Hostes Kimdir?

Hostes, uçakla yapılan yolculuklarda uçuş sırasında uçaktaki yolcuların konforunu ve güvenliğini sağlayan, yolculara yardımcı olan eğitimli kişidir. Kabin görevlisi veya kabin memuru olarak da bilinen hostesler ticari yolcu uçaklarında, özel jetlerde çalışırlar. Hostes, genellikle kadın kabin görevlilerine verilen isimdir. Geçmişte uçaklarda kabin görevlisi olarak sadece kadınların çalışması nedeniyle bu şekilde kullanımı yaygınlaşmıştır. Günümüzde hostes yerine kabin görevlisi kullanımı daha yaygındır.

Hostes Nasıl Olunur?

Hostes olmak şüphesiz ki birçok kişinin hayalidir. Diğer insanlardan farklı bir meslek sahibi olmak, sürekli farklı ülkelere ve şehirlere seyahat etmek ve yüksek kazanç nedeniyle hosteslik çok tercih edilen bir meslektir. Ancak hostes olmak için zorlu aşamalardan geçmek gereklidir. Kabin memuru olmak için gereken şartlar her hava yolu firmasına göre farklıdır ancak genel olarak benzer zorlukları vardır.

Kabin görevlisi olmak için lise mezunu olmak şarttır. Ayrıca çok iyi derecede ingilizce bilmek de en önemli şartlardan birisidir. Bir çok hava yolu tercihen ikinci yabancı dil bilgisi de istemektedir. Özellikle ülkemizde Arap ülkeleri, Rusya ve Almanya uçuşlarında Arapça, Rusça ve Almanca bilen hostes aranmaktadır.

Hostes olabilmek için bazı fiziksel şartların da sağlanması gerekir. Örneğin THY kabin memuru olma şartları arasında kadınlar için 1,60 – 1,80 m erkekler için 1,70 – 1,90 m boy şartı vardır. Bu boy aralığında olmayan adayların başvuruları kabul edilmez. Bunun yanında boy – kilo oranı da çok önemlidir.

Hostes alımı yapacak hava yolu firmaları, adayların fiziksel koşulları taşımalarını, ön mülakatı geçmelerini, dil açısından yeterli olmalarını ve psikolojik testleri geçmelerini bekler. Türk Hava Yollları bu aşamaları kendisi uygularken farklı hava yolu firmaları hostes kursları ile bu süreci yürütürler.

Bu eğitimlerden en zor olanı genellikle yabancı dil yeterlilik aşamalarıdır. Bu aşamalarda adaylara yardımcı olmak amacıyla açılan çok sayıda hosteslik için ingilizce kursu mevcuttur.

Ayrıca hosteslik için gereken bilgilerin verildiği hosteslik kursu bitirerek de hostes olmak mümkündür.

Hostes Olmak İçin Hangi Bölüm

Hostes olmak için Sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü mezunu olmak da yeterli olmaktadır. Ancak bu bölüm mezunu olmak sadece temel bilgiler için yeterli olmaktadır. Her hava yolu firması fiziksel yeterlilik, sağlık şartları ve yabancı dil üzerine testler yaparak hostes almaktadır.

Hostes Ne Yapar ?

Yolcu olarak uçağa bindiğinizde hosteslerin sadece yolculara servis yaptığını görürsünüz. Ancak hosteslerin kabin içindeki görevi bununla sınırlı değildir.

Öncelikle kabin görevlileri, uçuştan çok önce uçakta bulunarak uçuş sırasında verilecek içecek ve yemeklerin sayımını ve kontrolünü yaparlar. Ayrıca yolculara verilecek yastık, battaniye, kulaklık, çorap gibi eşyalar varsa bunların da sayımı ve hazırlığı yapılır.

Uçaktaki acil durum ekipmanlarının kontrolü ve sayımı da hostesler tarafından yapılır.

Uçuş öncesinde yolcuların doğru yerlere oturması için gayret gösterilir. Bir çok yolcu uçak içinde oturacağı yeri bulamamakta ve bu nedenle tartışmalar çıkmaktadır. Hostesler bu gibi olayları önlemek için yolculara yardımcı olurlar. Ayrıca uçuş öncesi yolcuları güvenlik kuralları hakkında bilgilendirirler.

Uçuş sırasında servis edilecek yiyecek ve içecekler hazırlanır, ısıtılır ve servis edilir. Servis sonrasında tüm yiyecek ve içecekler tekrar güvenli şekilde dolaplara kaldırılır.

Hostesler acil durumda yolcuları sakinleştirmek, gerekli durumlarda ilk yardım uygulamak ve acil durum tahliyesini sağlamakla görevlidir.

Hostes Ne Kadar Maaş Alır ?

2018 yılı itibari ile hostes maaşı firmalara göre değişkenlik gösterse de işe yeni başlayan kabin memuru maaşı ortalama 4 – 5 bin lira civarındadır. 5 yıllık deneyimli kabin memuru maaşları ise 8 – 9 bin lirayı bulmaktadır. Kabin memurları ayda 80 saatten fazla uçuşa gittiklerinde fazla mesai ücreti alırlar. Ayrıca uçuş yapılan şehirde konaklama yapılacaksa ekstra konaklama ücreti de alırlar.

Uçakta duty-free yani parfüm, saat vb. satışı yapan hava yolu şirketleri, satış üzerinde hosteslere prim vermektedir. Bu da kabin görevlileri için ekstra gelir anlamına gelir.

Hostes İş İmkanları Nelerdir ?

Havacılık kuralları gereğince her 50 yolcu için en az 1 kabin memuru bulunmak zorundadır. günümüzdeki uçak kapasitelerini düşündüğümüzde her uçakta en az 3-4 kabin memuru bulunmalıdır. Bu da hostes ihtiyacını arttırır. Türkiye’de öncelikle THY ve Pegasus firmaları olmak üzere Onur Air, SunExpress, Atlas Global gibi firmalarda iş bulmak mümkündür.

Bir kaç yıl çalıştıktan sonra kabin memuru olarak kariyerinize devam etme şansınız da vardır. Bu hem yapılan işin değişmesi hem de alınan maaşın artması anlamına gelir.

Hostes olmak için hava yolu firmalarının açtığı hosteslik başvuru tarihlerini takip etmeniz yeterlidir.

[kkstarratings]

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here