İçeriğe geç

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Ne Yapar ?

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Ne Yapar ?

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Kimdir ?

Tiyatro, opera, sinema gibi gösterilerde rol alan sanatçıların giysilerini ve sahne dekorlarını tasarlayıp uygulayan kişidir.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Dekor ve Kostüm Sanatçısı olmak isteyenler üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro (Dekor ve Kostüm) bölümünden mezun olmaları gerekir.

Güzel sanatlar fakültesinde 4 yıl süren eğitim süresince öğrencilere; Temel Sanat Eğitimi, Teknik Resim, Perspektif Temel Tasarım, Desen Kostüm Tasarımı, Dekor Tasarımı, Aydınlatma Tekniği, Kostüm Teknolojisi, Dünya Drama Tarihi, Üslup Kostüm Tarihi,Çağdaş Sanat ve Yorumu gibi dersler okutulmaktadır.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Ne İş Yapar ?

Dekor ve kostüm sanatçısının öncelikli görevi ortaya koyulacak sahnenin dekor ve kostümlerini gerçeğe en yakın ve istenilen şekilde oluşturmaktır. Oynanacak oyun veya çekilen sahnede olayın geçtiği döneme özgü giysi, saç ve eşya modellerini dekor ve kostüm sanatçısı belirler.

Ayrıca oyun veya sahnenin niteliğine göre kullanılacak kostüm ve saç modellerini tasarlar. Bunu yaparken eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alır, Tasarladığı modeller için gerekli malzemeyi sağlar, Sahne dekorları, kostümleri, makyaj, peruk yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir ve yapılışını izler, Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, kendi branşına giren konuları bu provalarda denetler, Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler ve denetler.

Dekor ve kostüm sanatçısı /tasarımcısı olmak isteyenlerin, güzel sanatlara ve tiyatroya ilgili, Başkaları ile iletişim kurabilen, Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı Ne Kadar Maaş Alır ?

Dekor ve kostüm sanatçılığı, ülkemizdeki tiyatro ve sinema sektörünün arka planında çalışan tüm meslekler gibi yüksek maaş alamayan bir meslektir. Ancak tiyatro ve sinema dünyasına en temel noktadan giriş yapmanın gelecekte büyük avantajı vardır.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı İş İmkanları Nelerdir ?

Dekor kostüm sanatçıları veya tasarımcıları, devlet tiyatro, opera ve balelerinde, özel tiyatrolarda, özel film şirketlerinde, televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde
görev alabilirler. Dekor ve kostüm dalından mezun olanlar son yıllarda sayısı artan televizyon kanallarında dekoratör, film şirketlerinde sanat direktörü olarak iş bulabilmektedirler. Tiyatro, opera ve bale sanatlarını halkımıza sevdirmek amacı ile devlet tiyatrolarının, opera ve balelerinin küçük illerde de örgütlenmesine çalışılmaktadır. Bu gelişmeler devam ederse yakın gelecekte bu alanda çalışan kişilere duyulan gereksinim de artacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir