Depo ve Sevkiyat Sorumlusu Kimdir?

Depo ve sevkiyat sorumlusu, ürün depolama veya sevkiyat yapan firmalarda görev yapan, depoların genel düzeni ve işleyişinden sorumlu olan kişilerdir. Bazı firmalarda sadece depo sorumlusu olarak da görev tanımı yapılabilir.

Kimler Depo ve Sevkiyat Sorumlusu Olabilir?

Depo ve sevkiyat sorumlusu olmak için genel bir şart yoktur ancak genelde depolama ve lojistik konularında bilgili kişiler tercih edilir. Depo ve Sevkiyat Sorumlularının ekip yönetimi ve insan ilişkileri konularında tecrübeli olmaları beklenir. Ayrıca dikkatli ve problem çözme yeteneğine sahip kişiler bu mesleğe daha yatkın olurlar.

Depo ve sevkiyat sorumlusu, depolama yöntemleri ve depo yönetim kurallarını bilmelidir. Ayrıca bilgisayar kullanımı da önemli bir kriterdir. Birçok firma depo yönetim yazılımları kullanmaktadır.

EğitimLise
Yetenek GereksinimiDisiplinli Çalışma, Planlama, Stok Yönetimi
Aylık Ortalama Maaş (2020)2400 TL
İstihdam Tahmini+ %15 (Artış)

Depo ve Sevkiyat Sorumlusu Ne Yapar?

Depo ve Sevkiyat sorumlusu, firmanın stok, depolama, lojistik, kargolama ve sevkiyat süreçlerinin depo süreçlerinden sorumludur.

Deponun genel işleyiş ve düzenini sağlamak, depolama ve stok kontrol faaliyetlerini planlanmak, deponun diğer departmanlarla olan koordinasyonunu sağlamak, sevkiyat planına göre araç organizasyonu yapmak başlıca yaptığı işlerden bazılarıdır.

Ayrıca firmanın yaptığı işle ilgili olarak farklı görevleri de üstlenebilirler.

Depo ve Sevkiyat Sorumlusu Ne Kadar Maaş Alır?

Depo ve sevkiyat sorumlusu maaşı, Çalışılan firmaya göre farklılık göstermekle beraber 2020 yılı için ortalama 2300-2700 TL arası maaş alabilir. Bu miktarın artması kişinin tecrübe ve yetkinliğine bağlıdır.

Çalışılan firma ve sektöre göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Depo ve sevkiyat sorumlusu olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Depo ve Sevkiyat Sorumlusu İş İmkanları

Depo ve Sevkiyat Sorumlusu iş imkanları fazla olan bir meslektir. Günümüzde lojistik ve uzaktan ticaretin gelişmesi ile beraber depo faaliyetleri önem kazanmıştır. Kendisini depo ve lojistik yönetimine yatkın bulanların depo ve sevkiyat sorumlusu iş ilanlarına bakması faydalıdır.

Özellikle İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi sanayi imkanları fazla olan bölgelerde depo sorumlusu veya sevkiyat sorumlusu olarak iş bulmak mümkündür.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here