HGS Nedir ?

Geçmişte otoyol ve köprülerden geçişlerde ödeme bir görevliye nakit olarak yapılıyordu. Bu da çok uzun gişe kuyruklarının oluşmasına neden olmaktaydı. O yıllardaki araç ve trafik yoğunluğu düşünüldüğünde benzer bir sistemin günümüzde olması trafik yoğunluğunu içinden çıkılamaz hale getirecektir.

Bu trafik sorununa Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS olarak bilinen bir yenilik ile 2013 yılında çözüm arayışına gidilmiştir. HGS ile otoyol ve köprü geçişlerinde ücretli alanlarda ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Radyo frekansı ile tanımlama yöntemiyle araç camına yapıştırılan çipli etiket okunur ve aracınızın türüne göre önceden belirlenen miktar hesabınızdan çekilir.

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS sistemine geçildikten sonra araç sürücülerinin en sık karşılaştığı sorunların başında yetersiz hgs bakiyesi gelmektedir. HGS bakiyesi yetersiz olması durumunda sürücüler 10 iş günü içinde hgs bakiye yükleme işlemi yapmaları durumunda ceza uygulanmaz. Ancak yeteriz bakiye uyarı sistemi etkin olmaması nedeniyle bakiyenin yetersiz olduğu sürücülere çok geç iletilmektedir.

Bu nedenle hgs cezası almamak için yola çıkmadan önce hgs yükleme işlemi mutlaka yapılmalıdır.

HGS Nereden Yüklenir?

HGS yükleme yapmak için öncelikle bir hgs çipi edinmelisiniz. Bu çipleri banka şubeleri veya ptt’den alabilirsiniz. Çipleri satın alırken içine çeşitli miktarlarda yükleme yapılmaktadır. Ancak bu bakiye bittikten sonra takip etmeniz gerekir.

Sürekli hgs bakiyesi takip etmemek için hgs kartınızı otomatik ödeme sistemi olan bir bankadan veya ptt’den satın almalısınız. Birçok banka kredi kartından otomatik hgs yükle talimatı verebilmektedir.

Bu sayede kart limitiniz uygun olduğu sürece hiçbir şekilde hgs bakiyeniz 20 TL altına düşmeyecektir. Bu da her otoyoldan rahatlıkla geçmenizi sağlar.

HGS Cezası Ne Kadar ?

Yetersiz bakiye nedeniyle cezalı geçiş yapmanız durumunda geçiş ücretinin 11 katı kadar cezalı geçiş ücreti hesabınıza yansıtılır. Ancak 15 gün içinde geçiş ücretini ödemeniz durumunda ceza tutarı silinir.

Süresi geçmeden geçiş ücretini ödemezseniz araç plakasına 11 katı kadar ceza yazılır. Bu cezalar düzenli olarak belirli aralıklarla adresinize tebliğ edilir. Eğer tebliğ edilen cezayı ödemezseniz vergi dairesi aracılığı ile tahsil yoluna gidilip üzerinize kayıtlı araçlara rehin işlemi uygulanabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here