Eczacı Kimdir?

Eczacı, ilaç üretiminin araştırma aşamasından hastalara ulaştırılmasına kadar her aşamada görev alabilen yetkili ve bilgili kişilerdir. Halk arasında eczacılık sadece eczane işleten kişi olarak algılanır ancak görüldüğü gibi eczacılar daha geniş bir alanda hizmet verirler.

Eczacılık her dönem sağlık alanında iş imkanı olan meslekler arasında yer alan popüler ve saygın bir meslektir. Her yıl 14 mayıs eczacılık günü olarak kutlanır.

Eczacı Nasıl Olunur?

Ülkemizde eczacı olmak için üniversitelerin Eczacılık Fakültesinde 5 yıllık eczacılık eğitimi alınması gerekmektedir. Her ne kadar çok sayıda eczacılık fakültesi mevcut olsa da eczacılık bölümü kazanmak için üniversite sınavında ilk 40 bin kişi arasına girmek şarttır.

Ayrıca eczacılık, kazandıktan sonra mezun olması en zor bölümlerden birisidir. Eczacılık eğitimi sırasında öğrenciler genel biyoloji, fizik, kimya, matematik, fizyoloji, farmasötik, anatomi, biyokimya ve eczacılık işletmeciliği kapsamında dersler alırlar.

İyi bir eczacı olabilmek için gerçek anlamda detaylara önem veren, sabırlı, incelemeyi ve araştırmayı seven ve dikkatli bir karakter yapısına sahip olmak gereklidir.

Eczacılık bölümü eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayıp mezun olan öğrenciler eczacı unvanını alır.

Eczacı Ne Yapar?

Eczacı olarak farklı çalışma alanlarında farklı eczacılık görevleri vardır. Klasik anlamda eczacılık yapan yani bir eczane işleten eczacılar doktor tarafından yazılan reçetelerin hastaya verilmesi, ilaçların kullanımı hakkında bilgilendirme yapılması, ilaç yan etkilerinin anlatılması gibi görevler yaparlar.

Özellikle ilaç içindeki etken maddelere göre muadil yani yerine geçebilecek ilaç önerileri eczacıların çok önemli görevlerinden birisidir.

Eczane işletmesi sırasında ilaçlarla ilgili satış, stok, reçete takibi, SGK işlemleri gibi birçok farklı iş de yaparlar.

Eczacıların diğer çalışma alanı ise ilaç geliştirme ve ilaç üretim sektörüdür. İlaç üretimi veya AR-GE bölümünde çalışan eczacılar ilaç geliştirme, kalite kontrol testleri, numune alma, raporlama gibi eczacılık ile ilgili görevleri yaparlar.

Eczacı Ne Kadar Maaş Alır ?

Eczacılık, nitelikli işler sınıfında yer alan bir meslektir. Özellikle ilaç sektöründe çalışanlar için 2019 yılı eczacı maaşı en düşük 4000 lira seviyesinde olup meslekte ve çalışılan firmada geçen zamana göre 20-30 bin liraya kadar çıkabilir. İlaç geliştirme alanında tecrübeli bir eczacı, yönetici pozisyonunda 20,30 hatta 50 bin lira maaş bile alabilir.

Ancak yeni mezun eczacılar için bu kadar yüksek maaş elbette mümkün değildir. bir eczacı yanında eczanede çalışan eczacılar 3000-4000 civarında maaş alabilirler.

Eczacı olarak eczane açtığınızda ise eczane konumuna, sattığınız ürün sayısına göre geliriniz değişir.

Eczacı İş İmkanları Nelerdir?

Eczacı olarak özel hastanelerde, laboratuvarlarda, ilaç endüstrisinde bu endüstride yer alan depolarda, kamu hastanelerinde iş bulma imkanı vardır. Ayrıca eczacılık diplomasına sahip olmanın verdiği yetki ile kendisine özel olarak eczane açarak iş sahibi olma imkanı da vardır.

Eczacı olarak iş aramak için iş arama siteleri incelenebilir. Eczane açmak için ise öncelikle iş kuracaklar için vergi rehberi ve yeni iş kurarken yapmanız gereken 10 şey yazılarını mutlaka okuyunuz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here