Her yıl açılan işyerlerinin yaklaşık %15’inin ilk yıl içinde, %50’sinin de bir sonraki yıl kapandığını Yeni İş Kurarken Yapmanız Gereken 10 Şey yazımızda anlatmıştık. Bu nedenle yeni iş kurmak isteyenler için hazır kurulmuş bir işyerini almak çok kârlı bir yatırım olabilir.

İlan sitelerini incelediğimizde 10 binin üzerinde devren satılık işyeri veya devren kiralık işyeri bulunuyor. Petrol istasyonundan kreşe, Halı yıkamadan eczaneye kadar bir çok farklı sektörde işyeri çeşitli nedenlerle devredilmeye hazır bekliyor.

Devren satılık işyeri veya devren kiralık işyeri alıp çok güzel kâr edebilen kişiler olduğu gibi tekrar devretmek zorunda kalanlar da vardır. Bu nedenle sizlere devren işyeri alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bir yazı hazırladık.

İş Planı

Cebinize bir miktar para koyup devren satılık işyeri ilanlarına bakarak yatırım yaparsanız muhtemelen ilk yılı bile görmeden iflas edersiniz. Bu duruma düşmemek için önceden iş planı yaptığınız bir iş için devren satılık veya devren kiralık işyeri aramanız gerekir.

Detaylı bir iş planı yaptıysanız zaten sermaye, işyeri için gerekli olan belgeler, konum gibi detayları belirlemiş olmalısınız. Bu detaylara uygun işyerini bulmak çok zor olmayacaktır.

Sermaye

Doğru iş planı yapıldığında işyeri kurarken gereken bazı masraflar uzun döneme yayılabilir. Örneğin bir çok eşya taksitli alınabilir veya ekipmanlar kiralama yolu ile alınabilir. Ancak devren işyeri alırken uzun dönemli ödeme yapma imkanınız olmaz. Bu da tüm sermayenizi peşin olarak vermeniz anlamına gelir.

Tüm sermayesini devir sırasında veren girişimciler, sonrasında ihtiyaç olan ürün tedariği ve aldıkları işyerinin tadilatı gibi konular için kaynak sıkıntısı çekebilir.

Yeni aldığım işyeri neden tadilat gerektirsin ki diyenler olabilir. Bir iş yeri devren el değiştiriyorsa muhtemelen iş yapamıyordur ve bunun nedenleri arasında dekorasyon hataları bulunuyor olabilir.

Bir diğer sermaye hatası da planladığınızdan daha büyük bir işyeri için daha fazla sermaye yatırmaktır. Böyle bir karar vermeniz gerektiğinde iş planında öngördüğünüz kapasiteyi aşmamak en garanti yoldur.

İşyeri Konumu

İşyerleri için konum çok önemli bir kriterdir. Doğrudan satış yapılan veya hizmet verilen işyerleri için konum doğrudan ciro ve karlılığı belirleyen etkendir. Dolayısıyla işyeri konumu devren işyeri alırken mutlaka bakmanız gereken bir noktadır.

Unutmayın, bu işyeri kâr ediyor olsa kimse devretmezdi. Kâr etmeme nedeni konumu olabilir. Bu nedenle işyeri konumunu iyi analiz etmeli, gerkirse bir süre uzaktan izlemelisiniz. Eğer gün içinde yeterince müşteri geliyorsa konum ile ilgili bir problemi yoktur.

Ayrıca işyeri konumunun yakın gelecekte nasıl etkileneceğini de araştırmalısınız. Örneğin sokağın trafiğe kapatılması veya yakınlardaki bir kurumun taşınması gibi durumlar çok büyük ciro düşüşüne neden olabilir.

Ciro ve Kâr

Ciro ve kâr çok farklı kavramlardır. Ciro, ay sonunda elde ettiğiniz kazanç değildir. Yüksek ciro yapan birçok işyerinin zarar edip kapandığını görmek hiç de nadir görülen bir durum değil. Mevcut cironun yapılan aylık masrafları karşılayıp karşılamadığını önceden belirlemek çok önemlidir.

Yapılan masraflar dükkan kira bedeli, personel giderleri, üretilen ürünler için gerekli ham madde ücretleri, muhasebe ücretleri, vergi ve sigorta ücretleri gibi kalemlerden oluşur.

100 bin lira devir parası verip aylık 2000 lira kazanmak hiç de akıllıca bir yatırım değil.

Tavsiye Yazı: İş Kuracaklar İçin Vergi Rehberi

Devretme Nedenleri

Yeterince kâr eden işyeri genellikle devredilmez. Çok kâr eden bir işyerini devretmek için ya çok geçerli nedenler olmalı yada işyeri sahibi işyerini devretmek için yatırım olarak kurmuş olmalıdır.

İlan sitelerinde görülen bazı gerekçeler çok inandırıcı olmayıp şüphe ile yaklaşmanız gerekir.

  • Yurt dışına gidiyorum.
  • Başka işlere yatırım yapacağız.
  • İhtiyaçtan dolayı devrediyoruz.
  • Tek çalışan olduğum için devrediyorum.
  • Taşınma nedeni ile devir yapıyoruz.
  • Sağlık problemleri
  • Askerlik sebebiyle

Bu gerekçelerin yeni devir alan kişi için çözülebilir sorunlar gibi görünür. Ancak devir nedeni genellikle bu gerekçelerden farklı ve kâr etmeyi engelleyen nedenlerdir.

Ya iş planı yapılmadan işyeri açılmıştır, ya kişi yaptığı işi bilmiyordur, ya yakınlara güçlü bir rakip gelmiştir ve işyeri kâr edemez hale gelmiştir.

Doğal olarak kâr etmiyor denerek kimseye satılamayacağı için bu detaylar gizlenir.

Zarar etmemek için öncesinde mutlaka bu gerekçeleri incelemeniz gerekir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here