Evde Bakım Asistanı, evde bakılması gereken hasta kişilerin, doktor önerileri doğrultusunda fiziksel, psikolojik ve hijyen gibi ihtiyaçlarını karşılayıp uygun olan tedavi ve bakım hizmetlerini gerçekleştiren kişidir.

Evde bakım asistanı, sağlık durumu nedeniyle hastanede kalmasına gerek olmayan ancak evde profesyonel bakım ihtiyacı olan kişilere yardımı olur.

Evde Bakım Asistanı Nasıl Olunur?

Evde bakım asistanı olmak için üniversitelerin Evde Hasta Bakımı Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü veya Hemşirelik mezunu olmak tercih edilir. Ayrıca meslek yüksek okullarının Yaşlı Hizmetleri Bakımı veya Hemşirelik bölümü mezunları da evde bakım asistanı olabilirler.

Bununla beraber evde bakım asistanı olmak için genel bir koşul yoktur. Yaşlı ve hasta insanlara karşı anlayışlı ve sevgi dolu yaklaşabilen herkes bu mesleği yapabilir.

Evde Bakım Asistanı Ne Yapar?

Evde bakım hizmeti, kapsamı çok geniş bir hizmettir. Temel olarak hasta bireylerin tedavi uygulaması, hijyen ve temizlik işleri, temel bakım desteği veya arkadaşlık hizmeti gibi hizmetleri içerir.

Arkadaşlık ve Ev Düzenleme

Evde hasta bakımının önemli bir bölümü ev düzenleme ve arkadaşlık desteğini içerir. Evde bakım hizmeti alan kişiler genel olarak temel işlerini kendileri görebildiğinden diğer işlere yardımcı olması amacıyla evde bakım asistanı talep ederler.

Hafif oda temizliği ve yemek hazırlama gibi temel hizmetlerin yanı sıra çok sayıda günlük etkinlik için yardım sağlanır. Bunlar;

  • Güvenlik kontrolü
  • Ulaştırma ve sosyalleşme
  • Evde gözetim
  • Çamaşır hizmetleri

Hijyen

Evde bakım hizmetinin başka bir önemli görevi de ev ve hasta hijyenini sürdürektir. İnsanlar yaşlandıkça veya hastalandığında temel hijyen gereksinimlerini sağlamaları zorlaşabilir.

  • Banyo ve duş yardımı
  • Yatak temizliği
  • Taranma
  • Kişisel bakım
  • Ağız bakımı
  • Tuvalet ve inkontinans bakımı

gibi konular evde bakım asistanı görevleri arasında yer alır.

Hemşirelik

Evde bakım hizmetinin önemli yanı da tıbben tedavinin evde devam etmesini sağlamaktır.

Hemşirelik konusunda eğitimli olan evde bakım asistanları, hastaların ilaç takibi, yara bakımı, enjeksiyon desteği gibi sağlık hizmetlerine de yardımcı olurlar.

Evde Bakım Asistanı Ne Kadar Maaş Alır?

Evde bakım asistanı maaşı çok geniş bir aralıkta değişmektedir. 2020 yılı için alt sınırı asgari ücret, üst sınırı ise 7-8 bin lira arasında değişmektedir.

Evde bakım hizmeti veren firmalarda, tecrübesiz evde bakım asistanı olarak asgari ücret maaş almak mümkündür. Tecrübeli ve bireysel olarak sürekli hasta bakım asistanlığı yapan kişiler ayda 7-8 bin lira maaş alabilirler.

Alınacak maaş, bakılan hastanın ekonomik durumu ile de doğru orantılıdır. Refah seviyesi yüksek bölgelerde evde bakım asistanlığı yapan kişiler daha yüksek maaş alma şansı vardır.

Evde Bakım Asistanı İş İmkanları Nelerdir?

Evde bakım asistanlığı sağlık alanında iş imkanı olan meslekler arasında ilk sıralarda yer alır. Birçok hastanetıp merkezi, özel sağlık merkezipoliklinik gibi sağlık kuruluşları bünyesinde evde bakım asistanları bulundurmaktadır.

Evde bakım asistanlığı refah düzeyi yüksek olan ülkelerde sık olarak ihtiyaç duyulan geliri yüksek meslekler arasında yer almaktadır. Hasta ve yaşlılar başta olmak üzere, sağlık ve bakım hizmetlerini kapsayan bu meslek dalı Türkiye’de de giderek yaygınlaşmaktadır.

Evde bakım asistanı, ameliyat sonrası bakıma ihtiyacı olan; hasta ve yaşlılar, yeni doğum yapan ve tedavisi evde süren anneler, hastalık sonrası kısa süreli bakım ihtiyacı duyanlar, aşı ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri evinde almak isteyenler için tercih edilen sağlık meslek dalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here