Eğer kendi işinizde çalışmıyorsanız iş arama süreci her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Ülkemizde özellikle iş imkanlarının belirli bölgelerde toplanması nedeniyle aynı bölgede çok sayıda iş ilanı verilmektedir. İş arayan kişilerin bu kadar çok iş ilanı arasından aradığı işi bulması ise çok kolay değildir. İşte bu yüzden iş arama siteleri, iş bulmak için en büyük yardımcımızdır.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Bulmanın Püf Noktaları

Ülkemizde faaliyet veren iş arama sitelerini bazı kategorilere göre sınıflandırma mümkün çünkü her site aynı amaçla hizmet vermiyor. En genel şekilde sınıflandırırsak;

  • İş Arama Motorları, Portallar ve Sosyal İş Ağları
  • Nitelikli İş Bulma Siteleri
  • İşçi, Eleman Bulma Siteleri

İş Arama Motorları, Portallar ve Sosyal İş Ağları

İş arama motorları en çok iş ilanı verilen siteler içinden aradığınız kelimelere uygun iş ilanlarını toplu halde gösteren sitelerdir. Bunların yanında sosyal iş ağları da kendi mesleğinizle ilgili çevre oluşturup iş bulmaya imkan tanırlar.

Linkedin

Linkedin şu anda en yaygın olan, tüm dünya çapında kullanılan bir iş dünyası sosyal ağıdır. Mesleğinizle ilgili topluluklara katılıp bilgi edinebileceğiniz, makale yayınlayıp okuyabileceğiniz bir ortam olması yanında bir çok iş ilanı da yayınlanır.

Bilinen üst düzey şirketlerin neredeyse tamamı linkedin’de profil oluşturup iş ilanı verirler.

https://www.linkedin.com/

xing

Xing de Linkedin gibi bir iş dünyası sosyal ağıdır. Tüm dünyada kullanımı yaygın olsa da ağırlıklı olarak Almanca ve Alman firmalarının bulunduğu bir sitedir. Almanca bilmiyorsanız veya Almanya ile bağlantılı olabilecek bir mesleğiniz yoksa çok faydalı olacağını düşünmüyorum.

https://www.xing.com

Careerjet

Careejet, en büyük uluslararası iş arama motorlarından birisidir. Diğer iş arama sitelerindeki ilanları toplu halde göstererek size uygun ilanları gösteriyor.

https://www.careerjet.com.tr/

Jooble

Jooble de tıpkı careerjet gibi iş arama motorlarından birisidir ve 1900’den fazla iş arama sitesi içinde içinde arama yaparak aradığınız kelimelere uygun ilanları bulmanızı sağlar. Ancak bu 1900 sitenin büyük çoğunluğunun yurtdışı iş bulma sitesi olduğunu belirtmekte fayda var.

https://tr.jooble.org

Cv Yolla

Cvyolla, diğer iş arama sitelerinden çok farklı olarak seçtiğiniz sektörlerdeki firmalara özgeçmiş gönderen bir site. Kendi ifadelerine göre sistemlerinde kayıtlı 51700 firma bulunmakta.

http://www.cvyolla.com

Nitelikli İş Bulma Siteleri

Ülkemizde uzmanlık veya üniversite seviyesinde eğitim gerektiren işler için nitelikli iş tanımı yapılır. Örneğin doktor, öğretmen, makina mühendisi gibi meslekler veya insan kaynakları uzmanı, muhasebe uzmanı gibi bilgi ve tecrübe ile uzmanlaşılan işler nitelikli iş olarak tanımlanır.

İş bulma sitelerinin bazıları ağırlıklı olarak bu tür nitelikli işlere yönelik hizmet verir.


Kariyer.net

Kariyer.net ülkemizde en bilinen ve en yaygın iş bulma sitesidir. Ancak en bilinen site olması iş bulma şansınızı arttırmaz. Bir çok firmanın artık kariyer siteleri üzerinden özgeçmiş bilgi bankası oluşturma veya tanıtım amaçlı ilan verdiği bilinmekte. Bu nedenle yapılan ilanların bir bölümüne geri dönüş olmuyor ancak doğru ilana doğru özelliklere sahip olarak başvurduğunuzda hala en büyük iş bulma şansını sağlayan site kariyer.net diyebiliriz.

https://www.kariyer.net

yenibiris.com

yenibiris.com da kariyer.net gibi en bilinen iş bulma sitelerinin başında geliyor. Burada oluşturacağınız bir özgeçmiş ile iş ilanı veren veya eleman arayan birçok firma cv’nizi inceleyecektir. Sitenin kariyer.ney kadar populer olmaması, ilan veren firmaların gerçekten ihtiyaçları olan pozisyonlar için ilan verme ihtimalini yükseltiyor. Bu da başvurularınıza cevap alma şansınızı arttırıyor.

https://yenibiris.com

Manpower

Manpower uluslararası nitelikli iş ilanı sitesinin Türkçe versiyonudur. Bu nedenle genelde ingilizce dilde ilanlar yayınlanır. Eğer yurtdışı iş arama düşünceniz varsa veya yabancı bir firmanın Türkiye’de yaptığı işlerde çalışmak istiyorsanız bu siteye mutlaka bakmalısınız.

http://www.manpower.com.tr/

indeed

Indeed de manpower gibi uluslararası bir iş arama sitesidir. Sadece Türkçe veya İngilizce değil bir çok farklı dilde iş ilanı yayınlanır. Indeed’i diğer sitelerden ayıran en büyük özellik ise yayınlanan ilanlarda maaş aralığı bilgisi bulunmasıdır. Bu sayede beklentinizin çok altında ücret verilen bir işe başvuru yaparak zaman kaybetmenizi önlüyor.

Sitede sadece nitelikli işler değil eleman, işçi veya part time iş ilanları da bulunuyor.

https://tr.indeed.com

Secretcv

Secretcv, aslında diğer yerli iş arama sitelerinden çok da farklı bir site değil. Diğerlerine göre tek farklı yanı dilerseniz kişisel bilgilerinizin görünmesini engelleme şansına sahip olmanız. Yani bu özelliği kullandığınızda iş ilanı veren firmalar, ilana başvursanız bile birçok kişisel bilginize erişemeyip detaylı filtreleme yaptıklarında önlerine çıkan az sayıda adaya ulaşabiliyorlar.

https://www.secretcv.com

İşçi, Eleman Bulma Siteleri

Nitelikli işler haricinde kalan, beden gücünü kullanarak veya özel eğitim gerektirmeden kurslar veya sertifika programları ile edinilebilen işler için kurulmuş siteler de en çok iş ilanı verilen siteler arasında gelir. Ülkemizde en çok iş ilanı bu tür işler için verilmektedir.

Ayrıca yarı zamanlı yani part time işler ve üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere uygun işler de en az diğer işler kadar fazla aranmaktadır.

unisbul

Unisbul, sade tasarımı ile kolaylıkla iş arayıp bulabileceğiniz bir iş arama platformudur. Daha çok yeni mezun veya öğrencilere yönelik işler yer alır. Ayrıca part time iş ilanının da en fazla olduğu sitelerden biridir.

http://www.unisbul.com/

eleman.net

Eleman.net de süper eleman gibi üretim, hizmet sektörü, fabrika gibi sektörlerde ihtiyaç duyulan eleman, usta veya usta başı gibi iş ilanları verilen bir sitedir. Eğer nitelikli iş denilen uzman vb. pozisyonlar işi iş aramıyorsanız bu ve bunun gibi siteler tam size göredir.

https://www.eleman.net/

Eleman uzmanı

Eleman Uzmanı, eleman.net ve süper eleman gibi üretim, hizmet sektörü, fabrika gibi sektörlerde ihtiyaç duyulan eleman, usta veya usta başı gibi iş ilanları verilen bir sitedir. Eğer nitelikli iş denilen uzman vb. pozisyonlar işi iş aramıyorsanız bu ve bunun gibi siteler tam size göredir.

https://www.elemanuzmani.com/

İsbul

İşbul, yeni mezun tecrübesiz adaylar ve işçi, eleman benzeri işlerin olduğu bir iş arama sitesidir.

https://www.isbul.net

Eleman Online

Eleman online, eleman ve işçi ilanları için eleman arama siteleri içinde en eski ve en geniş kapsamlı sitelerden birisidir. Bunların yanında part time işler, freelance işler veya nitelikli işler de yer alır.

https://www.elemanonline.com.tr/

Cv Benim

Cvbenim sitesi, detaylı arama sınıflandırma özellikleri içeren yeni iş bulma siteleri arasındadır. Tüm konularda iş ilanı yer alan sitede yoğun olarak işçi, usta ve eleman ilanları öne çıkmaktadır.

https://cvbenim.com

Workindo

Workindo, inşaat sektörüne özel iş bulma platformudur. İnşaat sektöründeki firmalarla ustaları, formenleri, mühendisleri veya inşaat sektöründe iş bulmak isteyen herkesi buluşturmayı amaçlar.

İnşaat ve üretim gibi teknik iş gücünün gerektiği sektörlere özel kariyer sitesi Workindo ile personel bulabilir, profilinize uygun projelere ve hizmetlere teklif verebilirsiniz.

https://workindo.com/tr/

İŞKUR

İşkur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir iş ve işçi bulma kurumudur. Resmi bir kurum olduğu için bir çok siteye göre daha güvenilirdir. Ancak bazı firmaların işkur üzerinden ilan verme zorunluluğu vardır. Dolayısıyla ihtiyaçları olmasa bile burada ilan yayınlayabilirler. Bunun yanında işçi ve eleman ilanları için son derece verimli bir iş bulma platformu olarak kabul edilebilir.

http://www.iskur.gov.tr

Not: Neyapar.net’in bu yazıda yer alan iş bulma sitelerinin hiçbiri ile bağlantısı olmayıp tamamen okuyucuları bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Yaptığınız başvurular sonucunda iş bulmak bir çok farklı kritere bağlı olup oluşabilecek olumsuz sonuçlardan neyapar.net sorumlu tutulamaz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. merhaba geçenlerde cvbenim.com sitesine üye oldum çok kısa sürede dönüş yaptılar işe başladım.Listede olması gereken bir site diğer sitelerden farklı olarak cv video özelliği var.

  2. Bu sitelerin hangisi ücretsiz hangisi üye olmadan iş bulabilecegımız bır sıte veya hangısınde cv doldur yok veya hangısınde basvuru yapla ugras yok hepsı de hepsinde var en ıyısı bunların hıc bırını ıstemeyen sıte isverenden.com sitesi

  3. Elinize emeğinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş.
    Cvbenim, secretcv, eleman.net oldukça faydalı ve yıllardır kullandığım sitelerdir. Geçenlerde sıkça reklamlarını gördüğüm ve işleyişini beğendiğim bir siteyi paylaşmak istiyorum. Şirketlerin telefon numaraları açık olarak yayınlanıyor ve yetkilileri ile direk görüşme sağlayabiliyorsunuz. Bir arkadaşıma tavsiye ettim, birkaç iş görüşmesine gittiğini ve olumlu olduğunu belirtti. isinizburda.com sitesini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here