Doktor Asistanı Ne Yapar ?

Doktor Asistanı Kimdir ?

Doktor asistanı, hastanelerde, polikliniklerde ve diğer tüm sağlık kuruluşlarında hastaları yönlendiren ve doktorlara yardımcı olan kişilerdir. Doktor asistanı ve asistan doktor farklı kavramlar olup birbiri ile karıştırmamak gereklidir.

Doktor asistanlığı, doktor yardımcısı olarak değerlendirilebilir.

Doktor Asistanı Nasıl Olunur ?

Doktor asistanı olabilmek için Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümünden veya Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin sekreterlik alanının Tıp Sekreterliği dalından mezun olmak gereklidir.

Meslek liselerinde verilen eğitim süresi 4 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitim süresince genel olarak genel kültür dersleri ile meslek dersleri okutulur. Meslek eğitimini tamamlayanlara sağlık meslek lisesi diploması ve “Tıp Sekreteri” unvanı verilir.

Bu bölümlerden mezun olanlar çalışmaya başladıktan sonra doktor asistanı, doktor yardımcısı, doktor sekreteri gibi unvanlar alırlar.

Doktor Asistanı Ne İş Yapar ?

Doktor asistanının asıl görevi, doktora muayene olmaya gelen hastaları yönlendirmek ve işlemlerini gerçekleştirerek doktora yardımcı olmaktır.

Doktor yardımcılığı haricinde görevli oldukları bölümde hastaların beklediği mekanları temizliği  ve düzenini kontrol edip temizlik planını oluştururlar.

Muayene olmaya gelen randevulu hastaların takip ve giriş çıkışlarını, hastaların dosyalarını, kişisel evraklarını takip eder. Doktor tarafından istenen tetkik ve tedaviler için hastaları gerekli birimlere yönlendirir.

Poliklinik defterinin takibini yapar. Muayenesi başlayan hastaların damla takibini ve tetkiklerini takip eder.

Muayene odasında bulunması gereken ilaçları kontrol eder, eksik olması halinde depodan talepte bulunur.

Doktor Asistanı Ne Kadar Maaş Alır ?

Doktor asistanlığı, yüksek maaş imkanı olan bir meslek değildir. Özellikle yüksek öğrenim gerektirmeyen bu meslekte bir çok iş arayan aday olması, özel sektördeki sağlık kuruluşlarının maaşları düşük tutmasına yol açmaktadır. Ancak doktorların özel muayenehanelerinde çalışan doktor yardımcıları, doktorların özel işlerini de takip etmeleri nedeniyle çok daha yüksek maaş alabilirler.

Doktor asistanı maaşı, bir çok kritere bağlı olarak değişir ancak genel olarak 1500 TL- 3000 TL arasında değişmektedir.

Doktor Asistanı İş İmkanları Nelerdir ?

İnsanların sağlık harcamalarına daha fazla bütçe ayırması ve özel sağlık kuruluşlarının artması, bir çok doktoru özel sektörde çalışmaya yöneltmiştir. Doktorluk, yapılan işin gereği olarak yardımcı veya asistana ihtiyaç duyulan bir iştir. Bir çok özel sağlık kuruluşunda her doktorun bir veya bir kaç asistanı olduğu düşünüldüğünde doktor asistanlığı yakın geleceğin en aranılan mesleklerinden olacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here