Çevre Mühendisi Ne Yapar ?

Çevre Mühendisi Kimdir ?

Çevre mühendisi, hava, toprak ve su kirliliğini önlemek amacıyla mühendislik çözümleri üreten, öneriler geliştiren kişidir. Halk arasında yaygın olarak çevre düzenleme konusu ile ilgisi yoktur.

çevre mühendisi

Çevre Mühendisi Nasıl Olunur ?

Çevre Mühendisi olabilmek için üniversitelerin mühendislik fakültelerinin Çevre mühendisliği bölümünü bitirmek gereklidir. Çevre mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Ancak, bazı üniversitelerde 1 yıl yabancı dil hazırlık programı da uygulanır. ODTÜ ve Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümlerinin öğretim dili tamamen ingilizcedir.

Çevre, Çevre kirlenmesi ve Kontrolü, Çevre Koruma ve Kontrol, Çevre Koruma Kimya, Kimya Teknolojisi önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar dikey geçiş sınavı ile çevre mühendisliği bölümüne geçiş yapma imkanına sahiptirler.

Çevre mühendisliği eğitimi boyunca ağırlıklı olarak fen ve matematik alanında dersler verilir. Bunlar haricinde yapı mühendisliği, atık yönetimi vb. konularda da eğitim verilmektedir.

Çevre Mühendisliği Ne İş Yapar ?

Çevre mühendislerinin temel görevi, tüm çevre sorunlarını çözmek üzere planlamalar ve uygulamalar yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda katı atıkların yönetimi, içme ve kullanım sularının arıtılması, atık suların yönetilmesi, hava kirliliğine neden olan faktörlerin azaltılması veya giderilmesi, gürültü kaynaklarının ortadan kaldırılması gibi konularda çalışma yaparlar.

çevre mühendisi ne yapar

Çevre mühendislerinin bir çok işletmede çalışabilmesi için çevre görevlisi belgesi alması gereklidir. Bu belge sahibi olan çevre mühendisleri, çevre denetimi de yapabilirler.

Çevre mühendislerinin çalışma alanları: içme suyu temini ve arıtımı, kentsel ve endüstriyel atıksuların arıtımı, kentsel ve tehlikeli katı atıkların bertarafı, hava kirliliği kontrolü, toprak kirliliği kontrolü ve ıslahı, çevresel etki değerlendirme, temiz endüstriyel üretim teknolojileri geliştirme ve atık esaslı yenilenebilir enerji üretimidir. Çevre Mühendisleri arıtma ve bertaraf tesisleri tasarlama ve işletme, yeni teknolojiler geliştirme, çevre kirleticilerini ve etkilerini izleme, yayılımlarını modelleme vb. konularda görev alırlar.

Ayrıca çevre ile doğrudan ilgili işletmelerde iş güvenliği uzmanlığı da yapabilirler.

Çevre Mühendisi Maaşı Ne Kadardır ?

Çevre mühendisliği, inşaat mühendisliği kadar popüler bir mühendislik alanı değildir. Ancak mühendislik yeteneklerine sahip olunması nedeniyle ortalama 2000 TL – 10000 TL aralığında maaş alabilirler. Bunun yanında sadece çevre görevlisi belgesi ile birden fazla firmaya hizmet verip daha yüksek maaş alma imkanı da vardır.

Çevre mühendisliği maaşları, çalışılan firma ve iş koluna göre değişim gösterir.

Çevre Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

Çevre mühendisleri, her türlü çevresel faaliyet ile ilgili işletmede, enerji sektöründe, çevre ile ilgili iş güvenliği alanında iş bulma imkanına sahiptir. Bunun yanında kamu kurumlarında da çalışma imkanları vardır.

Arıtma tesisleri, katı atık depolama alanları, çevre firmaları, oteller, proje firmaları ve kamu kurumları gibi yerlerde çalışma imkanı vardır.

Çevre mühendisleri sadece proje alanında değil çevresel ürünlerin tasarımı ve satışı üzerine de iş bulabilirler. Özellikle yabancı dil bilgisi yüksek kişilerin yurtdışı bağlantılı firmalarda iş bulma ihtimali yüksektir.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here