Hasta Bakıcı Kimdir ?

Hasta bakıcı, ameliyat sonrasında veya hastalığı nedeniyle yatarak tedavi gören hastaların gerekli bakım ve diğer işlemlerine yardımcı olan kişilerdir. Hasta bakıcılar, doktor ve hemşirelerin yönlendirmeleri doğrultusunda hasta odalarının düzenlenmesi, bakımı ve temizliği gibi konularda hastalara yardımcı olurlar. Hasta bakıcı ayrıca evde tedavi hizmetleri sırasında da hastaların bakımını üstlenen kişilerdir.

Hasta Bakıcı Nasıl Olunur ?

Hasta bakıcı olabilmek için yüksek öğrenim görmeye gerek yoktur. Hatta bir çok hasta bakıcı, sadece tecrübe ve zaman içinde öğrendiği bilgiler sayesinde çalışmaktadır. Ancak profesyonel olarak hasta bakıcı olmak için teknik liselerin ve meslek liselerinin hasta ve yaşlı hizmetleri bölümünü bitirmek gereklidir. Lise eğitimi almayanlar için de hasta bakıcı kursu, seminer ve eğitimlere katılarak da hasta bakıcı sertifikası almak mümkündür. Halk eğitim merkezi hasta bakım kursu ve ismek hasta bakım kursları, tüm isteyenlere açık kurslardır.

Üniversitelerin ön lisans yani 2 yıllık hasta bakıcılığı ve yaşlı hizmetleri bölümünü bitirenler de profesyonel olarak hasta bakıcı olabilirler.

Hasta bakıcılık, fiziksel ve zihinsel olarak yorucu ve zorlayıcı bir meslektir. Bu nedenle hasta bakıcı olmak isteyen kişilerin güler yüzlü, sabırlı, hastalarla ve hasta yakınlarıyla iletişimi kuvvetli ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen özellikte olmaları çok önemlidir.

Hasta Bakıcı Ne Yapar ?

Hasta bakıcı, kendi günlük ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan hastaların günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için yardımcı olur. Bu işlere yatak yapımı ve düzenlenmesi, hastanın kişisel hijyeni, hasta yatağı ve odasının temizliği, hastanın yemek öğünleri gibi işler de dahildir. Hastanelerde çalışan hasta bakıcılar, ameliyat olan hastaların doktor ve hemşirelerin yönlendirmesiyle uygun olarak yatış pozisyonlarını düzenler. Ayrıca ameliyata girecek hastaları doktor ve hemşireler almadan önce ameliyat için hazırlar.

Hasta bakıcılar, gerekli durumlarda ilk yardım, pansuman ve egzersiz yapılmasını da sağlar.

Hasta Bakıcı Ne Kadar Maaş Alır ?

Hasta bakıcılığı ülkemizde hasta ve yaşlı bakıcılığı olarak da bilinmekte ve maaşları çalışılan şehre göre 1600 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Yatılı hasta bakımı veya ağır yatalak hastalara bakan hasta bakıcı maaşı biraz daha yüksek seviyede olabilmektedir.

Hasta Bakıcı İş İmkanları Nelerdir ?

Hasta bakıcılığı işi oldukça önemli ve fedakarlık gerektiren bir meslektir. Hastanelerde bakım ünitelerinde çalışma olanağı olduğu gibi evde bakım ünitesinde de çalışılabilmektedir. Hasta bakıcılar, huzurevi ve bakım merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca özel sağlık kurumlarında hasta bakıcı hizmetleri bölümünde iş bulma imkanları da vardır. İş bulma sitelerinde çok fazla sayıda hasta bakıcı iş ilanı verilmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here