İnsanlar sürekli birbirleriyle iletişim halindedir. Ancak yaşanan yanlış anlaşılma ve tartışmaların nedeni de sürekli iletişim içindeyken yapılan iletişim hatalarıdır. Doğru iletişim kurabilmek için kelime seçimi, kullanımı ve doğru vurgulama çok önemlidir.

Seslerin uyumu, tonlaması, duraklarına dikkat edilmesi, jest ve mimikler ile desteklenmesi gibi unsurlara dayanan dili güzel kullanma sanatına diksiyon adı verilir. Diksiyon konusunda başarılı olan kişilerin insan ilişkileri, iş ve sosyal hayatta başarılı olma şansları çok daha yüksektir.

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Etkili bir diksiyona sahip olmak için diksiyon eğitimi almak gereklidir. Bu diksiyon eğitimini diksiyon kursu gibi merkezlerden alabileceğiniz gibi teknikleri öğrenip kendiniz de pratik yapabilirsiniz.

Diksiyon eğitimi aldıktan sonra bilinçli ve istikrarlı olmanız, iyi bir diksiyon eğitimi için önemlidir.

Kendi başınıza tekrarlayarak uygulayabileceğiniz bazı diksiyon çalışmaları vardır;

Nefes Egzersizleri

Yanlış nefes alımı kelimeleri yanlış ton ve vurguda çıkarmanıza sebebiyet verebilir. Nefes egzersizleri ile doğru nefes almayı öğrenerek kelimeleri doğru kullanmayı öğrenebiliriz.

Kalem Egzersizi

Kalem egzersizleri, dudak tembelliğini önlemek için en etkili yolları başında gelir. Diksiyon kalemi ile uygulanan bu çalışma tekniği, kalemi üst ve alt sıra dişler arasına sıkıştırarak konuşmaya çalışma eylemi olarak ifade edilebilir. Normal kalem ile çalışmak mümkün olsa da ergonomik olması ve daha hızlı sonuç vermesi açısından diksiyon kalemi kullanımı önerilir.

Diksiyon kalem egzersizlerini online diksiyon düzeltme yöntemi ile de öğrenebilirsiniz.

Dudak ve Çene Egzersizleri

Konuşma sırasında oluşturulan seslerin net ve anlaşılır olması için dudak ve çene kaslarının yeterince esnek olması çok önemlidir. Çene kaslarını gevşetip dudak egzersizleri yaparak kelimeleri daha net vurgulayabilirsiniz.

Sesli Okuma Egzersizleri

Metinleri sesli okuyarak sesinizi kontrol etmeyi, vurgu ve tonlama yapmayı daha kolay öğrenirsiniz. Bu çalışmayı yaparken bir metne bağlı kalmadan spontane konuşmalar da yapabilirsiniz.

Tekrar Etme Egzersizleri

Telaffuz etmekte zorlandığınız kelimeleri sürekli tekrar ederek dil, dudak ve çene kaslarınız zorlandığınız kelimeye uyum göstererek doğru şekilde söylemesini sağlayacaktır.

Diksiyon Kalemi Egzersizlerinin Faydaları

Diksiyon kalemi kullanarak günde 10 dakika diksiyon eğitimi çalışması yaparak çok kısa sürede aşağıdaki faydaları görmeye başlarsınız.

  • Günlük konuşmanızı %90 oranında düzeltebilirsiniz,
  • Hızlı konuşuyorsanız yavaşlatabilir,
  • Yavaş konuşuyorsanız hızlandırabilirsiniz,
  • Heceleri tam söyleyemiyor yada yutuyorsanız düzeltebilirsiniz,
  • Ağzınızın içinde konuşuyorsanız giderebilir, diksiyon için gereken ağız açıklığına sahip olursunuz,
  • Sürpriz kelime öbekleri karşısında diksiyonunuz bozulmaz, diliniz döner, dilinizdeki tembelliği atarsınız,
  • Söyleyebildiğiniz ama açık yada kapalı kullanımı konusundaki eksikliklerinizi çözersiniz dilin seslenme-fonetik bilgisini de dile yerleştirir konuşmanızı, A’dan Z’ye diksiyonunuzu düzeltirsiniz,
  • Dile zor gelen kalabalık hece gruplarını takılmadan dilinizin hafızasına yükler, akıcı söyleme becerisi kazanırsınız,
  • Hemen hemen hepimizde bulunan ve temiz ve anlaşılır konuşmanın, iyi bir diksiyonun önündeki engellerden ‘dudak tembelliğinden’ kurtulur, sesleri daha doğru ve anlaşılır kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here