Çevirmen Kimdir ?

Çevirmen bir dilden başka dile çeviri yapan kişidir. Yazılı olarak çeviri yapan kişiler mütercim, sözlü olarak çeviri yapan kişiler ise tercüman olarak adlandırılır.

Çevirmenlik günümüzde bir çok iş imkanı bulunan, ayrıca farklı iş kollarına açılan kapı olarak düşünülebilecek bir meslektir.

Çevirmen Nasıl Olunur?

Çevirmen olmak için çok iyi derecede dil bilgisi şarttır. Sadece yabancı dil bilmek çevirmen olmak için yeterli değildir. İyi bir çevirmen, kendi anadiline ve kültürüne son derece hakim olmalı ayrıca çeviri yaptığı yabancı dili de hem dil bilgisi hem de kültürel açıdan çok iyi bilmelidir.

Her dilde ve o dilin kullanıldığı ülkelerde farklı deyiş, atasözü ve kelime kalıpları vardır. Bu kelime kalıpları ve deyişler sadece kelime çevirisi yaparak doğru tercüme edilemez. Bunun için o dilin ve o ülkenin kültürünü, deyiş ve atasözlerinin hangi durumlarda kullanıldığını da çok iyi bilmek gerekir.

Özellikle sözlü çeviri yani tercümanlık sırasında bu durum son derece önemlidir.

Çevirmen olmak için üniversitelerin mütercim tercümanlık, çeviribilim veya dil ve edebiyat bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Yabancı dil öğretmenliği bölümü mezunları, çevirmenlik yapmak için eğitim görmezler. dolayısıyla öğretmenlik bölümleri mezunları çevirmen olmak için yeterli eğitime sahip değildir.

Alan bilgisi çevirmenliğini yapmak için herhangi bir alanda uzman olmak gerekir. Örneğin hukuk çevirisi, tıp çevirisi, mühendislik çevirisi yapabilmek için bu dalların uzmanı olmak başarılı bir çevirmen olunması açısından önemlidir.

Çevirmen Ne Yapar ?

Çevirmen, iki dil arasında anlam kaybı olmayacak şekilde çeviri yapar. Yazılı çeviri, sözlü çeviri, anlık çeviri, simultane çeviri ve akademik çeviri gibi çeviri türleri vardır.

İyi bir çevirmen öncelikle çevireceği metni tam olarak anlamalıdır. Gerekirse metinde geçen kelime kalıpları, kavramlar, kültürel alışkanlıklar gibi detaylar hakkında araştırma yapar. Daha sonra çeviri yapacağı dilde, okur kitlesine en uygun ve anlam bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeni bir metin oluşturur.

Metin çevirilerinde çevirmen tarafından metne eklemeler yapılması zaman zaman kullanılan bir yöntemdir. Bu durum diller arasındaki kültürel farkları ortadan kaldırmak için kullanılır.

Seminer, basın açıklaması gibi anlık çeviri yapılması gereken durumlarda ise çevirmenler konuşmacı ile eş zamanlı olarak çeviri yaparlar. Bu çeviri türünde konuşma cümle cümle ekleme yapmadan doğrudan dinleyiciye aktarılır.

Çevirmen Ne Kadar Maaş Alır ?

Çevirmen maaşı çok fazla değişkenlik gösteren seviyelerde olabilir. Bu tamamen çevirmenin bilgisi, yeteneği ve çalıştığı alana göre farklılık gösterecektir. Ayrıca aylık maaşlı olarak çalışan çevirmen ile serbest çalışan çevirmen arasında da farklar olacaktır. İngilizce tercüme teknikleri konusunda tecrübeli ve yetenekli bir çevirmen ayda en az 5000 TL kazanabilir. Ayrıca benzer şekilde simultane çeviri yapan bir tercüman da yüksek maaş alabilir.

Ancak bunun yanında ucuz tercüme yapan çevirmenler de mevcuttur. Ayrıca akademik tercüme yapan çevirmenler, yaptıkları çeviri başına yüksek ücretler alabilirler.

Bir çevirmenin aldığı maaş çevirme yapabildiği dillere göre de değişmektedir. İngilizce haricinde Rusça, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince ve Arapça gibi diller günümüzde popüler dillerdir.

Çevirmen İş İmkanları Nelerdir ?

Çevirmen için iş imkanları oldukça geniştir. Günlük ve serbest çalışarak çok fazla iş bulma imkanı vardır. Örneğin akademik çeviri, tıbbi çeviri, hukuki çeviri işleri dönemsel olarak yapılabilir. Bunun yanında maaşlı olarak kamu kurumlarında, bakanlıklarda, konsolosluklarda ve ajanslarda çalışmak mümkündür.

Özel sektörde birçok alanda iş imkanları vardır. Yeminli tercüme büroları, kitap evleri, şirketler, televizyon kanalları, spor kulüpleri ve gazeteler bu sektörde çalışacak iş imkanlarından sadece bazılarıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here