Yeni iş fikirleri üretirken, bu fikrin daha önce az kişi tarafından hayata geçirilmiş olması önemlidir. Özgün ve size özel bir iş, az rakip anlamına gelir ve talebin çoğunu siz karşılarsınız. El yapımı kağıt üretimi de böyle işlerden biridir.

El yapımı kağıt nedir ?

El yapımı kağıt, atık kağıtları kullanarak klasik yöntemlerle elde üretilen kağıttır. Endüstriyel kağıt, çeşitli makineler ve kimyasal malzemeler kullanılarak el değmeden üretilir. El yapımı kağıdın en önemli özelliği ise tamamen kullanılmış atık kağıtlardan, hiç bir zararlı veya geliştirici kimyasal madde kullanmadan yapılmasıdır. Elbette adından da anlaşılacağı gibi tüm işlemler el ile yapılır.

Elde kağıt yapmak zor mu ?

El yapımı kağıt üretimi, son derece zor ve tecrübe isteyen bir iştir. Ancak bol sayıda denemeden sonra kullanıma hazır kağıt üretmekte zorluk çekilmez. Elde kağıt yapmanın en önemli noktası kağıt hamurunun hazırlanması ve hamurun kağıda dönüşmesidir.

el-yapımı-kağıt
el yapımı kağıt

Kağıt hamuru hangi maddelerden oluşur ?

Kağıt hamurunun ana maddesi su ve atık kağıttır. Kullanacağınız su miktarının % 5’i kadar atık kağıt kullanarak kağıt hamuru oluşturabilirsiniz. Kağıt hamuruna ek olarak bir miktar tutkal da eklenebilir. Ayrıca kağıt yüzeyinin daha pürüzsüz olmasını isterseniz %10 kadar da talk pudrası ekleyebilirsiniz ancak bu şart değildir.

El yapımı kağıt kimlere satılır ?

El yapımı kağıt, genellikle hat ve ebru sanatı ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Nedeni ise el yapımı kağıdın kendine has özel dokusu sayesinde eserlerin daha eşsiz görünüm kazanmasıdır. Bunun yanında özel not defteri, mektup kağıdı veya çeşitli amaçlar için standart boyutlarda kağıt üretilebilir. Günümüzde bir çok kişi, her yerde bulunan sıradan ürünler yerine kendine özel ürünleri tercih ettiğinden el yapımı kağıt tercih edilebilir.

El yapımı kağıt nerede satılır ?

El yapımı kağıt, özel bir ürün olması nedeniyle alıcısı da özeldir. Bu nedenle el yapımı ürünler satılan ticaret sitelerinde kendinize hesap açarak satabilirsiniz. Bu gibi sitelere örnek olarak etsy, gittigidiyor gibi siteler örnek verilebilir. Ayrıca sosyal medyada facebook, instagram ve pinterest gibi ortamlarda hesap oluşturarak ürünlerinizi satabilirsiniz.

Ayrıca çevrenizdeki kitapçılarla anlaşıp ürünlerinize dükkanlarında yer vermelerini isteyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here