İçinizde küçücük bir girişimcilik yönünüz varsa mutlaka internetten para kazanma düşünceniz olmuştur. Bunun için elbette onlarca yöntem var ancak birçok yöntem bazı bilgi ve beceri gerektirir. İnternetten para kazanma yöntemleri arasında en az bilgi ve emek gerektiren yöntemlerin başında kesinlikle anket doldurarak para kazanmak geliyor. Anket doldurarak para kazanma siteleri içinde ise en iyisi kesinlikle ySense yani eski adıyla ClixSense.

Anket doldurarak elbette zengin olmanız mümkün değil ancak düzenli ek gelir elde etmeniz mümkün. Özellikle 1 dolar yaklaşık 7 TL, 1 Euro da yaklaşık 8 TL iken anket doldurmak daha kazançlı bir hal alıyor.

Benim bildiğim ve bilemediğim belki yüzlerce anket sitesi var. Ancak anket doldurma sitelerinin çoğunluğu harcanan zaman ve kazanılan para oranları açısından tatmin edici değildir. Örneğin kimse 10 kuruş için 15 dakika anket doldurmak istemez. Ancak ysense sitesi ile anket başına ortalama 3 TL kazanabilirsiniz. (Kendi doldurduğum anketlerin ortalaması)

Bu yazıda size ySense üyeliği, anket doldurma, görevleri yapma ve ysense para çekme hakkında bilgi vereceğim.

ySense Üyeliği

ySense, Dünya’nın en popüler internetten para kazanma siteleri arasındadır. ySense ile birkaç farklı şekilde para kazanabilirsiniz. Bunlar; anketler, özel teklifler, görevler ve oyunlardır.

Daha önce clixsense olan site 2019 yılı Eylül ayı itibariyle adı ySense olarak değişmiştir.

Kişisel tecrübelerime göre özel teklifler ve oyunlar ile para kazanma oranı çok düşüktür. Zaman ayırmaya değmez. Anketler ve ortalama seviyede İngilizce biliyorsanız görevler ile günde 10 $’a kadar para kazanabilirsiniz. Günde 10 $ kendi tecrübe ettiğim bir kazançtır. Sanırım şanslı günümdeydim 🙂 Nasıl olduğunu aşağıda anlatacağım. Günde tek başına çok daha fazla kazananlar da mevcut.

Önce nasıl üye olacağınızı anlatacağım. Aşağıdaki linkten ysense üyelik sayfasına ulaşabilirsiniz.

Üye olurken isim, e-posta ve diğer bilgilerinizi doğru olarak vermeniz çok önemli. Para çekme işlemleri, verdiğiniz kimlik bilgileri ile gerçekleştiriliyor.

ySense Üyelik

Üye olduktan sonra e-posta adresinize gelen doğrulama linkine tıkladığınızda hesabını açılmış oluyor.

Anket Doldurma

ClixSense Kontrol Ekranı (Dashboard)

Üye olup giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi kontol ekranı (dashboard) çıkıyor. Burada en üst menüde anketler, görevler, oyunlar ve teklifler için bağlantılar bulunuyor.

Bu menüde “Surveys” bölümüne tıklayarak anketler sayfasını açabilirsiniz. Anketler bölümünde anket doldurmaya başlamadan önce profil bilgilerinizi doldurmalısınız. Aşağıdaki gibi “Surveys Profile” bölümüne tıklayıp istenen bilgileri doldurmanız gerekiyor. Burada gelir, aile, çalışma durumu ve alışkanlıklar hakkında bilgiler var. Size uygun anketler bu bilgilere göre gönderiliyor.

ySense Anket Sayfası

Anket profilini doldurduktan sonra 1–2 gün size özel anketler gelmesini bekleyebilirsiniz. Ancak bu süre içinde görseldeki gibi her gün şansınızı deneyebileceğiniz anketler de yer alıyor. Gördüğünüz gibi eğer tamamlarsanız 1 dolar alacağınız anketler de mevcut.

Anket doldururken sorulan ilk sorulardan biri “daha önce böyle bir ankete katıldınız mı ?” benzeri sorulardır. Bu sorulara her zaman hayır/katılmadım gibi cevaplar verin. Katıldım derseniz ankete devam edemezsiniz.

Anket doldururken olabildiğince tutarlı ve doğru bilgi vermeye özen gösterin. Örneğin bir ankette 35 farklı ankette 24 yaşındayım derseniz doldurduğunuz anketler onaylanmayabilir. Ayrıca yeni anketlerin daha önce doldurduğunuz anketlere göre geldiğini de unutmayın. 1 günde 10 $ kazandığım gün yarım saatte tam 8 anket tamamladım ve her anket diğerini bitirdikten sonra geldi.

Görevler

Üst menüdeki “Tasks” bölümüne tıklayıp “Complate Tasks” tıkladığınızda görevler sayfasını açıyorsunuz.

Görevler bölümünde çoğunlukla cümle içindeki bazı bölümleri ayıklama, resimden bölümleri yazıya aktarma, verilen metinleri kategorilere ayırma gibi işler var.

Görevlerden sesli olanları yapmak için İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir çünkü genellikle telefon konuşmasının olumlu/olumsuz durumunu veya konuşma içinde geçen ürün adını yazmanız isteniyor.

Ancak yazılı görevler daha kolay ve dolayısıyla daha az para veriyor. Ancak yapmak son derece basit. Örneğin verilen ürün adından yola çıkarak ürün tipi, rengi, ebatları vb. özellikleri ayrı kutucuklara yazmanız isteniyor. Farklı bir görevde ise verilen Linkedin profilindeki bilgilerin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz isteniyor.

Görevler en başlarda kolay ve ücreti düşük. Ancak en az %70 doğrulukla yapmaya devam ettiğinizde daha yüksek ücretli görevler açılıyor. Tek görevde 5 dakika içinde 2–3 dolar kazanabiliyorsunuz.

Görevler bölümünde seviye sistemi var. İlk defa görev yapıyorsanız Seviye 0 (Level 0) olarak başlıyorsunuz. Dolayısıyla seviye 0 için yapabileceğiniz görevler çok fazla değil ve ücretleri çok düşük. Ancak seviye 0 görevleri para kazanmak için değil seviye 1 olmak için yapmanız gerekiyor.

Seviye 0’dan Seviye 1’e geçmek için 5 farklı görev yapıp 100 görev sorusu cevaplamak ve en az %70 doğruluk oranı tutturmak gereklidir. Bir görevde (Task) yüzlerce soru oluyor ve size her defasında 8-10 tanesini gösteriyor.

Görevlere başladığınızda ilk yaptığınız göre Quiz modu olarak geçer ve ücret ödenmez. Bu sorularda %75 başarılı olursanız göreve devam edersiniz. Görev içinde %75 doğruluk oranının tutturamazsanız görev dışı kalabilirsiniz. Bu nedenle görevleri dikkatli yapmanız gerekiyor.

Seviye 1 olduktan sonra aynı şekilde görev doğruluğu çok önemli. Seviye 1 görevler neredeyse her gün geliyor ve ücretleri daha yüksek.

Görevleri yapabilmeniz için Appen adlı farklı bir servise üye olmanız gerekiyor. Bu site ysense ile birlikte çalışıyor. Üye olurken cep telefonunuza sms ile doğrulama kodu geliyor. Daha sonra uygun işleri aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

ySense Görev Ekranı

Görevlerde başarılı oldukça daha zor ancak daha fazla para veren görevler açılacaktır.

ySense Para Çekme

ySense’in Türkiye’deki kullanıcılar için en kötü yanı ödeme alma zorluğudur. ySense, 4 farklı ödeme yöntemi ile üyelere ödeme yapar. Bunlar; Payoneer, Skrill, Paypal ve Amazon Git Card. Bunlardan Payoneer ve Skrill Türkiye’de aktif olarak hizmet veriyor. Hangi hizmeti kullanmak istiyorsanız önce orada üyelik oluşturmalısınız. Bu ödeme servisleri sadece ySense ile değil farklı sitelerle de kullanılabilir veya biriken paralar ile alışveriş yapılabilir.

Payoneer veya Skrill‘de üyelik oluştururken ySense’e kayıt olduğunuz mail adresi ile üye olmalısınız.

ySense’den para çekebilmek için hesabınızın en az 5 $ olması gerekiyor. Hesabınızda biriken parayı Payoneer’e çekecekseniz 2 $, Skrill’e çekecekseniz %1 işlem ücreti ödemeniz gerekiyor.

Daha sonra Payoner veya Skrill hesabınızdan Türkiye’deki bir bankaya para transferi yani Swift işlemi yapmanız gerekiyor. Swift işlem ücretleri ödeme servisi ve bankaya göre değişiyor. Türkiye’de zaman zaman bazı bankalar bu ödeme servisleri ile anlaşma yaparak masrafsız veya düşük masraflı para transferi sağlıyor. Bunu kendi bankanızı arayarak sorabilirsiniz.

Banka hesabına para çekmek haricinde bahis sitelerine aktarma veya bitcoin alma yöntemleri de mevcut ancak ne kadar farklı işlem olursa elinize geçen para miktarı azalıyor.

Sonuç olarak bir kaç ay biriktirip 30–40 $ olduğunda para çekmek en uygun yöntem.


İpucu; günlük 2 anket, 10 görev veya 1 anket + 5 görev tamamladığınızda %12 kadar bonus alıyorsunuz. Bunu üst üste 3 gün yaparsanız bonus oranı %16 oluyor. Yani her gün girip kontrol etmek önemli.

ySense kullanarak maaşlı iş gibi para kazanamazsınız ancak aylık masraflarınızı düzenli olarak karşılayacak gelir elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Yukarıdaki aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler. Bu linke tıklayarak Clixsense ye ücretsiz üye olup hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz arkadaşlar. Akmasa da damlar diyenler için gerçekten çok güzel bir site.

  2. Görseller ile destekleyerek harika bir rehber paylaşmışsınız. Anket ve görev yaparak para kazanmak isteyen herkes bu siteye üye olmalı. Anket doldurmak çok eğlenceli bir aktivite ve para kazandırıyor.

  3. Merhaba ben hesabımı payoneere nasıl bağlayabilirim yardımcı olur musunuz olursanız çok sevinirim bi önceki hesabımda param yandı çekemedim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here