Forklift Operatörü Ne Yapar ?

Forklift Operatörü Kimdir ?

Forklift operatörü, mekanik bir kaldırma aracı olan forkliftleri kullanan kişilerdir.

Nasıl Forklift Operatörü Olunur?

Forklift operatörü olabilmek için sertifika sahibi olmak gereklidir. Bu sertifika iş makinası operatörlük sertifikası olarak bilinir. İş makinası operatörlük sertifikası Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilmiş olan eğitim kurumları tarafından verilir.

Forklift türü iş makinesi operatörlük belgeleri yani forklift ehliyeti 2918 sayılı karayolları trafik kanununda belirlenen esaslar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyeceği yönergeye uygun bir biçimde düzenlenir. İş kanununa göre bir operatörün belgesi yoksa iş makinesini hiç bir surette sevk ve idare edemez.

Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift operatörü, çalışan sağlığı ve iş güvenliğiyle alakalı önlemleri alır, çalışma yapacağı bölgenin zeminini kontrol eder.

Forklift’i çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar, (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini gibi.)

Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek ve istiflemek gibi işleri yapar.

Forklift’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

Forklift operatörleri çalışmış olduğu işyerine göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilirler. Soğuk ortamlarda da çalışmaları gerekebilir. Açık alanda çalıştığında tozlu ortam olabilir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakla beraber vardiyalı çalışma söz konusu olabilir. Çalışırken işverenle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

Forklift Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

Forklift operatörlüğü, ehliyet ve sertifika gerektiren bir iş olması nedeniyle maaşı asgari ücret seviyesinin üzerindedir. Forklift operatörleri bir firmada maaşlı çalışabilecekleri gibi, günlük veya saatlik olarak da çalışabilirler. Forklift operatörü maaşı, bulundukları bölgedeki ihtiyaca ve operatör sayısına göre değişebilir.

Forklift Operatörü İş İmkanları

Forklift operatörleri yükleme-boşaltma işleri yapılan özel ve kamu işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca bağımsız da çalışabilirler.

Forklift kullanım alanlarının hızla genişlemesi, çeşitlenmesi mesleğe giderek önem kazandırmaktadır. Bu nedenle bu meslekte nitelikle elemanlara olan talebin giderek arttığı gözlenmektedir.

Bu meslekte edinilen bilgi ve beceriler silindir, finişer, greyder, mobil vinç ve ekskavatör gibi diğer iş makinelerinin operatörlüğünde de iş bulma olanağı sağlayabilir.

Yurtiçi Lojistik, Etis Lojistik, Ekol Lojistik, Borusan Lojistik gibi büyük lojistik firmalarında iş bulma imkanları fazladır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here