Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, beslenme ile ilgili kilo alma veya kilo verme problemi olan kişilere hem motivasyon hem de özel diyetler yoluyla yardımcı olan kişidir. Ayrıca toplu beslenme yani iş yeri, okul, hastane gibi yemekhanelerin menüleri de diyetisyenler tarafından hazırlanır.

Halk arasında diyet uzmanı veya beslenme uzmanı olarak da bilinen diyetisyenlik bilgi birikimi ve eğitim gerektiren bir meslektir.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak için üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmek gereklidir. Eğitim süresi 4 yıl olan Beslenme ve Diyetetik bölümü birçok özel ve devlet üniversitesinde mevcuttur. Eğitim süresi boyunca öğrencilere temel bilimler ve mesleğe özgü dersler ile deneysel ve beceri gerektiren derslerin laboratuvar uygulamaları verilmektedir. Eğitim süresince beslenme ilkeleri, temel kimya, temel psikoloji, anatomi, tıbbi biyoloji ve genetik, beslenme biyokimyası, beslenme ekolojisi, besin-besin öğesi etkileşimi ve besin işleme yöntemleri, kanser hastalarının beslenmesi, yaşlılarda beslenme, gebelikte beslenme gibi mesleğe yönelik dersler ağırlık kazanmaktadır.

Görüldüğü gibi diyetisyenlik lisans eğitimi alarak beslenme ve gıda türleri konusunda bilgi sahibi kişiler tarafından yapılan bir meslektir. Kurslar, sertifika programları veya bir diyetisyen yanında çalışarak edinilen tecrübe sonucunda diyetisyen olarak çalışmak son derece yanlıştır.

Diyetisyen Ne Yapar?

Diyetisyen, kişi veya topluluk için beslenme planı hazırlar. Bu planlar kilo almak veya kilo vermek için olabileceği gibi fiziki performans ihtiyacı, toplu yemekhaneler için de olabilir.

Diyetisyenler hazırladıkları yemek planlarında gıdaların kişiler üzerinde yapacağı etkileri göz önünde bulundururlar. Bunun için bazı testler ile vücut kimyasını incelerler.

Bunun haricinde gıdaların satın alınması, saklanması ve nakledilmesi gibi konularda şartları gözden geçirme görevi yapabilirler.

Diyetisyen, sağlıklı beslenme konusunda kişilere her türlü yardımı yapar.

Diyetisyen İş İmkânları Nelerdir?

Toplumumuzda son yıllarda artan beslenme bozuklukları sonucunda her büyük sağlık kuruluşunda beslenme ile ilgili bölümler açılmıştır. Bu bölümler diyetisyen iş imkânı açısından çok önemlidir. Ayrıca yemek fabrikaları, spor kulüpleri, özel eğitim kurumları, büyük fabrika vb. yerlerde diyetisyen olarak çalışabilmek mümkündür.

Maaşlı çalışmak yerine kendi işini yapmak isteyen diyetisyenler, özel ofis açarak diyetisyenlik yapabilirler.

Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alır?

Diyetisyenler çalıştıkları kurumun statüsü ve durumuna göre farklı seviyede maaş alabilirler. Diyetisyenler doktor olmadıklarından dolayı diyetisyen maaşı yüksek değildir. Ancak özel klinikler veya seans ücreti ile bireysel çalışan diyetisyenler yüksek gelir elde edebilirler. Özel beslenme kliniklerinde seans ücretleri 1000 TL civarına kadar yükselmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here