Elektrik Teknikeri Kimdir ?

Elektrik teknikeri, elektrik kullanılan işyerleri veya tesislerde elektrik tesisatı ile ilgili bakım, onarım ve kontrol işlerini yapan kişidir. Elektrik teknikeri, unvan olarak elektrik mühendisi ile elektrik teknisyeni arasında bir pozisyonda bulunur.

Elektrik Teknikeri Nasıl Olunur?

Elektrik teknikeri çoğunlukla elektrik teknisyeni ile karıştırılır. Öncelikle tekniker teknisyen farkı iyi anlaşılmalıdır.

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları tekniker unvanı alırken meslek lisesi mezunları teknisyen unvanı alırlar.

Elektrik teknikeri olabilmek için üniversitelerin 2 yıllık meslek yüksek okullarının elektrik bölümünden mezun olmak gereklidir. Meslek yüksek okulu elektrik bölümüne YKS Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı puanı ile girebileceğiniz gibi meslek liselerinin belirli bölümlerinden sınavsız olarak da geçiş yapabilirsiniz.

Meslek Liselerinde aşağıdaki bölümlerden mezun olan öğrenciler üniversitede önlisans eğitimi almak istedikleri takdirde ‘Elektrik’ adlı programa sınavsız kayıt yaptırabilirler.

Sınavsız Geçiş İmkanı Olan Meslek Lisesi Bölümleri

 • Elektrik,
 • Elektrik elektronik,
 • Elektromekanik,
 • Elektronik,
 • Endüstriyel elektronik,
 • Gemi elektroniği ve haberleşme,
 • Kontrol ve enstrümantasyon teknolojisi,
 • Otomatik kumanda,
 • Telekomünikasyon,
 • Tıp elektroniği,
 • Uçak bakımı teknisyenliği ve elektroniği,
 • Uçak elektroniği,
 • Endüstriyel otomasyon teknolojisi

Elektrik teknikeri olmak isteyen kişilerin sorumluluk bilincine sahip, dikkatli, tedbirli, zihinsel açıdan dayanıklı olması mesleki gelişim açısından çok önemlidir.

Özellikle elektrik gibi hayati tehlikelerin bulunduğu bir meslek dalında iş güvenliği açısından dikkatli olmak büyük önem taşır.

Elektrik Teknikeri Ne Yapar ?

Elektrik teknikeri genel olarak bakım, kontrol ve proje uygulama işlerinde çalışmaktadır. Fabrika, üretim tesisi veya yüksek binalar gibi yerlerde elektrik tesisatının günlük rutin bakımları ve onarımları elektrik teknikeri tarafından yapılır.

İnşaatlarda ise çizilen elektrik projeleri, elektrik teknikerleri tarafından uygulanır.

Elektrik teknikerinin bir diğer görevi de jeneratör, paratoner, güç kaynağı, asansör gibi elektrikli cihazların işletilmesi ve bakımlarının yapılmasıdır.

Elektrik teknikeri olarak çalışan kişilerin iş güvenliği nedeniyle elektrik iş güvenliği önlemleri konusunda çok dikkatli ve bilgili olmaları gereklidir.

Elektrik Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

2019 yılı itibariyle elektrik teknikeri maaş aralığı 2020 TL ile 3800 TL arasında değişmektedir. Elektrik teknikeri maaşları, tecrübe, yapılan işin zorluğu gibi detaylara göre değişir.

Örneğin bir çok inşaat şantiyesinde elektrik teknikerleri yatılı olarak kalırlar ve maaşları 3000 TL civarındadır. Ancak bir fabrikada bakım ekibinde çalışan tecrübesiz bir elektrik teknikeri maaşı asgari ücret seviyesinde olacaktır.

Devlet kurumlarında çalışan elektrik teknikeri maaşı ise 2019 yılı için 3800 Tl ile 4700 TL arasında değişmektedir. Bu maaşlar hizmet süresi ve hizmet yerine göre farklılık gösterir.

Elektrik Teknikeri İş İmkanları Nelerdir ?

Elektrik teknikeri olarak devlet kurumlarında ve özel sektörde iş bulma imkanları mevcuttur. Ayrıca elektrik teknikeri olarak kendi işini yapma şansı da vardır.

İş bulma siteleri incelendiğinde çok sayıda elektrik teknikeri iş ilanı olduğu görülebilir. Elektrik teknikeri iş ilanları genellikle elektrik bakım sorumlusu, elektrik elemanı, elektrik kontrol teknikeri gibi isimlerle de verilebilir.

Kendi işini yapmak isteyenler ise işyeri açarak elektrik proje, tamirat, bakım işleri yapabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here