Kariyer, Maaş ve Eğitim Bilgileri

Havacılık ve uzay mühendisleri uçak, uzay aracı, uydu ve füze gibi hava araçlarının tasarımını yaparlar.

Havacılık ve uzay mühendisleri, uçak, füze, ulusal savunma sistemleri, uydu veya uzay aracı tasarlayan veya inşa eden endüstri tesislerinde çalışmaktadır. Hava-uzay mühendisleri öncelikle imalat, analiz ve tasarım, araştırma ve geliştirme alanlarında veya askeri savunma sanayisinde çalışırlar.

Havacılık ve uzay mühendisi olmak için üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden mezun olmak gereklidir.

Havacılık ve uzay mühendisleri için dünya piyasasında ortalama yıllık ücret 115 bin dolar civarındadır. Yani aylık 9-10 bin dolar maaş alırlar. Türkiye’de ise son yıllarda gelişen havacılık ve uzay sanayisi nedeniyle havacılık ve uzay mühendisi maaşları 10 bin TL seviyesine kadar çıkmıştır.

Havacılık ve uzay mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yıl içinde Türkiye’de yüzde 10 ila 15 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Havacılık ile ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde büyüme, imalat sanayinde havacılık mühendislerinin istihdamında öngörülen bir artış gösterecektir.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri Ne Yapar?

Hava-uzay mühendisleri öncelikle uçak, roket, uzay aracı, uydu ve füzeler gibi hava araçları veya taşıtlarını tasarlar. Ayrıca, tasarıma göre çalıştıklarından emin olmak için prototipler oluşturur ve test ederler.

Hava-Uzay Mühendislerinin Görevleri

Hava-uzay mühendisleri tipik olarak aşağıdakileri görevleri yapar:

  • Uçak ve havacılık ürünlerinin tasarımını, üretimini ve testini yönetmek ve koordine etmek.
  • Teknik ve finansal olarak uygun olup olmadıklarını belirlemek için proje önerilerini değerlendirmek.
  • Önerilen projelerin belirlenmiş hedefleri karşılayan güvenli operasyonlarla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirlemek.
  • Ürünlerin mühendislik prensiplerine, müşteri gereksinimlerine ve çevre düzenlemelerine uygun olduğunu görmek için tasarımları değerlendirmek.
  • Tasarım yöntemleri, kalite standartları, teslimattan sonraki sürdürülebilirlik ve tamamlanma tarihleri ​​için kabul kriterleri geliştirmek.
  • Projelerin kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak.
  • Sorunlu kaynakları ve olası çözümleri belirlemek için arızalı veya hasarlı ürünleri incelemek.

Havacılık ve uzay mühendisleri havacılık, savunma sistemleri ve uzay aracında kullanılmak üzere yeni teknolojiler geliştirebilirler. Genellikle aerodinamik, sıvı akışı gibi alanlarda uzmanlaşırlar; yapısal tasarım; rehberlik, navigasyon ve kontrol; enstrümantasyon ve iletişim, robotik, itme ve yanma gibi alanlarda da yeni teknolojiler üretirler.

Hava-uzay mühendisleri, ticari ve askeri uçaklar ve helikopterler, insansız hava araçları, fırlatma araçları ve uydular dahil tüm uzay araçları ve askeri hava araçlarının üretimi ve tasarımında yer alırlar.

Hava-uzay mühendislerinin genellikle bir veya daha fazla alanda uzmanlaşmaları gereklidir. Aerodinamik, termodinamik, malzeme bilimi, atmoster mekaniği, uçuş mekaniği, tahrik, akustik, seyir ve kontrol sistemleri gibi alanlar de uzmanlaşabilecekleri alanlar arasındadır.

Havacılık ve uzay mühendisleri tipik olarak iki tür mühendislikten birinde uzmanlaşmıştır: hava taşıtları veya uzay taşıtları.

Uçak mühendisleri uçaklar üzerinde çalışır. Öncelikle uçak ve itme sistemleri tasarımında ve uçak malzemelerinin aerodinamik performansını incelemekle ilgilenirler. Dünya atmosferi içindeki uçuş teorisi, teknolojisi ve uygulamasıyla çalışırlar.

Uzay mühendisleri uzay aracı bilimi ve teknolojisi ile atmosferinin içinde ve dışında nasıl çalıştıkları ile ilgilenirler. Bu çalışmalar ülkemizde haberleşme ve istihbarat uyduları ile roketlerle sınırlı kalmaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri İçin Çalışma Ortamı

Dünya genelinde yaklaşık 67 bin Havacılık uzay mühendisi olduğu tahmin edilmektedir. Havacılık ve uzay mühendislerinin çalıştığı alanları aşağıdaki şekilde ayırabiliriz.

Hava-uzay ürünü ve parça imalatı35%
Askeri Kurumlar15%
Mühendislik hizmetleri15%
Navigasyon, ölçme, elektromedikal ve kontrol cihazları imalatı10%
Fiziksel, mühendislik ve yaşam bilimlerinde araştırma ve geliştirme9%

Havacılık ve uzay mühendisleri, uçak, füze, ulusal savunma sistemleri, uydu veya uzay aracı tasarlayan veya inşa eden endüstri tesislerinde çalışmaktadır. Hava-uzay mühendisleri öncelikle imalat, analiz ve tasarım, araştırma ve geliştirme alanlarında veya askeri savunma sanayisinde çalışırlar.

Hava-uzay mühendisleri son yıllarda zamanlarının büyük bölümünü ofis ortamında geçirmekteler. Modern uçak tasarımı için kullanılan gelişmiş bilgisayar ekipmanı ve yazılım tasarım araçları sayesinde modelleme ve testler için simülasyonların kullanılması hava-uzay mühendislerinin daha fazla bilgisayar ile çalışmasına neden oluyor.

Hava-uzay mühendisleri, uçak, uzay aracı ve bileşenlerinin tasarım ve yapımında yer alan diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Bu nedenle, iyi iletişim kurabilmeleri, işleri yönetilebilir görevlere bölebilmeleri ve başkalarıyla ortak bir hedefe doğru çalışabilmeleri gerekir.

Hava-Uzay Mühendisi Çalışma Programları

Hava-uzay mühendisleri genellikle tam zamanlı çalışırlar. Projeleri yönlendiren mühendisler, ilerlemeyi izlemek, tasarımların gereksinimleri karşılamasını sağlamak, uçak performansının nasıl ölçüleceğini belirlemek, üretimin tasarım standartlarına uyduğunu görmek, test uçuşlarına ve ilk uçuşlara katılmak ve bu süreleri sağlamak için genellikle fazladan saat çalışması gerekir.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri İçin Eğitim

Havacılık ve uzay mühendisliği ile ilgilenen öğrencilerin kimya, fizik, ileri matematik, bilgisayar programlama ve bilgisayar dilleri alanında başarılı olmaları beklenir.

Lisans programları sıraında, genel mühendislik ilkeleri, itme, denge ve kontrol, mekanik ve aerodinamik gibi konularda havanın hareketli nesnelerle nasıl etkileşime girdiğinin incelenmesi gibi dersler, laboratuvarlar ve saha çalışmaları yer almaktadır.

Türkiye’de Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü sadece 5 üniversitede öğrenci kabul eder. Hava-uzay mühendisliği bölümü olan üniversitelerin listesine buradan bakabilirsiniz.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri İçin Önemli Nitelikler

Analitik beceri. Hava-uzay mühendisleri, gereksinimleri karşılayabilecek tasarım öğelerini tanımlayabilmeli ve daha sonra bu öğelerin performansını iyileştirmek için alternatifler oluşturmalıdır.

İş becerileri. Havacılık ve uzay mühendisleri tarafından yapılan çalışmaların çoğu bir çok standart koşullarını karşılamayı gerektirir. Bu standartlara uymak, standart ticaret uygulamalarının yanı sıra ticaret hukuku bilgisini de gerektirir. Ek olarak, proje yönetimi veya sistem mühendisliği becerileri de faydalı olabilir.

Eleştirel düşünme becerileri. Hava-uzay mühendisleri, devlet standartlarına uygun tasarımlar üretebilmeli ve belirli bir tasarımın neden işe yaramadığını çözebilmelidir. Doğru soruyu sorabilmeli, sonra kabul edilebilir bir cevap bulabilmelidirler.

Matematik becerileri. Hava-uzay mühendisleri çalışmalarında analiz, tasarım ve sorun giderme için matematik, trigonometri ve diğer ileri konulardaki uygulamaları kullanırlar.

Problem çözme yetenekleri. Hava-uzay mühendisleri, tasarımlarını geliştirmek ve artan yakıt verimliliği veya daha yüksek güvenlik gibi uçaklara yönelik yeni talepleri karşılarken problemleri gidermek için eğitim ve deneyimlerini kullanırlar.

Yazma Becerileri. Hava-uzay mühendisleri hem tasarımlarını açık bir şekilde anlatan yazılar yazabilmeli hem de ileride referans olması için dokümantasyon oluşturabilmelidir.

Hava-Uzay Mühendisi Maaşları

Havacılık ve uzay mühendisleri için dünya piyasasında ortalama yıllık ücret 115 bin dolar civarındadır. Yani aylık 9-10 bin dolar maaş alırlar. Türkiye’de ise son yıllarda gelişen havacılık ve uzay sanayisi nedeniyle havacılık ve uzay mühendisi maaşları 10 bin TL seviyesine kadar çıkmıştır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin Geleceği

Havacılık ve uzay mühendislerinin istihdamı Dünya genelinde gelecek on yılda % 2 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir. Ancak ülkemizde son yıllarda artan havacılık yatırımları sayesinde önümüzdeki on yılda en az %10 oranında istihdam artışı beklenmektedir.

Küçük uydulardaki yeni gelişmeler ve insansız hava sistemlerine duyulan ilginin artması özel sektörün havacılık ve uzay sanayisine olan yatırımlarını arttıracaktır.

Hava-uzay mühendislerinin çalışmalarının çoğu, ulusal savunma ile ilgili projeleri veya sivil uçak tasarımını içerir. Uçağın emniyetinin, verimliliğinin ve çevresel sağlamlığının arttırılması ile ilgili olanlar gibi araştırma-geliştirme projeleri, işçilerin bu meslekte taleplerini sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here