Dadı Kimdir ?

Dadı, çocuklu ailelerde bebeğin veya çocuğun bakımına ve yetiştirilmesine yardımcı olan, evde yatılı kalan veya belirli saatlerde gelip giden çocuk bakımı konusunda bilgili kişidir.

Günümüzde çalışan annelerin çocuk bakımı için ayırabileceği zamanın azalması nedeniyle oldukça popüler hale gelen dadılık mesleği artık profesyonel dadı iş alanının da oluşmasını sağladı.

Çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı veya ev öğretmeni olarak da bilinen dadılık mesleği annenin olmadığı zamanlarda çocuğun gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Dadı Nasıl Olunur ?

Dadı olmak için öncelikle çocuk gelişimi ve çocuk bakımı gibi konularda son derece bilgili ve tecrübeli olmak gereklidir. Dadı olmak için resmi bir belge veya diploma gerekmemesi nedeniyle dadılık mesleği genellikle önce kendi çocuğuna daha sonra yakın çevreden kişilerin çocuklarına bakarak öğrenilen bir meslektir.

Ancak son yıllarda bir çok aile, dadı seçiminde üniversitelerin çocuk gelişimi bölümü mezunlarını tercih etmektedir.

Dadı olmak isteyen kişilerin çocuk bakımı konusunda mutlaka bilgili ve tecrübeli olması gereklidir. Bunun yanında çocuk sağlığı, ilk yardım teknikleri, yemek pişirme ve çocuk hijyeni konusunda da yeterli bilgiye sahip olmaları gereklidir.

Bununla beraber, tüm gün çocukla beraber olan dadılar yabancı dil eğitiminde de çok önemli rol oynar. Bu nedenle herhangi bir yabancı dil bilmek, dadı olmak için önemli bir gerekliliktir.

Dadı Ne Yapar ?

Dadılar, bakım hizmeti konusunda çocuğun veya bebeğin günlük tüm bakımını üstlenirler. Çocuğun günlük yemek düzeni, uyku saatlerinin ayarlanması, geliştirici oyunlar ve çocuk temizliği konusunda her türlü iş dadı tarafından yapılmaktadır.

Çocuğun yaşına göre ev dışı aktiviteler de dadılar için önemli bir görevdir. Ev dışı aktivitelerde, çocuğun toplum içindeki davranışları da şekilleneceğinden dadı çocuk için rol model haline gelmektedir. Bu nedenle dadılar toplum arasında çocuğa örnek olacak davranışlar sergilemelidir.

Çocuk bakımı haricinde yatılı bakıcı olarak çalışan dadılar, çalışma saatlerinde evin genel temizlik ve yemek işleri ile de ilgilenirler.

Dadı Ne Kadar Maaş Alır ?

Dadı maaşı belirli ve sabit olmayıp çocuk bakılan gün ve saate, ev içinde yapılan işlere ve dadı tecrübesine göre değişmektedir. Yabancı uyruklu bakıcılar amerikan doları veya euro üzerinden ücret almakta olup aylık en düşük 300 dolar civarında ücret alırlar. Bu da yaklaşık olarak en az 2000 TL etmektedir. Evde bakılan çocuk sayısı arttıkça bu ücret de artacaktır. Dadı maaşı yaklaşık olarak 2000 TL ile 10000 TL arasında değişmektedir.

Dadı İş İmkanları Nelerdir ?

Süt izni bitip çalışmaya devam etmek zorunda olan anneler çocuk bakıcısı aramaktadır. Dolayısıyla özellikle büyük şehirlerde dadı iş imkanları son derece fazladır. Ayrıca yüksek gelirli aileler yanında yatılı bakıcı olarak çalışma imkanı da mevcuttur.

Öğrencilik yıllarında gerekli programların ve yönergelerin takibi sonucu Au Pair programı ile yurt dışında çalışma imkanı da bulunmaktadır. Yurt dışına yani Avrupa ülkelerine dadı olarak giden öğrenciler, gün içinde ailenin çocuklarına bakıp aile eve geldikten sonra serbest vakit geçirebilirler. Bu iş sırasında hem Avrupa ülkelerini gezip dil öğrenir hem de maaş alınabilir.

Dadılık tecrübesi olan kişiler evlerde çalışabileceği gibi aynı zamanda MEB’e bağlı kreşlerde, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kliniklerde çocuk gelişimi üzerine ve özel şirketlerde kreş sorumlusu gibi işlerde çalışabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here