Dış Ticaret Sorumlusu Ne Yapar ?

Dış Ticaret Sorumlusu Kimdir ?

İthalat ve ihracat yapan şirketlerde, dış ticaret faaliyetlerinin işlemesinden sorumlu olan kişilerdir. Dış Ticaret Sorumlusu, çalıştığı şirketin dış ticaret politikasına uygun geliştirme ve iyileştirmeleri yapar. Ülkemizde dış ticaret sorumlusu, dış ticaret uzmanı veya dış ticaret görevlisi gibi unvanlar alabilirler.

Kimler Dış Ticaret Sorumlusu Olabilir ?

Dış Ticaret Sorumlusu veya dış ticaret uzmanı olmak için en önemli şart iyi derecede yabancı dil bilmektir. Firmanın çalıştığı ülkelere göre değişmekle beraber ağırlıklı olarak İngilizce, Rusça, Arapça ve İspanyolca sık tercih edilen dillerdir. Yabancı dilin yanında ticaret ve iletişim bilgisi de aranılan özelliklerdir.

Dış Ticaret Sorumlusu olmak için üniversite mezunu şartı yoktur. Ancak ticaret meslek liselerinin dış ticaret bölümü mezunları ve meslek yüksek okullarının dış ticaret bölümü mezunları bu mesleği yani dış ticaret uzmanlığı yapmak için en uygun kişilerdir.

Bu mesleği yapacak kişilerin dünya ticaret kurallarını iyi bilmesi, gümlük, lojistik ve uluslararası ticaret hukuku konularında ilgili olması gerekir.

Dış Ticaret Sorumlusu Ne Yapar ?

Dış Ticaret Sorumlusu, firmaların ithalat ve ihracat süreçlerini takip eder. Dış ticaretin en önemli konusu gümrük ve taşımacılık işlemleridir. Dış ticaret uzmanları gümrükleme işlemlerinin yürütülmesi için gerekli evrakları hazırlar, liman veya havaalanı gümrüklerine gelen ürünlerin teslim alma veya teslim etme işlemlerini takip eder. Zaman zaman lojistik uzmanı gibi çalıştıkları da olur.

Dış ticaret uzmanları ayrıca yurtdışı müşteri, ürün ve rakip firma analizleri yaparak yeni hedefler üretir, strateji geliştirir.

Bu mesleğin eğitimini alan kişilerin dış ticaret mezunları ne iş yapar diye düşünmesine gerek olmayan bir meslektir.

Dış Ticaret Sorumlusu Maaşı Ne Kadardır ?

Dış ticaret uzmanı maaşı şirkete ve sektöre göre değişir ancak yabancı dil ve gümrük mevzuatı gibi konulara hakim olunması nedeniyle ortalama üstü bir maaş alırlar. İyi bir dış ticaret sorumlusu, şirketin tüm ithalat ve ihracat süreçlerinde ciddi tasarruf etmesini ve operasyonel kolaylık sağlar. Bu nedenle 2017 yılı itibariyle dış ticaret uzmanlığı maaşı ortalama olarak 2000 TL- 5000 TL arasında değişmektedir.

Dış Ticaret Sorumlusu İş İmkanları Nelerdir ?

Artan dış ticaret hacmi nedeniyle geniş iş imkanlarına sahip olan bu meslek mensupları iş bulmakta zorluk çekmezler. Gümrük Müşavirliği veya Dış Ticaret firmalarında iş bulabilirler. Ayrıca ithalat ve ihracat yapan firmaların yurtdışı departmanlarında iş bulabilirler.

Dış ticaret sorumlusu iş ilanları daha çok İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Mersin gibi liman ve gümrük şehirlerinde yoğunlaşır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here