Döner Ustası Kimdir ?

Döner, Türk mutfağının en ünlü yemeklerinden biridir. Hızlı tüketim gıdalar içinde en sağlıklı ve besleyici yemekler arasında döner ilk sıralardadır. Ancak iyi bir döner, döner ustası kişiler tarafından hazırlanıp pişirilen dönerdir.

Döner ustası, dönerin hazırlanması ve pişirilmesi işlerini yapan kişilerdir.

Döner Ustası Nasıl Olunur ?

Döner ustası olabilmek için hem el becerisi ve tecrübe hem de döner ustası eğitimi almak gereklidir.

İstanbul büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından biri olan İSMEK tarafından düzenlenen döner ustası kursu ile döner ustası sertifikası alabilirsiniz.

Döner ustası olmak için döner yapılacak malzeme kalitesi, hazırlama yöntemleri, döner pişirme, döner kesme ve servis konularında bilgi ve tecrübe sahibi olmak çok önemlidir.

Döner Ustası Ne İş Yapar ?

Döner ustası dönerin baştan sona hazırlanması, pişirilmesi ve servis edilmesinden sorumludur. Döner yapımında kullanılan etlerin ve diğer malzemeleri hijyen kurallarına uygun olması, dönerin uygun koşullarda saklanması ve pişirilmesi döner ustası tarafından kontrol edilir.

Döner ustası ve diğer tüm gıda sektörü çalışanları için kişisel hijyen son derece önemlidir. Bu nedenle döner ustası hijyen eğitimi almalı ve düzenli olarak portör muayenesi olmalıdır.

Döner Ustası İş İmkanları Nelerdir ?

Günümüzde neredeyse her caddede çok sayıda dönerci vardır. Hatta bir çok lokanta, diğer yemeklerin yanında döner üretimi de yapar. Tüm bu işyerleri mutlaka döner ustası çalıştırmak durumundadır.

Döner, pişme sürecinde sürekli ilgi gerektirdiğinden farklı görevi olan çalışanlar döner ustası olarak çalışamazlar. Yani döner ustası çalıştığı süre boyunca sadece döner ile ilgilenir. Bu nedenle döner ustası iş imkanı fazla olan bir meslektir.

Dönerci, kebapçı, esnaf lokantaları, yemekhaneler, okul kantini gibi yerler döner ustası için iş imkanı bulunan yerlerdir.

Döner Ustası Ne Kadar Maaş Alır ?

Döner ustası arayan yerler, iyi bir döner ustası için yüksek maaş ödeyebilirler. Dönerin iyi olması döner ustası ile doğrudan ilgilidir ve bu da işletmeye kâr getiren bir durumdur. Bu nedenle döner ustası çoğunlukla aşçı başı ile aynı seviyede maaş alabilir.

Ortalama döner ustası maaşı 2019 yılı itibariyle 4000 lira civarındadır.

Çalışılan yere göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Döner ustası olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here