İç Denetçi Kimdir?

Şirketlerin veya kamu kurumlarının süreç ve sistemlerinin işleyişini, operasyon ve süreçleri, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla denetlemekle görevli kişilerdir.

Kimler İç Denetçi Olabilir?

İç Denetçi olabilmek için 4 yıllık eğitim veren bir üniversite mezunu olmak gerekir. Bunun yanında kamu kurumları için iç denetçi sınavı, özel sektör için ise iç denetçi eğitiminde başarılı olmak gerekir. İç denetim sınavı veya iç denetim eğitimi sonrasında iç denetçi sertifikası alınır.

İç denetçi sertifikası sahibi olabilmek için iç denetçi eğitimi veren kurslara gitmekte fayda vardır.

Ayrıca iso 9001 kalite yönetim sistemi, iso 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi de bir iç denetçinin hâkim olması gereken standartlardır.

İç Denetçi Ne Yapar?

İç denetçilerin, kamu iç denetçi, maliye iç denetçi, kalite iç denetçi gibi farklı alanları vardır. Şirket veya kurum kurallarına göre iç denetim, iç tetkik, genel değerlendirme ve başarı değerlendirme yaparlar.

Denetim sırasında süreç yaklaşımı, denetim kavramı, denetim hedefleri, soru listeleri, objektif kanıtlar, uygunsuzluk, gözlem ve raporlama konularına ağırlık verirler.

İç Denetçi Ne Kadar Maaş Alır?

İç denetçi maaşları, denetçinin tecrübesine göre değişir ancak ortalama bir beyaz yakalı çalışandan daha fazla maaş alırlar. Ayrıca görev ve pozisyon itibariyle şirketlerin iç denetim ve kontrol sürecinde önemli rol oynarlar ve bu nedenle aldıkları ücret yüksektir.

İç Denetçi İş İmkânları

Özel sektör için üretim iç denetçi iş ilanı yayınlayan firma sayısı fazladır. Geniş yapısı olan ve kalite yönetim sistemi kullanan her firma için tecrübeli veya tecrübesiz iç denetçi ihtiyacı vardır. Bu nedenle denetim veya gözetime yatkın olup iş arayanlar, yüksek iş bulma imkânına sahiptir.

Kariyer sitelerini incelediğimizde birçok iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here