DİĞER SAĞLIK PERSONELİ NE YAPAR ?

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ KİMDİR ?

Diğer sağlık personeli, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde işyeri hekimine destek olarak çalışanların sağlık işlerini yürüten kişidir. Diğer sağlık personeli, yönetmelikte geçen adı olup işyeri hemşiresi olarak da tanımlanır.

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ NASIL OLUNUR ?

Diğer Sağlık Personeli yani İşyeri Hemşiresi olma şartları İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte belirtilmiştir.

Diğer sağlık personeli olabilmek için öncelikle diğer sağlık personeli eğitimi sertifika programına katılıp başarı ile bitirmek gereklidir. Bu eğitime katılabilmek için hemşire, Çevre Sağlığı Teknisyeni, Acil Tıp Teknisyeni veya Sağlık Memuru olmak şarttır.

Diğer sağlık personeli eğitimini veren kurumlar ve kurslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarıdır.

Diğer sağlık personeli eğitimi tamamlayan ve eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak diğer sağlık personeli sınavında başarılı olanlara Çalışma Bakanlığı tarafından İşyeri Hemşireliği yani Diğer Sağlık Personeli belgesi verilmektedir.

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ NE İŞ YAPAR ?

Diğer sağlık personeli işyerlerinde mutlaka işyeri hekimi ile beraber çalışır. Çalışanların işe giriş veya periyodik sağlık muayeneleri yapılırken işyeri hekimine yardımcı olurlar.

Diğer sağlık personeli genel olarak işyeri hekiminin vakit ayıramadığı evrak takibi ve dokümantasyon faaliyetlerini takip ederler. Çalışanların muayene ve gerekiyorsa aşı tarihlerini, iş sağlığı ve hijyen ile ilgili eğitimlerini takip ederler.

İşyeri hekiminin yaptığı bilgilendirme ve eğitim çalışmalarında eğitim dokümanları ve diğer işlemleri yürütürler.

İşyerinde bulunan revir veya ilkyardım odasının temizliği ve düzenini takip eder, kullanılan malzemelerin bakım ve temizliğini yaparlar. Ayrıca eksilen malzemelerin tedarik edilmesine de yardımcı olurlar.

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ MAAŞI NE KADARDIR ?

2017 yılı itibariyle Türkiye genelinde yaklaşık 27 bin diğer sağlık personeli vardır ancak Diğer sağlık personeli sertifikası olan kişilerin yarısına yakını bu işi yapmamaktadır. Bu nedenle bölgesel olarak değişim gösterse de Diğer sağlık personelleri ortalama olarak 2000 TL – 5000 TL maaş alabilirler. Diğer sağlık personeli maaşı genel olarak tecrübeye ve çalışılan işyerinin zorluklarına göre değişir.

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ İŞ İMKANLARI NELERDİR ?

Diğer sağlık personelinin sadece çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışması zorunludur. Çok tehlikeli işyerleri inşaatlar, metal ve maden sanayi işletmeleri, kimyasal madde üretim tesisleri gibi işyerleridir. Ancak bu işyerlerinde de tam zamanlı bir işyeri hekimi çalışıyosa diğer sağlık personeli çalıştırmak zorunlu değildir.

Ancak çalışan sayısı fazla olan çok tehlikeli işyerlerinde sağlık faaliyetleri ve kaza vb. olaylar yoğun olarak yaşanır. Bu nedenle bu tür işyerleri mutlaka diğer sağlık personeli görevlendirirler.

Diğer sağlık personelleri işyerinin çalışan sayısına göre görev yaparlar. Çalışan sayısı 10-49 arası olan işyerlerinde kişi başı ayda en az 10 dakika, çalışan sayısı 50-249 olan işyerlerinde kişi başı ayda en az 15 dakika ve çalışan sayısı 250’den fazla olan işyerlerinde kişi başı ayda en az 20 dakika görev yaparlar.

Diğer sağlık personelleri bu süreler göz önünde bulundurularak birden fazla sayıda işyeri ile sözleşme yapabilirler.

Diğer sağlık personelleri, sanayi işletmelerinin çok olduğu bölgelerde veya osgb firmalarında iş imkanına sahiptirler.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here