İç Denetim Uzmanı Ne Yapar ?

İç Denetim Uzmanı Kimdir?

Şirketlerin veya kamu kurumlarının süreç ve sistemlerinin işleyişini, operasyon ve süreçleri, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla denetlemekle görevli kişilerdir.

Nasıl İç Denetim Uzmanı Olunur ?

İç Denetim Uzmanı olabilmek için 4 yıllık eğitim veren bir üniversite mezunu, tercihen İktisat, İşletme, Maliye, İşletme / Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezunu olmak gerekir. Bunun yanında kamu kurumları için iç denetçi sınavı, özel sektör için ise iç denetçi eğitiminde başarılı olmak gerekir. İç denetim sınavı veya iç denetim eğitimi sonrasında iç denetçi sertifikası alınır.

İç denetçi sertifikası sahibi olabilmek için iç denetçi eğitimi veren kurslara gitmekte fayda vardır.

Ayrıca iso 9001 kalite yönetim sistemi, ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemide bir iç denetçinin hakim olması gereken standartlardır.

İç Denetim Uzmanı Ne İş Yapar?

İç denetim uzmanlarının, kamu iç denetçi, maliye iç denetçi, kalite iç denetçi gibi farklı alanları vardır. Şirket veya kurum kurallarına göre iç denetim, iç tetkik, genel değerlendirme ve başarı değerlendirme yaparlar.

Denetim sırasında süreç yaklaşımı, denetim kavramı, denetim hedefleri, iç denetim soru listeleri, iç denetim standartları, objektif kanıtlar, uygunsuzluk, gözlem ve raporlama konularına ağırlık verirler.

Kamu kurumlarında görevli iç denetim uzmanlarının çalışma şartları, İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK ile belirlenmiştir.

İç denetim veya iç kontrol sistemi bulunan şirket veya kurumların iç denetim kurulu,
iç denetim koordinasyon veya iç denetim birimi bulunur. İç denetim uzmanları, yaptıkları denetim sonuçları hakkında iç denetim raporu hazırlar ve bu kurullara sunar.

İç Denetim Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İç denetim uzmanı maaşları, denetim uzmanının tecrübesine göre değişir ancak ortalama bir beyaz yakalı çalışandan daha fazla maaş alırlar. Ayrıca görev ve pozisyon itibariyle şirketlerin iç denetim ve kontrol sürecinde önemli rol oynarlar ve bu nedenle aldıkları ücret yüksektir.

İç Denetim Uzmanı İş İmkanları

Özel sektör için iç denetim uzmanı iş ilanı yayınlayan firma sayısı fazladır. Geniş yapısı olan ve kalite yönetim sistemi kullanan her firma için tecrübeli veya tecrübesiz iç denetim uzmanı ihtiyacı vardır. Bu nedenle denetim veya gözetime yatkın olup iş arayanlar, yüksek iş bulma imkanına sahiptir.

Kariyer sitelerini incelediğimizde birçok iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here