Forklift, inşaat, üretim, depolama gibi çok geniş alanda işyerlerinde yükleri kaldırmak için kullanılan iş makinesidir. Birçok iş makinesinde olduğu gibi forklift de kiralama yöntemiyle kullanılan bir makinedir.

Firmaların forklift kullanmaya sürekli ihtiyaçları olduğu gibi kısa sürelerde de ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca çoğunlukla firmalar nakit para verip, büyük sermaye yatırarak forklift almak yerine kiralama yöntemine yönelerek sermayelerini kendi işlerine kullanmak isterler.

İşte bu nedenlerle forklift kiralama iş fikri her zaman cazip bir iş fikri olarak kabul edilir.

Forklift Fiyatları

Forklift fiyatlarını incelemeden önce forklift türlerini bilmekte fayda vardır. Genel olarak dizel motor ve elektrikli motor ile çalışan forkliftler yaygın olarak kullanılır. Bu motor türlerinin içinde de kapasitesine göre 1 tondan 5 tona kadar olan forkliftler mevcuttur.

Forklift satın almadan önce en kolay kiralama yapabileceğiniz sektörü araştırmanız çok önemlidir.

1 tonluk elektrikli forklift fiyatları 15 bin liradan 50 bin liraya kadar çıkarken 3 tonluk dizel forklift fiyatları ise 70 bin lira ile 150 bin lira arasında değişmektedir. Yani 100 bin lira sermaye ile en az 5 adet 1 tonluk elektrikli kaldırıcı veya 1 adet 3 tonluk dizel forklift satın alabilirsiniz.

Ayrıca 2. el forklift alarak forklift filonuzu daha ucuza kurabilirsiniz. Ancak unutmayın ki 2. el forkliftlerde arıza ve bakım ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Forklift Kiralama Aylık Kazanç

Forklift kiralama işi uzun dönem, günlük veya saatlik olarak değişebilmektedir. Buna göre de fiyatları değişmektedir. 70 bin liraya satın aldığınız bir forklifti aylık ortalama 5000 liraya uzun dönemli kiraya verebilirsiniz. Örneğin yıllık forklift kiralama yaptığınızda 60 bin lira geliriniz olabilir.

Aynı forklifti günlük 500 TL veya saatlik 200 TL gibi fiyatlarla kiralama şansınız da vardır. İş sürekliliği sağlanabilirse günlük kiralamak çok daha kazançlı gibi görünmektedir.

15 bin liraya satın alacağınız küçük elektrikli forklift veya istifleyicileri daha düşük fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Özellikle kapalı ve ağır yüklerin olmadığı depolarda bu tür düşük kapasiteli elektrikli forkliftler daha fazla tercih edilir.

Forklift kiralama işi için öncelikle en az 100 bin liralık sermaye ile işe başlanması, müşteri buldukça kredi çekerek yeni forkliftler alarak filonun büyümesi en iyi yoldur.

Forklift Kiralama İşi Giderleri

Her işin olduğu gibi forklift kiralama işinin de giderleri vardır. Öncelikli gider elbette forklift bakımlarıdır. Firmaların neredeyse tamamı forklift bakımları ve arızaları ile ilgilenmek istemedikleri için forklift kiralama yaparlar. Arızası uzun süren makineler için yedek forklift bulundurmak veya tamir ekibi ile anlaşmak gerekebilir.

Forkliftler iş sırasında kaza yapabilirler. Bu gibi kazalarda karşılaşılacak zararlara karşı sigorta yaptırmak önemlidir. Aksi takdirde tek bir kazada forklift kullanılmaz hale gelebilir.

Günlük veya saatlik forklift kiralama işlerinde yakıt masrafını sizin yapmanız gerekir. Anlaşmanıza göre yakıt ücretini ayrıca da alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here