Geleceği Parlak Popüler Meslekler

Bir çok araştırma şirketi, gelecek vaat eden meslekler hakkında haber yapıp listeler düzenliyorlar. Biz de dünya’da ve Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl içinde popüler olması muhtemel bazı meslekler hakkında yazı hazırladık.

Veri Analisti

Bilgilerin toplanması ve işlenmesi git gide daha önemli bir hal almaktadır. Özellikle ticari faaliyetlerde, hedef kitlelerin davranışları ve tercihlerini analiz etmek, daha başarılı satış politikaları oluşturma için etkilidir. Bu nedenle veri analizi konusu önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale gelecektir.

Veri Analisti Ne Yapar ?

Vergi Uzmanı

Türkiye gibi küçük bir işletmenin bile onlarca farklı tür vergi ile karşı karşıya kaldığı ülkelerde şüphesiz ki vergileri doğru hesaplamak ve yönlendirmek şirketler için büyük önem taşımaktadır. Bazı vergi kalemlerinde yapılacak en ufak bir hata, şirketin belki milyonlarca lira fazla vergi ödemesine sebep olacağı için vergi uzmanlığı yakın geleceğin aranan mesleklerinden biri olmaya adaydır.

Çözüm Analisti

Çözüm analisti denildiğinde akıllara ilk olarak iş analisti gelebilir ancak çözüm analisti ve iş analisti arasında ciddi fark vardır. Büyük çaplı ve yüksek işlem hacmine sahip şirketlerde çözüm bulunması gereken sorunlar da çok olacaktır. Şirket içi sorunlar dışında şirketin hizmet verdiği kişi veya kuruluşlar ile olan sorunlarının çözümü ve bunların analiz edilip gelecekteki sorunların önüne geçilmesi son derece önem taşır. Çözüm analisti de bu nedenle geleceğin popüler mesleklerinden biri olacaktır.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Dünyada gittikçe artan ilgi nedeniyle yakın gelecekte mobil yazılım alanında yüksek oranda büyüme beklenmektedir. Ülkemizde de gelişen ve yaygınlaşan mobil teknoloji sayesinde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel uygulamaları tercih etmektedir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Yapar ?

İnsan Kaynakları Müdürü

Günümüzde iş dünyasında artan rekabet ve şartların daha zorlaşması nedeniyle şirketler her türlü kaynaktan en fazla verimi almak isterler. İnsan da bir şirketin en temel kaynağıdır. Bu kaynağı doğru şekilde yönetebilmek şirkete ciddi şekilde maddi avantaj sağlayacağı gibi şirket faaliyetlerinin doğru şekilde yürümesini de sağlar.

İnsan seçimi, seçilen insanların yönetimi ve yönlendirmesi gibi konular ön planda kaldıkça insan kaynakları müdürü hem şimdi hem de gelecekte önemli bir meslek olacaktır.

İnsan Kaynakları Müdürü Ne Yapar ?

Doktor Asistanı

İnsanların sağlık harcamalarına daha fazla bütçe ayırması ve özel sağlık kuruluşlarının artması, bir çok doktoru özel sektörde çalışmaya yöneltmiştir. Doktorluk, yapılan işin gereği olarak yardımcı veya asistana ihtiyaç duyulan bir iştir. Bir çok özel sağlık kuruluşunda her doktorun bir veya bir kaç asistanı olduğu düşünüldüğünde doktor asistanlığı yakın geleceğin en aranılan mesleklerinden olacaktır.

Doktor Asistanı Ne Yapar ?

Ürün Müdürü

İş dünyasının en önemli meyvesi “ürün” dür. Yeni ürünler oluşturulması, mevcut ürünlerin iyileştirilmesi veya korunması bu kadar önemli bir hale gelmişken tüm bu süreci yönetecek kişiler de büyük önem kazanmıştır. Ekonomik şartlar ve para piyasasındaki rekabetin artması ile beraber bilgili, tecrübeli ve yetenekli ürün müdürleri geleceğin en çok aranan ve en çok kazanan mesleklerinden biri olacaktır.

Ürün Müdürü Ne Yapar ?

Yazılım Mühendisi

Dünyada gittikçe artan ilgi nedeniyle 2020 yılında yazılım mühendisliği sektöründe yaklaşık %22 büyüme beklenmektedir. Ülkemizde de gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel yazılımları tercih etmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar ?

Denetim Müdürü

Denetim, her şirketin kendi iç güvencesidir. Bir çok insanın çalıştığı şirketlerde mutlaka hatalı veya kötü niyetli insanlar olacaktır. Şirketin faaliyetlerinin ve kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi için denetim mekanizması şarttır. Denetim müdürü, büyük şirketler için önemli bir görev olup gelecekte popüler olmaya adaydır.

Denetim Müdürü Ne Yapar ?

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here