında yazdığınızda hergün milyonlarca potansiyel ziyaretçiniz olacaktır.

Blog konusu olarak seçtiğiniz alanda sizden daha önce açılmış blog sayısı yani rakibiniz az olmalıdır. Blog konunuz ile ilgili bazı kelimeleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile aratarak aylık arama sayısını görebilirsiniz. Örneğin konunuzla doğrudan ilgili bir kelime aylık 100 bin kez aranıyorsa, bu konuda içerik üreten tüm siteler bu sayıyı paylaşıyor demektir. Onlarca rakibiniz olduğunda sizin payınıza düşen ziyaretçi sayısı düşük olabilir. Ancak aylık 20 bin kez aranan bir kelimede rakipsiz olursanız büyük gelir elde edebilirsiniz.

Blog konunuzun reklam değeri yüksek olmalı. Sitenize gelen ziyaretçinin size para kazandırabilmesi için bir reklama tıklayıp sitenizden ayrılması gerekir. Eğer ziyaretçinin tıkladığı reklamlar sürekli olarak 2-3 kuruş değerindeyse yüzlerce tıklamaya bile 2-3 lira gelir elde edersiniz.

Bazı sektörlerde tıklama başı maliyetler yani TBM çok düşüktür. Örneğin kargo takip konusu tıklama başına 2-3 kuruş yani 0,02 TL veren bir konudur ve tatmin edici gelir elde etmek için günde binlerce tıklama almanız gerekir ki bu zor bir ihtimaldir.

Blog İçeriği Nasıl Oluşturulur ?

Blog içeriği, sitenizin Google, Yandex veya bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan en önemli kriterdir. İnsanlar bir konu hakkında merak ettiklerini büyük oranda google üzerinden ararlar. Bu nedenle Google arama kriterlerine göre sitenizin üst sıralarda gösterilmesi için içerik çok önemlidir.

İçeriğiniz en az 300 kelime uzunluğunda olmalıdır. Ancak 1000 kelimelik yazılar 300 kelimelik yazılara göre daha yüksek sıralarda yer alırlar. Bunun nedeni 1000 kelimelik bir yazı yaklaşık 2-3 dakikada okunurken 300 kelimelik bir yazı 20 saniyede okunabilir. Bu da ziyaretçilerin sitenizden çıkma süresini azaltır. Arama motorları, siteleri ziyaretçilerin sitede geçirdikleri sürelere göre puanlar. Yani ziyaretçiler sitenizde fazla vakit geçirmelidir. Bunun için en etkili yollardan biri uzun içeriklerdir.

Ancak yazıyı uzun yapmak için aynı cümleleri farklı yerlerde kullanmak veya anlamsız cümleler oluşturmak sitenize zarar verecektir. Arama motoru botları bunları tespit edebilirler. Ayrıca anlamsız yazılar bulunan bir içerik kullanıcıya fayda sağlamaz ve yazıyı okumadan çıkarlar.

Kelime sayısı yanında anahtar kelimeler de çok önemlidir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama yaptığı kelimelerdir. Bu kelimeler yazı içinde yeterli sayıda olmalıdır.

Kelime sayısı ve anahtar kelimeler dışında yazıdaki görseller, başlıklar da son derece önemlidir.

İçerik oluşturmaya başlayıp biraz analiz ettikten sonra hangi kelimelerin daha fazla ziyaretçi getirdiğini, siteniz için en ideal yazı uzunluğunu kendiniz tespit edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here