HAMİDO BAKLAVALARI NE YAPAR?

Birinci sınıf Gaziantep Baklavası denildiğinde akla Hamido Baklavaları gelir. Sade yağından tutun baklavalık fıstığa kadar birinci sınıf malzeme ile ürettiği baklavaları halkın hizmetine sunuyor. Malzeme yanında baklavada tabi ki işçilik de büyük önem arz ediyor. Sektörde 40 yıllık deneyimini Hamido’da sergileyen ustabaşı Mehmet Bilge; “Baklava yapımı tüm aşamaları ile adeta bir sanattır. Her aşamanın öğrenilmesi, özümsenmesi, gerçek lezzete varana dek yıllara varan tecrübe istiyor. Her baklava ustası aynı zamanda gerçek birer sanatkardır. Çünkü Gaziantep Baklavası bir sanat eseridir.”diye sözlerine ekliyor.

Hamido Baklavaları aynı zamanda sektörde ettikleri yeminle de tanınıyorlar. “Hamido Yemini” olarak adlandırdıkları bu yemini tüm ustaları ve çalışanları ediyor. Bu yemine bağlı kalmayan çalışanları derhal gönderiyorlar.

Bu arada Hamido Baklavaları baklavalarında helal sertifikalı İzzetoğlu sade yağı kullanıyorlar.

Antep baklavasını tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlayarak sofralarla buluşturan Hamido tüm Türkiye’ye bayilikler de veriyor. Bayilik şartları çok ağır da değil. Aşağıdaki belirtilen irtibat bilgileri ile Hamido Baklavalarına kolaylıkla ulaşabilir, siz de bulunduğunuz il ya da ilçede bayilikler verebilirsiniz.

BAYİLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPMALIYIM ?

Antep baklavası bayiliği için Hamido Baklavaları’na bayilik başvurusunu aşağıdaki iletişim kanallarından biri ile yapabilirsiniz;

  • info@hamido.com.tr mail adresinden müracaat edebilirsiniz.
  • 0 505 987 00 27 veya 444 90 84 no’lu irtibat numaralarından ulaşabilirsiniz.
  • www.hamido.com.tr resmi internet sitesi iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı bilgilendirin.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here