Aile hukuku ve boşanma davaları, ailenin ne kadar hassas bir kurum olduğu göz önüne alındığında, büyük hassasiyet ve dikkat istemektedir. Özellikle çocuklu çiftler için bu, çocuğun sağlığı açısından daha da büyük önem taşır. Bu konuda uzman kişilere danışmak ve bu sürecin en doğru şekilde yürütülmesini sağlamak aile kurumunu zedelememek açısında önemlidir.

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

Boşanma avukatları, bu konuda danışılması gerekenlerdir. Aile hukuku ve boşanma davalarının tümüne bakan bu uzmanlar, boşanma avukatlarıdır. Boşanmak isteyen kişiler, kendilerini temsil edecek bir avukata gerek duymayabilirler. Ancak sürecin hatasız yürütülmesi iyi bir boşanma avukatının elindedir. İyi bir boşanma avukatı, nafaka, velayet, tazminat gibi konuların tümüne vakıf olmalıdır. Evlilik sözleşmesi konusunda da mutlaka tecrübeli ve bilgili olmalıdır. İnternette dolaşan boşanma dilekçelerinin birini doldurup, boşanma davası açmak, kişiler hem maddi hem manevi zarara sürüklemektedir. Boşanma protokolü mutlaka bir boşanma avukatı eşliğinde hazırlanmalıdır. Aksi halde yapılan herhangi bir hata sürecin uzamasına sebep olmaktadır.

Evlilik kurumunun 1 yılı doldurmasıyla birlikte çiftler boşanma sürecini başlattıklarında, her iki tarafın da anlaşmasıyla, anlaşmalı boşanma olsa dahi hukuki süreçten dolayı boşanma 6 aylık bir süre zarfı isteyebilmektedir. Ancak boşanma avukatıyla birlikte süreç yürütüldüğünde, daha kısa ve hızlıca sonuçlanabilmektedir. Tüm hukuki süreç tamamlanıp, sonuçlanma aşamasına geldiğinde, boşanma avukatı sayesinde, yaklaşık 1 haftalık bir süre zarfında boşanma süreci tamamlanabilmektedir. Bu da boşanmanın yıpratıcı sürecinin daha fazla uzamasının önüne geçmektedir.

Özellikle mal paylaşım davaları, boşanma avukatlarının her iki tarafın da hakkını gözeterek üzerinde durduğu davalar olarak görülmektedir. Yapılan kanun değişikliğinden dolayı, evlilik birliği içerisinde edinilmiş malların, boşanma davası haricinde görüldüğü bildirilmiştir.  Yaygın ve yanlış inanış mal paylaşımının, boşanma davası içerisinde gerçekleşeceği konusunda olsa da, ayrı bir dava olarak karara bağlanmaktadır.

Bu yönüyle de boşanma avukatının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Boşanma avukatı seçimi yapılırken belli kriterlere dikkat etmekte yarar vardır. Pek çok ünlü boşanma avukatı elbette İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunsa da, boşanma hukuku konusunda doktora tezi yapmış, bu konuda seminerlere, konferanslara katılmış, pek çok boşanma davası takibi yapmış ve bizzat katılmış uzman avukatları tercih etmek daha sağlıklı bir süreç yaşama açısından önemlidir.

https://eraykarinca.av.tr/

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here